Kadangi sveikatos apsaugos ministras nesiūlo palankesnio sprendimo, pasak Šiaulių cukrinio diabeto klubo „Lemtis“ pirmininko ir Lietuvos diabeto asociacijos nario Antano Kvietkausko, į kampą užspęsti žmonės ryšis piketuoti.
Daugėja diabetikų skundų
Šiuo metu Šiauliuose cukriniu diabetu serga apie tris tūkstančius žmonių. Nemaža dalis jų yra klubo „Lemtis“ nariai, tad dėl pastarųjų vaistų kompensavimo pasikeitimų klubo pirmininką užplūdo gyventojų skambučiai.
Už vieną insulino dėžutę žmogui reikia primokėti nuo 24 iki 64 litų, o daugeliui reikalinga ne viena dėžutė: insulinas yra išrašomas trims mėnesiams: dvi dėžutės trumpo ir dvi – ilgo veikimo.
Pasak A. Kvietkausko, žmonės stebisi, kaip jiems visą gyvenimą nereikėjo už gyvybiškai būtiną insuliną primokėti, o dabar, nuo šio mėnesio, staiga tvarka pasikeitė ir atsirado priemokos. Ir dar kokios priemokos.
„Už vieną insulino dėžutę žmogui reikia primokėti nuo 24 iki 64 litų, o daugeliui reikalinga ne viena dėžutė: insulinas yra išrašomas trims mėnesiams: dvi dėžutės trumpo ir dvi – ilgo veikimo. Norintys nusipirkti vaistų ilgesniam laikui turi iš karto sumokėti didelę sumą. Panašu, kad ateis laikas, kada žmonės turės skolintis iš bankų vaistams nusipirkti. Arba dar blogiau – teks stovėti prie bažnyčios ištiesus ranką“, – sakė A. Kvietkauskas.
Diabeto klubai pasiryžę piketuoti
Praėjusią savaitę Joniškyje vykusiame diabetu sergančiųjų seminare A. Kvietkauskas Lietuvos diabeto asociacijos prezidentei Vidai Augustinienei išreiškė šiauliečių pasipiktinimą. Tada buvo pažadėta tartis su sveikatos apsaugos ministru, bet kol kas iš ministerijos jokių žinių.
„Esame pasiryžę piketuoti. Jei reikės, visų Lietuvos diabeto klubų atstovai vyksime ieškoti teisybės į ministeriją“, – teigė A. Kvietkauskas.
Kol kas ministras tik siūlo pacientams rinktis: už generinius vaistinius preparatus priemoka mažesnė, už originalius – didesnė.
Klubo „Lemtis“ vadovo nuomone, pakeitus iki šiol vartotus vaistus, sergantieji cukriniu diabetu daugiau patirs komplikacijų, ligoninėse padaugės pacientų.
Tačiau mažas pajamas gaunantieji ne tik neišgali sumokėti priemokos už originalų insuliną, bet ir baiminasi, kad dėl pigesnių generinių vaistų jų gydymas suprastės.
„Piktinamasi ne tik dėl insulino veiksmingumo, bet ir dėl diagnostinių juostelių, skirtų gliukozės kiekio kraujyje tikrinimui, priemokos. Anksčiau už jas visai nereikėdavo mokėti. Nejau nesuvokiama, kad sergančiam cukriniu diabetu jos yra būtinos? Kaip alternatyvą mums siūlė naudoti netikslius duomenis rodančias diagnostines juosteles. Tai dar blogiau nei visai netikrinti gliukozės kiekio kraujyje“, – sakė A. Kvietkauskas.
Klubo „Lemtis“ vadovo nuomone, pakeitus iki šiol vartotus vaistus, sergantieji cukriniu diabetu daugiau patirs komplikacijų, ligoninėse padaugės pacientų.
„Padaugės galūnių amputacijų, sustreikuos kiti organai dėl prastesnių ar netinkamų vaistų – taip taupydama valstybė turės dar daugiau išlaidų cukriniu diabetu sergančiųjų gydymui“, – aiškino A. Kvietkauskas.
Šiauliuose yra tik viena vaistinė, kurioje priemoka už insuliną visai netaikoma, todėl ten susidaro žmonių antplūdis. Nors dažniausiai žmonės reiškia nepasitenkinimą vaistinių vadovams, tačiau, A. Kvietkauso nuomone, dėl priemokų kaltos ne vaistinės, o valdžios sprendimai.
Kol kas ministras ieško išeities
Lietuvoje sergantys diabetu už insuliną moka žymiai brangiau nei kitose kaimyninėse Europos Sąjungos šalyse.
Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis, matydamas, kad farmacininkų atstovybės Lietuvoje nėra linkusios mažinti insulino kainų, kreipėsi į insuliną gaminančių bendrovių centrines būstines Europos Sąjungos šalyse siekdamas, kad būtų sumažintos kainos Lietuvai ir pacientams nereikėtų mokėti priemokų. Kaip praneša ELTA, ministras tikisi artimiausiu metu pasiekti palankų pacientams sprendimą, o kol kas pacientams pataria rinktis vaistus su priemoka ar mažiau veiksmingus, tačiau pigesnius.
Insulino nėra kuo pakeisti. Jei žmogui buvo skirtas vienoks insulinas, jis vieną dieną jį negali pakeisti kitu, nes kitas vaistas paprasčiausiai netiks.
Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė V. Augustinienė teigė, kad Lietuvoje šiuo metu cukriniu diabetu serga 110 tūkstančių, iš kurių I tipo yra 7 tūkstančiai žmonių, kurie gydomi insulinu, tačiau kai kuriems ir II diabeto tipo pacientams prireikia insulino. Tai tik parodo, kad insulino priemokų taikymas didžiajai daliai sergančių diabetu sudarys sunkumų.
„Insulino nėra kuo pakeisti. Jei žmogui buvo skirtas vienoks insulinas, jis vieną dieną jį negali pakeisti kitu, nes kitas vaistas paprasčiausiai netiks. Visai neseniai kreipėsi žmogus, kuriam vaistinėje buvo pasakyta už vaistus primokėti 200 litų, neturėdamas tam pinigų jų nepirko. Neaišku, ką tokiam žmogui daryti, kai kiekviena minutė yra brangi“, – teigė V. Augustinienė.
Jos manymu, ministro sprendimas žaidžia žmonių gyvybėmis. „Deramasi su farmacininkų kompanijomis, tačiau vaistų reikia jau šiandien – žmonės negali praleisti nė vienos insulino injekcijos. Prognozės liūdnos: taupantys vaistus žmonės atsidurs reanimacijos palatoje, prasidės komplikacijos arba mirs. Panašu, kad taip sprendžiamos problemos: nebus žmogaus, nebus problemų. Jau kreipėmės į Prezidentę, kad būtų pakeistas sveikatos apsaugos ministras, nes tokie ministro sprendimai labai brangiai kainuos“, – teigė V. Augustinienė.
Šiaulių cukrinio diabeto klubo „Lemtis“ pirmininkas ir Lietuvos diabeto asociacijos narys A. Kvietkauskas teigė, kad žmonės nebeišgali susimokėti už vaistus, todėl gali būti, jog sergantieji diabetu pradės piketuoti.