Dr. G.Vanagas: stebėdami Kiniją galime įsivaizduoti, kaip gyvensime po karantino

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytojas, visuomenės sveikatos mokslų daktaras Giedrius Vanagas savo feisbuko paskyroje pasidalino įžvalgomis, ko galime tikėtis po karantino priemonių atlaisvinimo ir kaip keisis mūsų gyvenimas po COVID-19 pandemijos.
Sekmadienio karantino popietė prie Kauno marių
Sekmadienio karantino popietė prie Kauno marių / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

„Kinijoje gyvenimas jau buvo sugrįžęs į santykinai įprastas vėžes: atlaisvinti verslai, gyventojams buvo leista laisvai judėti, veikė kavinės, restoranai, gamyklos, atnaujinti skrydžiai. Tačiau prieš kelias dienas buvo pastebėtas protrūkis 10 milijonų gyventojų turinčiame Harbino mieste.

Protrūkis santykinai nedidelis – registruoti 55 nauji COVID-19 atvejai ir dar apie 1500 įtariamų kontaktų, kurie paskatino baimę, kad virusas vėl gali išplisti ir sukelti antrąją epidemijos bangą šalyje. Miesto valdžia skubiai, dviem savaitėms, uždarė keturis miesto kvartalus į visišką karantiną ir niekas iš ten neišleidžiamas.

Manoma, kad užkratas buvo įvežtas iš Rusijos atvykusių asmenų. Skubiai uždrausta į šalį atvykti asmenims iš Rusijos: tiek Rusijos piliečiams, tiek iš ten sugrįžti patiems Kinijos piliečiams. Ką tai parodo? Tai parodo, kad net atlaisvinus viską bus tik „trapus normalumas“ ir viskas gali labai greitai pasikeisti. Taigi galimai po mūsų sugrįžimo prie to „normalaus“ gyvenimo ritmo, mes vis dar būsime supurtomi naujų ligos protrūkių“, – svarstė mokslininkas.

Nors, turizmas yra vienas iš svarbių ekonomikos variklių ir šalys stengsis kuo greičiau atlaisvinti šį sektorių, G.Vanago manymu, keliauti bus vis dar sudėtinga. Kilus protrūkiui vienoje iš valstybių ar regionų, kelionės tarp valstybių vis dar gali būti ribojamos, o sienos gali būti vėl aklinai uždaromos siekiant lokalizuoti protrūkius.

Tos pačios priemonės gali būti taikomos ir šalies viduje, kai kilus protrūkiui kuriame nors mieste vėl bus grąžintos griežčiausios karantino priemonės, uždaromi miestai, kaip neseniai įvyko Nemenčinės atveju. Ir tai taps mūsų nauja gyvenimo norma, kol neturėsime efektyvaus gydymo arba vakcinos.

„Taigi, nors karantino sąlygos yra lengvinamos, nesupraskime to klaidingai. Dar anksti sakyti, kad pandemiją suvaldėme. Dar anksti džiaugtis tuo, kad mažėja naujai užsikrėtusiųjų. Rytoj viskas gali pasikeisti. Galvokime apie rytdieną ir elkimės taip, kad tos sunkios saviizoliacijos dienos nesugrįžtų į mūsų miestus. Saugokime save ir kitus“, – ragino mokslininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų