„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dirbantiems žemės ūkio darbus būtina pasisaugoti stabligės

Netrukus prasidės intensyvūs žemės ūkio darbai, todėl padidės grėsmė užsikrėsti pavojinga liga – stablige, kurios sukėlėjai yra plačiai paplitę gamtoje. Jie randami daugelio žinduolių, taip pat ir žmogaus, žarnyne, su išmatomis patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu gali išbūti gyvybingi ilgą laiką, praneša Panevėžio visuomenės sveikatos centro (Centras) specialistai.
Stabligė
Stabligė / Wikimedia.org nuotr.
Temos: 1 Stabligė

Panevėžio apskrityje paskutinis stabligės atvejis buvo užregistruotas 2010 m. (Biržų r.). Nuo šios pavojingos ligos mirė moteris. Lietuvoje stabligė registruojama kaip reti pavieniai, dažniausiai vyresnio amžiaus žmonių, susirgimai (vidutiniškai 2 stabligės atvejai per metus).

Stabligė yra ūmi užkrečiamoji liga, kurią sukelia bakterija Clostridium tetani. Ši bakterija gamina sporas, kurios yra labai atsparios išdžiūvimui, aukštai ir žemai temperatūrai. Apsaugotos nuo tiesioginės ultravioletinės radiacijos (saulės šviesos) sporos išlieka gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Šia pavojinga liga susergama, kai ligos sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač į gilias durtines žaizdas, užterštas dirvožemiu. Pavojingos yra bet kokios žaizdos ir stipresni nudegimai. Kartais stablige užsikrečiama po sunkesnio galūnių nušalimo ar nudegimo. Nuo ligonio žmonės stablige neužsikrečia.

Stabligės inkubacinis periodas svyruoja nuo kelių dienų iki 3–4 savaičių ar net kelių mėnesių, tačiau dažniausiai trunka 7–8 dienas. Liga prasideda laipsniškai. Pirmieji ligos požymiai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai toje vietoje, kur pateko užkratas. Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Šie spazmai būna labai skausmingi, jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Ligai progresuojant spazmų priepuoliai dažnėja, būna ilgesni ir skausmingesni. Spazmai gali būti tokie stiprūs, kad priepuolio metu lūžta ilgieji kaulai, dantys. Sergant sunkia stabligės forma, dėl ilgalaikio spazmo sutrikus kvėpavimui, ligonis miršta.

Skiepai nuo difterijos ir stabligės yra veiksmingiausia profilaktikos priemonė. Lietuvoje valstybės lėšomis nuo stabligės ir difterijos skiepijami kūdikiai, sustiprinančios stabligės dozės (revakcinacija) atliekamos 6–7 metų vaikams ir 15–16 metų paaugliams (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina), tačiau apsauginis antikūnų nuo šių infekcijų lygis organizme išlieka ne ilgiau kaip 10 metų.

Nuo 2009 m. vyksta planinė suaugusiųjų, vyresnių nei 26 m. amžiaus, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės, kur asmenys turi galimybę pasiskiepyti nemokamai. Visi norintys pasiskiepyti turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs