„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dietologė pateikė formulę, kaip apskaičiuoti, kiek per dieną turite išgerti vandens

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos valstybių, kurioje gyventojai gali naudotis požeminio vandens ištekliais ir iš čiaupo gerti puikios kokybės vandenį. Tačiau skysčių vartojimas susijęs su daugybe mitų. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė prekybos tinklo „Rimi“ pranešime žiniasklaidai dalijasi paprasta formule, pagal kurią apskaičiuosite, kiek vandens per parą geriausia išgerti.
Collage_Fotor
Collage_Fotor / "Rimi" ir "Vilniaus vandenų" nuotr.

Kaip apskaičiuoti, kiek vandens reikia būtent jums

Nors rekomenduojamo išgerti vandens kiekis svyruoja nuo 1,5 iki 2 litrų per parą, dažnai žmonės išgeria daug mažiau, o kai kurie manydami, kad taip bus geriau, – daug daugiau. Pasak E.Gavelienės, mūsų kūnuose yra apie 70 proc. vandens, kuris itin svarbus gyvybei palaikyti. Medžiagų apykaitos metu suaugusio žmogaus organizme pasigamina nuo 200 iki 400 ml vandens – tokio kiekio nepakanka išgyvenimui, tad nemažai jo turėtume gauti iš išorės.

„Žmogaus organizme visos cheminės reakcijos vyksta skystoje terpėje, tad vanduo mums gyvybiškai būtinas. Rekomenduojamo vandens kiekio skaičiai parai įvairiuose moksliniuose šaltiniuose nėra vienodi: skiriasi dažniausiai dėl to, kad kalbama ne tik apie vandenį, bet ir kitus skysčius (sultis, arbatą, sriubą, net vandeningus vaisius ir daržoves). Dažnai žmonės būna linkę išgerti mažiau vandens aiškindami, kad skysčių gauna su maistu, valgydami sriubą ar vaisius. Tačiau iš gydytojos dietologės praktikos pastebiu, kad žmonės su maistu tikrai pakankami vandens negauna“, – sako ekspertė.

Ne veltui, pasak dietologės, sveikatai palankios mitybos piramidėje yra pažymėtos aštuonios stiklinės vandens kaip rekomenduojamas išgerti vandens kiekis: „Pats paprasčiausias būdas paskaičiuoti, kiek vandens jums reikia išgerti, yra pagal ūgį: kiekvienam jo centimetrui – po 10 ml. Tad jei jūsų ūgis yra 170 cm, per parą reikėtų išgerti 1,7 litro vandens. Į vandens kiekį galima įskaičiuoti žolelių nuovirus ir labai silpnas arbatas.“

Kad valgant negalima gerti – mitas

Pastaruoju metu mus pasiekia nemažai informacijos, kad valgant jokiu būdu negalima gerti: geriau maždaug valandą prieš ir po valgio. Tačiau gydytoja dietologė tai paneigia: „Tokie draudimai sveikiems žmonėms, kaip ir daugelis kitų, atėjo iš sergančių žmonių dietos rekomendacijų. Vandens atskyrimas nuo suvalgomo maisto yra skirtas žmonėms po žarnyno operacijų, turintiems rimtų virškinamojo trakto ligų, kenčiantiems dėl mitybos nepakankamumo. Mūsų valgomas maistas turi būti mažų mažiausiai košės konsistencijos. Kartais nepakankamai jį sukramtome, kartais dėl kokių nors priežasčių išsiskiria mažiau seilių, tad nėra gerai valgant neužgerti maisto.“

Be to, pasak dietologės, jei valgydami užsigersime, natūraliai sumažinsime suvalgomo maisto kiekį: „Vienam tai bus privalumas, kitam – gal trūkumas, tad reikia spręsti individualiai, tačiau stiklinė skysčio iškart po valgio tikrai žalos nepadarys. Tiesa, užsigeriamas skystis turėtų būti kambario temperatūros ar vos šiltesnis, nes šaltas vanduo paskatina tulžies latakų susitraukimą ir šiek tiek veikia žarnyno motoriką.“

Dar viena visiems girdėta rekomendacija: vandenį reikėtų gurkšnoti po du ar tris gurkšnius, geriau neišgerti iškart visos stiklinės. Pasak gydytojos dietologės, tai dar vienas mitas: „Nėra skirtumo, ar vandens stiklinę išgersite iš karto, ar išgurkšnosite per pusvalandį. Svarbiau yra tiesiog nepamiršti gerti vandens. Kartais žmonės dėl darbo specifikos vengia gerti, nes tenka dažniau vaikščioti į tualetą. Tokiu atveju reikia rinktis geriausią gėrimo laiką: pirmoje arba antroje dienos pusėje.“

Tiesa, dar vienas populiarus patarimas prieš pusryčius išgerti stiklinę ar dvi kambario temperatūros vandens yra puiki rekomendacija dienos pradžiai: „Toks vanduo tarsi pažadina virškinimo sistemą tolimesniam darbui. Jei vanduo paskaninamas citrinos sultimis irgi puiku – jos šarmina organizmą.“

Ekspertė pažymi, kad yra žmonių, kurie turi išgerti mažiau vandens, o dėl jo kiekio būtinai turi tartis su gydytoju. Tai sergantieji komplikuotomis širdies ir inkstų ligomis, taip pat ligoniai po žarnyno operacijų.

Šaltuoju metų laiku populiaresnis gazuotas vanduo

Prekybos centruose galima rasti įvairių geriamojo vandens variantų: gazuoto ir negazuoto natūralaus mineralinio vandens, šaltinio vandens, stalo vandens su įvairiais skoniais (citrinų, mėtų, agurkų, raudonųjų uogų). Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kiekvienas renkasi tai, kokį vandenį mėgsta, bet ir gamintojai nuolat pristato naujovių.

„Vasarą pirkėjai į krepšelius įsideda daugiau negazuoto vandens butelių, o šaltesniais metų mėnesiais labiau mėgstamas gazuotas vanduo, vaisvandeniai. Pirkėjai seka ir akcijų pasiūlymus, kurių visada yra gėrimų kategorijose“, – teigia O.Suchočeva.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“