Nacionalinis transplantacijos biuras praneša, kad praėjusią savaitę Lietuvoje užregistruoti du efektyvūs donorai. Po vieną Vilniuje ir Kaune.
Donoro artimieji, suvokdami savo sprendimo kilnią prasmę, priėmė labai svarbų sprendimą – sutiko dovanoti mirusio artimojo organus transplantacijai. Tai suteikė viltį pasveikti ne tik mūsų šalies, bet ir užsienyje gyvenantiems recipientams.
Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikose registruotas efektyvus donoras galimybę išgyti suteikė kepenų, inkstų ragenų ir kaulinio audinio laukiantiems recipientams.
Kepenų transplantacija buvo atliekama Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMUL) Kauno klinikose.
Inkstų transplantacijos atliktos VUL Santaros klinikose. Ragenos ir kaulinis audinys buvo perduoti Audinių bankui.
Kauno klinikose registruotas organų donoras galimybę pasveikti suteikė tiems, kurie laukė plaučių, kepenų, inkstų ir kraujagyslinių audinių transplantacijų.
Kepenų ir inkstų transplantacijos buvo atliktos LSMUL Kauno klinikose. Kraujagyslinis audinys perduotas Audinių bankui.
Lietuvoje neradus tinkamo recipiento donorinių plaučių transplantacijai, jos buvo pasiūlytos kitų šalių recipientams. Tarptautinės donorystės esminis principas yra tas, kad užsienio šalims donoriniai organai pasiūlomi tik tuomet, kai savo šalyje gydomiems recipientams dėl medicininių parametrų jie yra netinkami. Į tarptautinės donorystės procesą šį kartą įsijungė Šveicarija, kurios recipientui ir buvo transplantuoti Lietuvos donoro plaučiai.
Transplantacijų laukia šimtai
Apie galimybę donuoti mirusio žmogaus organus artimieji išgirsta pačiu sunkiausiu metu. Netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.
Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę – pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai jiems tinka.
Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – vėl leistų praregėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.
Šiuo metu Lietuvoje organų ir audinių transplantacijų laukia 332 žmonės: 72 laukia inksto, 35 širdies, 9 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 56 kepenų, 155 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.
Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.