Detoksikacija sultimis: specialistai nesutaria dėl naudos

Mokslininkai ir dietologai įspėja – vartodami sultis, pirmiausia vaisių ir uogų, nepersistenkite.
Moteris geria sultis
Moteris geria sultis / Vida Press nuotr.

Pas mus, kaip ir daugelyje kitų šalių, pastaruoju metu populiaru detoksikuoti organizmą sultimis. Kaip rašo vieni iš tokio organizmo valymosi propaguotojų, „šaltu lėtaeigiu spaudimo būdu spaustų sulčių programos – tai organizmo valymo programos, kurių metu 1, 3, 5 dienas ar ilgiau geriant tik daržovių ir vaisių sultis, nevartojant jokio kito maisto, virškinimo sistema gali pailsėti nuo kieto maisto, gali efektyviau šalinti susikaupusius toksinus.“

Nėra mokslinio tyrimo, kuris įrodo tokios detoksikacijos – ilgos ar trumpos – naudą. O turint omeny mitybą apskritai tai nėra visapusiškai sveikas būdas

Tačiau tarp dietologų nuomonė apie detoksikaciją sultimis nevienareikšmiška. Tarkime, JAV Mitybos ir dietologijos įgaliotoji atstovė Joy Dubost sako: „Nėra mokslinio tyrimo, kuris įrodo tokios detoksikacijos – ilgos ar trumpos – naudą. O turint omeny mitybą apskritai tai nėra visapusiškai sveikas būdas“. Dietologė atkreipia dėmesį į 4 klaidingus, jos teigimu, įsitikinimus, kuriais  vadovaujasi žmonės. 

1 mitas: reikia valytis organizmą, kad būtum sveikas

Kūnas išsivalo pats per kepenis, inkstus ir virškinamąjį traktą. Šios sistemos pašalina toksinus ir kitas žalingas medžiagas, kurių jam nereikia. Kadangi kūnas nuolat valosi, nėra reikalo valytis sultimis ar kitais skysčiais, kad būtum sveikas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Maisto mados ir tendencijos

2 mitas: valymasis naudingas todėl, kad jis padeda tapti energingesniam

Per pirmąsias kelias valymosi sultimis dienas žmogus degina glikogeno (juo kūne virsta gliukozė) atsargas. Jo naudojimas ištraukia iš organizmo daug vandens ir kaip tik šio mažėjimą rodo svarstyklės. Specialus valymasis gali sukelti energijos stoką, galvos skausmą dėl kraujyje sumenkusio cukraus kiekio.  Jei valymasis užtrunka, organizmui gali pritrūkti ląstelienos, žmogus gali tapti dirglus. Kitas nemalonumas tyko baigus valymąsi – tai greitas svorio priaugimas grįžus prie įprasto maisto. Dietologė neneigia, kad kai kuriuos žmones aplanko geri pojūčiai ir valymasis motyvuoja juos keisti mitybos įpročius, bet ji savo pacientams jo nerekomenduoja.

Vida Press nuotr./Sultys
Vida Press nuotr.

3 mitas: valymasis sultimis – puikus būdas numesti svorio

Šis būdas neefektyvus, jei svorio norima atsikratyti ilgam. Kaip jau minėta, jis pirmiausia krenta dėl vandens praradimo. Tačiau tai nėra gerai, nes kartu nyksta raumenys, o ne riebalai. Būtent jų, o ne raumenų reikia atsikratyti, tačiau sultyse nėra raumenų statybinės medžiagos baltymų, be to, jei prapuola energija, ir mankštintis nebėra ūpo. Ilgalaikį svorio sumažėjimą užtikrina spartesni medžiagų apykaita ir kalorijų deginimas, o ne skysčių praradimas.

4 mitas: žvaigždės valosi organizmą sultimis, o tai reiškia, kad jos gavo savo dietologų palaiminimą

Pasak Joy Dubost, tai, ką daro kai kurios garsenybės, nebūtinai yra neginčytina. Kita vertus, jos paprastai ir po valymosi laikosi griežtų mitybos taisyklių, nuolat konsultuojasi su specialistais. Trumpalaikis valymasis turi būti apgalvotos ir subalansuotos mitybos sistemos dalis, o ne madingas eksperimentas: „Gerai, ir aš taip darysiu!“ 

Sultys didina ar mažina diabeto riziką?

Didžiosios Britanijos, Singapūro ir JAV mokslininkai atliko tyrimą, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, kaip diabeto riziką didina arba mažina uogų ir vaisių vartojimas. Mokslininkai nustatė, kad šilauogės, vynuogės, razinos, obuoliai ir kriaušės mažina 2-jo tipo diabeto riziką, tačiau sultys ją gali padidinti iki 8 proc. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Bitės dovanoja jaunystę

Dalyviai buvo suskirstyti grupėmis ir vartojo įvairių rūšių vaisius ir uogas. Paaiškėjo, kad skirtingi vaisiai ir uogos daro nevienodą poveikį, bet daugiausia laurų atiteko šilauogėms. Žmonėms, kurie jų valgė triskart per savaitę, 26 proc. sumažėjo prielaidos atsirasti diabetui, o tiems, kurie jomis pakeitė vaisių sultis, rizika sumažėjo dar daugiau – 33 proc. Profesorius Qi Sun, vienas iš studijos autorių, tyrimą pakomentavo lakoniškai: „Vaisių sultyse mažiau vertingų medžiagų nei vaisiuose“.

Vida Press nuotr./Raudonųjų apelsinų sultys
Vida Press nuotr.

O fitoterapeutas Juozas Ruolia viename interviu apie sultis, tiksliau – apie vaisių ir daržovių kokteilius, yra pasakęs gerokai jausmingiau: „Kad perkūnas nutrenktų tą, kuris paskleidė žinią, jog  sveika gerti vaisių ir daržovių sulčių mišinius“. Specialistas atkreipė dėmesį į tai, apie ką mažai kas susimąsto – kad sulčių mišiniuose susidaro junginių, kurie gali būti netgi žalingi.

Skysčiai greičiau įveikia kelią nuo skrandžio iki žarnyno nei kieti produktai ir jų poveikis būna intensyvesnis. Dėl jo greičiau pakinta gliukozės ir insulino kiekis.

„Santykinai aukštas vaisių sulčių glikemijos indeksas (jis rodo, kaip suvalgytas produktas paveikia cukraus kiekį kraujyje – red.) ir dėl sulčiaspaudės poveikio sumažėjusi mitybinė sulčių vertė gali paaiškinti, kodėl jos didina 2-jo tipo diabeto riziką, – svarstė minėto amerikiečių tyrimo iniciatoriai. – Skysčiai greičiau įveikia kelią nuo skrandžio iki žarnyno nei kieti produktai ir jų poveikis būna intensyvesnis. Dėl jo greičiau pakinta gliukozės ir insulino kiekis.“

Studija publikuota „The British Medical Journal“, joje buvo apžvelgta trijų tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 187 tūkstančiai žmonių, informacija, surinkta per 24 metus. Visgi jos autoriai pripažįsta, kad tokių tyrimų reikia daugiau. 

Mūsų reziumė

Nuomonių apie sulčių poveikį žmogaus sveikatai yra įvairių. Tai vertėtų turėti galvoje renkantis vieną ar kitą pusę. Visgi turbūt geriausias mokytojas – jūsų kūnas ir su juo susijusi patirtis. Jei ketinate išmėginti detoksikaciją sultimis, tegul jos bus pagamintos lėtaeige sulčiaspaude – jose palyginti su išspaustomis tradiciniu aparatu išlieka daugiau gerų dalykų, kurių turi vaisiai ir daržovės. Ir, žinoma, nenaudokite šiuo tikslu prekybos centruose pirktų sulčių ir jų mišinių pakeliuose – juose daug cukraus, konservantų, būna kitų sintetinių priedų, tad šie gėrimai visiškai netinka organizmo valymui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis