Deja, labai daug tėvų visai nežino, ką ir kaip turėtų valgyti sveikai auginamas vaikas. Tėvų apklausa apie 1–3 metų vaikų mitybos įpročius atskleidė nerimą keliančią tendenciją: beveik 46 proc. tėvų Lietuvoje visiškai nustojo gaminti vaikui pritaikytą maistą, kai vaikui sukako 1–1,5 metų.
Palyginti su ankstesne tėvų apklausa 2016 m. kovo mėnesį, pastebima, kad tėvų informuotumo trūkumas laikui bėgant nesikeičia. 80 proc. šiemet apklaustų tėvų teigė visiškai nustoję gaminti vaikui pritaikytą maistą iki dvejų metų (2016 m. tyrimo metu tą patį pripažino 89 proc. tėvų).
Vis dėlto tiek užpernai, tiek ir šiemet apklausti tėvai buvo vienos nuomonės – visavertė ir subalansuota mityba yra pats svarbiausias veiksnys, kad vaikas augtų sveikas. Tačiau tyrimai rodo, kad suaugusieji linkę pamiršti, jog mažasis nėra didelis. Daugiau nei pusė tėvų savo mažylį pradeda valgydinti kaip suaugusį žmogų jau metų. Vis dėlto mitybos specialistai atkreipia dėmesį, kad gydytojų leidimas sulaukusį vienų metų vaiką maitinti visai šeimai ruošiamu maistu galioja tik su viena išlyga – kad tokia šeima maitinasi sveikai.
Įsisukę į greitą gyvenimo ritmą perkame pusfabrikačius, stipriai perdirbtą, rafinuotą maistą, kurie vaikams visiškai netinkami.
Marinuoti, rūkyti ir sūrūs produktai, bandelės ir saldinti gėrimai, pusfabrikačiai, skanumynai tarp valgymų – tai yra visiškai įprasti suaugusiųjų valgymo įpročiai. Dažniausiai juos nustato gyvenimo būdas ir dienos režimas, kuris neretai lemia, kad pagrindinis produkto pasirinkimo kriterijus – tai, kaip greitai ir paprastai produktas yra pagaminamas.
„Vienų metų sulaukęs vaikas turėtų maitintis maistu, tiekiamu bendram šeimos stalui. Tačiau, svarbiausia sąlyga, kad ant šio stalo būtų patiekiamas sveikatai palankus maistas, o ne tai, ką tėvai buvo įpratę valgyti iki šiol. Pavyzdžiui, įsisukę į greitą gyvenimo ritmą perkame pusfabrikačius, stipriai perdirbtą, rafinuotą maistą, kurie vaikams visiškai netinkami“, – aiškina gydytoja dietologė L.Barauskienė.
Gydytojos dietologės praktika rodo, kad iki metų tėvai dar rūpinasi, ruošdami vaikams maistą, o antraisiais jų gyvenimo metais dauguma tėvų jau duoda tą patį maistą, kurį valgo visa šeima. Todėl išeitis – keisti įpročius visai šeimai ir, žinoma, neužmiršti, kad 1–3 metų mažylio skrandis yra net 5 kartus mažesnis nei suaugusiojo, tačiau kai kurių būtinųjų maisto medžiagų, pavyzdžiui, geležies, vitamino D ar kalcio, reikia 5–7 kartus daugiau.
L.Barauskienė taip pat atkreipia dėmesį: tėvai turi nustatyti reguliarių maitinimų laiką, vietą ir tiekti tinkamą maistą. O vaikas turi nuspręsti, kiek ir ar iš viso nori valgyti. Pasak jos, yra normalu, jeigu vaikas kasdien valgo skirtingą maisto kiekį, vieni vaikai valgo daugiau, kiti – mažiau. Tik vaikas žino, kiek jam tuo metu reikia maisto.
„Aptamil3“ užsakymu atliktos tėvų apklausos rezultatai išsamiai bus pristatyti spalio 24 d. 10 val. diskusijoje apie mažų vaikų valgymo įpročius „Mažasis nėra didelis“, restorane „Vaflių namai“, Vilniuje. Renginyje savo įžvalgomis ir patarimais dalysis gydytoja dietologė ir mama L.Barauskienė, dviejų dukterų mama Laura Mazalienė ir kitos žinomos vaikus auginančios tinklaraštininkės.
Papildoma informacija:
Socialinis tyrimas – internetinė tėvų apklausa atlikta 2018 m. rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Apklausoje dalyvavo 618 vaikų tėvai, kurie augina vaikus nuo 1 iki 3 metų. Socialinis tyrimas – internetinė tėvų apklausa atlikta 2016 m. vasario–kovo mėnesiais, joje dalyvavo 612 vaikų tėvai, kurie augino mažylius nuo 1 iki 3 metų.