„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Draugystė su „eks“: ar tai įmanoma?

Išsiskyrimas su vaikinu atima ne tik mylimąjį, bet ir draugą. Logiškai mąstant, „tik“ draugystė atrodo įmanoma. O kaip yra iš tiesų?
Susipykusi pora
Susipykusi pora / Vida Press nuotr.

Kad ir kaip beviltiškai tai skambėtų, kartais patarimo kreipiuosi ne į drauges, o į google. Parašius klausimą: „Ar likti draugais su savo „eks“?“, google nuomonė kategoriška: „Ne.“ Kodėl? Nes eidami į tokią draugystę žmonės gali turėti skirtingų tikslų: vienas gali norėti atnaujinti romantiškus santykius, kitam viso labo trūksta kompanijos išeiti vakare į miestą. „Netyčia“ po tokio vakaro pasimylėjus, vienas tiki, kad viskas bus po senovei, o kitas tik numalšina „alkį“ ir paklaidžioja po malonius prisiminimus.

Psichologų nuomonė ne tokia kategoriška: draugais likti galima, tačiau pirmiausia reikėtų labai sąžiningai atsakyti sau į klausimą, ko tokia draugyste siekiama. Be to, jokiu būdu negalima norėti tapti draugais iškart po skyrybų. „Bent jau pirmus tris mėnesius susikoncentruokite į gyvenimą be to žmogaus. Neišvengiamai kentėsite, tačiau jei mėginsite skausmą numalšinti artima draugyste su savo „eks“, nutolinsite gijimą. Jis prasidės tik pripažinus, kad viskas baigta“, – sako psichoterapeutė Christine Webber.

Psichologų nuomone, draugais likti galima, tačiau pirmiausia reikėtų labai sąžiningai atsakyti sau į klausimą, ko tokia draugyste siekiama.

Seksas su buvusiuoju

Žmogus, su kuriuo dalijotės savo gyvenimu, žino apie jus viską – nuo banko slaptažodžio, iki to, kaip atrodote be drabužių. Jūs žinote, kaip jis čiaudo ir ką valgo pusryčiams. Prisiminimai tarytum įsiskverbia po oda ir nenuostabu, kad seksas su „eks“ atrodo natūralus kaip kvėpavimas.

Amerikiečių atliktų tyrimų duomenimis, seksas po skyrybų kai kuriais atvejais gali būti ir geras dalykas. Apklausus 137 neseniai išsiskyrusias poras paaiškėjo, kad 82 proc. iš jų palaiko ryšius, o 21 proc. – mylisi. Nustatyta, kad tiems žmonėms, kuriems buvo sunku susitaikyti su išsiskyrimu, seksas iš tikrųjų padėjo sumažinti šį skausmą. Tiems, kurie buvo susitaikę su išsiskyrimu, mylėjimasis su buvusiu partneriu nepadarė jokios įtakos psichologinei savijautai. Taigi, savęs plakti, kad neišvengėte buvusio mylimojo lovos, neverta, tačiau galiausiai vis tiek reikės nustoti miegoti su buvusiuoju ir judėti pirmyn. 

Vida Press nuotr./Nelaiminga moteris
Vida Press nuotr./Nelaiminga moteris

„Tik“ draugai?

Kaip ir kiekvieni santykiai, draugystė su buvusiuoju turi būti atvira. Neverta stengtis išlaikyti romantiškų santykių, kodiniu pavadinimu „draugystė“. Kol vis dar vaikščiojau į barus su savo „eks“, nė negalvojau ieškoti ko nors kito. O kam? Gera žinoti, kad esi su vyru, kuriam patinki. Tai saugu ir kelia savivertę.

Kita vertus, kai užmezgami nauji santykiai, draugystė su buvusiuoju turi nukeliauti į antrą vietą. Iš kito žmogaus reikalauti, kad jis priimtų visą jūsų praeitį kartu su nuolat figūruojančiu „eks“, yra labai daug. O jeigu buvusysis vis dar geriau prajuokina, labiau traukia ir yra įdomesnis nei dabartinis vaikinas – verta pačiai sau susidėlioti prioritetus. Ar jūs ramiai sutinkate žinią, kad jūsų „eks“ susirado naują draugę, ar kaskart jį pamačius sudiegia širdį dėl to, kad nebesate kartu? Ar jums įdomu klausytis apie jo kasdienybę, kad ir kokia nuobodi ji būtų? Jei atsakėte „taip“ į šiuos klausimus, neapgaudinėkite savęs – „tik“ draugystė jūsų nedomina.

Vieno atsakymo nėra

Vieno recepto, kaip elgtis, negali duoti nei google, nei psichologai. Nors mes visi esame labai panašūs savo siekiu būti laimingi, situacijos, į kurias patenkame, mūsų reakcijos, emocijos ir asmenybės kuria skirtingus gyvenimo paveikslus. Su vienu iš savo „eks“ galite ramiai vaikščioti į kiną ir kalbėtis apie bendrus pažįstamus, o kito net balso skambesys gali žeisti giliau nei peilio dūris.

Vida Press nuotr./Laiminga pora
Vida Press nuotr./Laiminga pora

Draugystė su savo buvusiuoju ne visada įmanoma. Tačiau kai pavyksta išlaikyti atvirus, artimus ir draugiškus santykius su žmogumi, kuris jus taip gerai pažįsta, draugystė praturtina. Jums gali patikti jo požiūris į karjerą ar gyvenimą, jis gali turėti įdomių draugų ir gerų knygų ir netgi puikiai gaminti. Jeigu jums po bendros vakarienės nekyla mintis pasilikti, jeigu jo šypsena nepriverčia jūsų širdies smarkiau plakti, jeigu klausiate jo patarimo dėl to, kad jums jo reikia, o ne dėl to, kad norite įtikti, – jūs jau pajudėjote pirmyn. Savo laimės link.

Kaip draugauti su „eks“?

  • Išsiaiškinkite savo motyvus. Ypač atkreipkite dėmesį į slaptus tikslus, pavyzdžiui, finansinę naudą, baimę likti vienai, kaltę, naudojimąsi savo „eks“ tam, kad atrodytumėte patrauklesnė kitiems, norą susitaikyti. Tai – nesąžininga, savotiškas kito žmogaus išnaudojimas. Tokie dalykai nuodija ir naikina draugystę.
  • Ar jums abiem naudinga matytis? Pavyzdžiui, gal norite išsaugoti draugystę dėl vaikų arba užtikrinti draugišką atmosferą darbe, jei esate kolegos? Idealus draugystės su „eks“ pagrindas – nuoširdus noras palaikyti vienas kitam draugiją ir nesidalyti niekuo daugiau, tik draugyste.
  • Jei būdama su „eks“ pagaunate save, mąstančią apie šį tą daugiau nei vien apie draugystę, o atgarsio nesulaukiate, pagalvokite apie tuos jausmus. Ar tikrai norite būti su tuo žmogumi? O gal tiesiog nenorite būti viena? Bet kuriuo atveju jūs dar nepasirengusi draugystei su savo „eks“.
  • Nėra taisyklių, kiek intymiai reikėtų šnekėtis vienam su kitu. Kai kurie žmonės nenori nieko girdėti apie naujus savo buvusiojo santykius, kitiems tai – nieko blogo. Atvirai apsibrėžkite draugystės ribas.
  • Tikėtis, kad naujas draugas lyg niekur nieko priims jūsų „eks“, normalu, jei ankstesni santykiai nutrūko bent prieš metus. Tačiau net ir tada, kai „eks“ – jau istorija, neleiskite savo naujajam draugui suabejoti, kad dabartiniai santykiai yra jūsų prioritetas.

Parengta pagal psichologės Lauren Mackler rekomendacijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs