„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Duris atvėrė pirmasis Lietuvoje embrionų bankas: pažiūrėkite, kaip tai atrodo

Po daugiau nei dešimtį metų trukusių diskusijų ir laukimo, nevaisingos šeimos Lietuvoje jau gali sulaukti realios valstybės pagalbos. Santariškių klinikos teiks kompensuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas. Čia pradėjo veikti ir lytinių ląstelių bankas.
Vilniuje veiklą pradėjo pirmasis Lietuvoje licencijuotas lytinių ląstelių bankas
Vilniuje veiklą pradėjo pirmasis Lietuvoje licencijuotas lytinių ląstelių bankas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Embrionai bus saugomi specialioje įrangoje

Santariškių klinikų Santaros vaisingumo centre veiklą pradeda pirmasis Lietuvoje licencijuotas lytinių ląstelių bankas, kuriame saugomos lytinės ląstelės, reprodukciniai audiniai ir pagalbinio apvaisinimo metu skurti embrionai.

Čia taikomi įvairūs nevaisingų porų gydymo metodai – nuo pačių paprasčiausių iki labai sudėtingų. Vaisingumo technologijų poskyryje atliekamos procedūros yra labai svarbios ne tik poroms, turinčioms vaisingumo sutrikimų, bet ir onkologiniams pacientams, siekiantiems išsaugoti vaisingumą prieš gydymą nuo vėžio.

„Be galo džiugu, kad Santaros vaisingumo centras – pirmoji akademinė įstaiga Lietuvoje, teikianti pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko paslaugas. Čia vykdome ne tik klinikinę veiklą, bei atliekame ir mokslinius tyrimus, nuolat vystome ir diegiame naujas technologijas.

Didžiausias šio centro privalumas yra tas, kad pora, atėjusi pas mus, gauna visas paslaugas – nuo pradinio ištyrimo, gydymo, procedūrų atlikimo, nėštumo priežiūros iki kūdikio gimimo. Be to, tai vienintelė vieta, kur atliekami ir molekuliniai genetiniai embriono, poros, donorų ir nėščiųjų tyrimai", – nauja pradžia džiaugiasi VUL SK Santaros vaisingumo centro vadovė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

Nevaisingumo problemos mastai kasmet didėja

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, viena iš keturių porų, gyvenančių išsivysčiusiose šalyse, yra paveikta nevaisingumo. Kitais skaičiavimais pasaulyje kas šešta pora (t. y. 10-15 proc.) susiduria su vaisingumo sutrikimais. Dar 10-25 proc. moterų patiria antrinį nevaisingumą, kai negali pastoti pakartotinai.

Kasmet pasaulyje nevaisingų porų padaugėja apie 2 mln. Lietuvoje jų yra apie 50 tūkst.

Su nevaisingumo problemomis susiduria beveik vienodas procentas vyrų ir moterų. Moterų nevaisingumas sudaro 30 – 40 proc., vyrų 10 – 30 proc., abiejų partnerių 15 – 30 proc.

„Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 500 naujų vėžio atvejų vaisingo amžiaus žmonėms. Šiandien esame labai laimingi, kad savo pacientams galime pasiūlyti pažangiausius ir mokslu grįstus gydymo metodus. Vaisingumo technologijų poskyryje atliekamos procedūros labai svarbios onkologiniams pacientams, siekiantiems išsaugoti vaisingumą iki atliekant gydymą nuo vėžio.

Onkologinės ligos atveju užšaldomi paciento lytinės ląstelės, reprodukciniai audiniai ar sukurti embrionai ir nemokamai saugomi lytinių ląstelių banke Santaros vaisingumo centre", – pasakoja Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro vadovas prof. Laimonas Griškevičius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniuje veiklą pradėjo pirmasis Lietuvoje licencijuotas lytinių ląstelių bankas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniuje veiklą pradėjo pirmasis Lietuvoje licencijuotas lytinių ląstelių bankas

Vėžiu sergantys vyrai aktyviai šaldo savo spermą

Tik pradėjęs veikti Santaros vaisingumo centras jau džiugina savo pirmaisiais rezultatais:

• po pagalbinio apvaisinimo procedūrų pastojo daugiau kaip pusė moterų (klinikinių nėštumų dažnis);

• komplikacijų (kiaušidžių hiperstimuliacijos sindromo), persileidimų, biocheminių ar negimdinių nėštumų konstatuota nebuvo - visi nėštumai po pagalbinio apvaisinimo buvo klinikiniai, moterys toliau stebimos Santariškių klinikose;

• visiems Santariškių klinikose sergantiems vaisingo amžiaus onkologiniams pacientams siūloma išsaugoti vaisingumą, tuo pasinaudojo jau daugiau kaip 20 vyrų;

• pirmą kartą Lietuvoje buvo pritaikytas kombinuotas vaisingumo išsaugojimo atvejis jaunai pacientei: užšaldytas kiaušidės audinys ir kiaušialąstės, papildomai skirtas kiaušidžių funkciją slopinantis gydymas prieš chemoterapiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“