Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dalykai jūsų namuose, kurie gali sukelti skydliaukės problemų

Skydliaukės problemos ir ligos bei chemikalai, naudojami neprilimpančių, nepridegančių indų gamybai, vėl sugrįžo į sveikatos puoselėtojų akiratį.
Tefloninė keptuvė
Tefloninė keptuvė / Fotolia.com nuotr.

Vienas iš dažniausiai minimų cheminių medžiagų – tai perfluoroktano oktano rūgštis, kitaip žymima PFOA (angl. perfluoroctanoic acid), tačiau tai tik viena iš jau minėtų chemikalų grupių, pasitelkiama „nelipniai“ produkcijai gaminti, patenkanti į perfluoro junginių klasę.

Nuomonių apie ją yra įvairių. Tarkime, perfluoroktano rūgštis randama „neprikimbančiuose“ induose (dažnai vadinama teflonu) siejama su nutukimu. Kai danų mokslininkai išmatavo nėščių moterų PFOA lygį ir po 20 metų juos palygino su jų vaikų svoriu, jie nustatė, kad mamoms, kurių PFOA lygis aukščiausias, didesnė tikimybė susilaukti nutukusių dukrų nei toms mamoms, kurių PFOA lygis žemiausias (gimusių berniukų svorio augimas vyko kitaip). Apskritai puslapyje cancer.org PFOA įvardijamas kaip galimai kancerogeniškas.

Taip pat šie chemikalai siejami su skydliaukės ir kt. vėžiu, nevaisingumu, gimimo defektais, susilpnėjusia imunine sistema, todėl jums reikėtų vengti kai kurių dalykų, kurių sudėtyje yra jau minėtų medžiagų, rašoma, prevention.com.

2014-aisiais metais žurnale „Epidemology“ publikuotas tyrimas atskleidė, kad 10 proc. žmonių, gėrusių vandenį, užterštą perfluoroktano rūgštimi, vėliau skundėsi skydliaukės problemomis. Tyrėjai, palyginę kraujo mėginius, pažvelgę į 30 tūkst. žmonių duomenis, tikina, kad didesni PFOA kiekiai išties gali būti sietini su skydliaukės bėdomis.

Štai į ką reikia atkreipti dėmesį.

Dantų siūlas

Kai kurios kompanijos jau minėtus chemikalus pasitelkia gamindamos dantų siūlus, kad jie lengviau slystų. Tačiau tai nereiškia, kad dantų siūlą reikia pamiršti – tiesiog rinkitės atidžiai, skaitykite etiketes.

Puodai ir keptuvės

Visi „neprikimbantys“ puodai ir keptuvės ilgainiui susibraižo, o štai čia reikia būti atidiems bei atkreipti dėmesį, kokius indus naudojate, iš ko jie pagaminti, laiku pakeisti, jeigu jie nebetinkami. Kitu atveju tai reiškia viena – valgydami maistą, ruoštą subraižytuose induose, jūs su maistu gaunate ir jus nuodijančių medžiagų.

Apsauga nuo lietaus

Pasirodo, jau minėti perfluoro junginiai pasitelkiami ir drabužiams nuo lietaus, batams, skėčiams, lietpalčiams gaminti, kadangi puikiai „atstumia“ vandenį.

Kur kas sveikesnė alternatyva lietaus drabužiai su poliuretanu, vašku padengti guminiai drabužiai ir batai.

Picos, greitojo maisto dėžutės

Siurprizas: PFOA taip pat randamas riebalams atspariose maisto pakuotėse ir kukurūzų spragėsių, gaminamų mikrobangėje, pakuotėse. O tai reiškia, kad kažkiek šio chemikalo gaunate, net patys to nenumanydami.

TAIP PAT SKAITYKITE: Visas sąrašas: 116 dalykų, kurie gali jums sukelti vėžį

Baldai ir kilimai

Taip, daugelis gamintojų naudoja chemikalus tam, kad jums būtų „lengviau tvarkytis“ – tai reiškia, kad, tarkime, išsiliejęs skystis nesusigers į jūsų naują sofą, nes chemikalai būtent ir atlieka tą „atstūmimo“ funkciją.

Štai kodėl verta gerai pasidomėti, kokius baldus ir kilimus įsigyjate, – juk jūsų savijauta ir sveikata kur kas svarbiau nei dėmės ant kilimo, ar ne?

Popierinės lėkštės

Ta pati situacija, kaip ir su greitojo maisto pakuotėmis. Popierinės lėkštės dažnai padengiamos chemikalais, kad būtų išvengta maisto pratekėjimo, įsigėrimo.

Šampūnai

Pasirodo, perfluoro junginiai kai kada gali slėptis ir mūsų kasdieniuose grožio produktuose. Štai kodėl verta gerai išstudijuoti grožio priemonių etiketes. Beje, verta žinoti, kad jau minėti junginiai randami ir maiste, netgi vandenyje, namų dulkėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais