„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dantimis nepakankamai rūpinasi net 81 proc. Lietuvos gyventojų

Sąjunga ateičiai be ėduonies – dantų sveikatos ir visuomenės sveikatos priežiūros lyderius jungianti organizacija – parengė ataskaitą apie dantų karieso situaciją Centrinės ir Rytų Europos valstybėse, tarp jų ir Lietuvoje. Reprezentatyvios apklausos duomenimis, net 81 proc. Lietuvos gyventojų nepakankamai rūpinasi savo dantimis. Dėl šios priežasties dantų kariesas yra rimta visuomenės sveikatos problema. Didžiausiai karieso rizikos grupei priskiriami moksleiviai. Lietuvoje į šią rizikos grupę papuola ir vyresni nei 30 metų amžiaus žmonės.
Mama ir dukra valosi dantukus
Mama ir dukra valosi dantukus / Fotolia nuotr.

„Nors mes turime priemonių dantų kariesui suvaldyti, šis susirgimas ir toliau kelia rimtą susirūpinimą  Centrinės ir Rytų Europos šalyse, – sakė sąjungos ES valdybos narys Georgios Tsakos.

Daugiau kaip 200 milijonų – tiek dantukų kasmet sugenda, yra užplombuojami arba ištraukiami, ir tai tik tarp dvylikamečių

Pasak jo, daugiau kaip 200 milijonų – tiek dantukų kasmet sugenda, yra užplombuojami arba ištraukiami, ir tai tik tarp dvylikamečių. „Pabandykite įsivaizduoti, kiek vaikų dėl to neatvyksta į pamokas. Tačiau vilties yra, nes tinkamų prevencijos priemonių dėka dantų ėduonies gali būti išvengta, o sėkmingai pritaikius gydymą ankstyvose stadijose jis gali būti stabilizuotas“, - minėjo gydytojas.

Sąjungos ateičiai be ėduonies parengta ataskaita apie dantų kariesą pradėjo visuomenės švietimo kampaniją aštuoniose Centrinės ir Rytų Europos šalyse, tarp jų – ir Lietuvoje. Šioje kampanijoje svarbiausias dėmesys skiriamas visuomenės švietimo apie dantų ėduonį suaktyvinimui ir visuomeninio judėjimo nedelsiant sustabdyti kariesą ir sukurti ateitį be ėduonies inicijavimui. 

„Karieso problemai spręsti būtini globalūs bendri veiksmai. Pasaulio lyderiai bei kitos suinteresuotos šalys, tarp jų – valstybių ir bendruomenių vadovai, sveikatos bei dantų sveikatos specialistai, viešosios politikos ir švietimo bendruomenės bei plačioji visuomenė privalo būti raginama mokytis suprasti kariesą kaip vieningą ligos visumą.

Fotolia nuotr./Dantų šepetėlių įvairovė
Fotolia nuotr./Dantų šepetėlių įvairovė

Daugiau kaip 80 procentų žmonių Lietuvoje kenčia dėl problemos, kurią galime sustabdyti. Dantų kariesui reikia skirti didesnį dėmesį ir iškelti jį kaip svarbią sveikatos problemą. Būtent tą mes ir ketiname daryti mūsų šalyje“, – teigė vaikų odontologė, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto docentė Julija Narbutaitė.

Birželio 25 dieną Varšuvoje Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Vengrijos, Rumunijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos dantų sveikatos lyderiai pasirašė regioninę deklaraciją dėl Sąjungos ateičiai be ėduonies Centrinėje ir Rytų Europoje iniciatyvos, kurioje ekspertai kviečia imtis bendrų veiksmų nacionaliniu mastu ir ragina bendruomenių vadovus ir kitas suinteresuotas šalis suprasti kariesą kaip vieningą ligos visumą, pripažinti, kad dantų irimo galima išvengti, o ankstyvose stadijose pažeistus dantis įmanoma atstatyti bei sukurti išsamias karieso prevencijos ir valdymo Centrinės ir Rytų Europos regione programas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs