Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Civilizacijos liga – akių alergija

Šiais laikais beveik kiekvienas žmogus nors kartą gyvenime yra susidūręs su alergija. Ši liga dažnai vadinama XXI a. rykšte, civilizacijos liga ir pan. Priežasčių jai atsirasti – begalės ir, ko gero, ne visos jos žinomos: tam tikri maisto produktai, kosmetikos priemonės, buitinė chemija, naminiai gyvūnai, augalai ir pan.
Akis
Akis / „Shutterstock“ nuotr.
Temos: 3 Rega Alergija Akys

Liga – ne mirtina, tačiau kelianti daug diskomforto ir nemalonių pojūčių. Vis dėlto išgelbėti gali šiuolaikinė farmacijos pramonė.

Kas sukelia akių alergiją?

Žinoma, kad žmogaus akis yra be galo jautrus organas. O daugiausia alergenų tiesiog plevena ore, todėl per nosį ar akis jie lengvai patenka į mūsų organizmą.

Dažniausiai akių alergiją sukelia dulkės, pelėsis, augalų žiedadulkės, gyvūnų kailis, cheminės medžiagos (tarkim, purškiamas plaukų lakas ar dezodorantas, vonios valikliai ir pan.).

Kartais sudirginti akis gali tos priemonės, kurios tiesiogiai kontaktuoja su akimis ir oda aplink jas: kosmetika, vaistiniai akių preparatai ir pan. Nešiojantieji kontaktinius lęšius, ko gero, puikiai žino, kad akių alergiją gali sukelti tam tikri lęšių, dezinfekcijos tirpalo komponentai.

Taip pat skaitykite: Kas gali sukelti glaukomą? Laiku nepradėjus ligos gydyti, galima apakti

Gerokai rečiau akių alergijos priežastimi tampa vartojamas maistas, medikamentai, uodų ar vabzdžių įkandimas ir pan.

Kokios yra šios ligos formos?

Kaip yra daugybė alergenų, taip yra ir daugybė šios ligos formų: nuo vokų paburkimo, ragenos uždegimo iki akies tinklainės ir regos nervo pažeidimo. Tik reikia pastebėti, jog šios sunkios akių alergijos formos nėra taip paplitusios: dažniausiai sergama vokų alerginiu dermatitu ir įvairiausiais konjunktyvitais.

Alerginis dermatitas. Vokų liga, kai organizmas stipriai reaguoja į vaistinius preparatus ar kosmetikos priemones. Pasireiškia paraudusia oda, pūlingomis išskyromis, niežėjimu ir graužimu.

Alerginis konjunktyvitas. Yra ūminė ir lėtinė formos. Abiem atvejais parausta akys, teka ašaros, kartais gali pasirodyti gleivingų išskyrų. Ūminis konjunktyvitas dažniausiai paveikia abi akis. Dažnai pasireiškia vienoje akyje, vėliau persimeta ir į antrą. Gali atsirasti pojūtis, tarsi akyje būtų svetimkūnis.

Polinozinis konjunktyvitas. Šią ligos formą sukelia žydintys augalai, todėl ji būdinga pavasario ir vasaros sezonais. Neretai kartu su bendrais konjunktyvito simptomais pasireiškia sloga, čiaudulys, net dusulys.

Pavasarinis konjunktyvitas. Tai – taip pat sezoninė liga, pasireiškianti atšilus orams. Manoma, kad jį sukelia individuali organizmo reakcija į ultravioletinius spindulius. Vis dėlto labiau tikėtina, kad alergiją sukelia kažkokie žydintys augalai. Būdingas ašarojimas, niežulys, išskyros, šviesos baimė.

Akių alergijos gydymas

Jei aiški akių alergijos atsiradimo priežastis, pirmiausia reikia ieškoti to, kas ją sukelia.

Akių alergijos simptomus panaikins tiek vietinė, tiek sisteminė terapija. Alerginis konjunktyvitas gydomas vaistais – putliųjų ląstelių stabilizatoriais, – blokuojančiais alergijos procese dalyvaujančias ląsteles ir neleidžiančiais išsiskirti alergiją sukeliančioms medžiagoms. Jų veiklioji medžiaga yra natrio kromoglikatas. Jis trukdo išsiskirti histaminui ir kitoms uždegimą sukeliančioms medžiagoms.

Parengė Ilona Petrulytė


Šaltinis – sveikas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos