Per Europos Skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemą išplatintas pranešimas, kuriame informuojama, kad šių metų rugsėjo viduryje, Romoje, konferencijos metu, kurioje dalyvavo daugiau nei 100 atstovų iš viso pasaulio, buvo patiektas desertas, užkrėstas VHA.
Spalio 9-10 dienomis 6 konferencijos dalyviams nustatytas VHA. Epidemiologinio tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad konferencijoje buvo patiektas desertas su šaldytomis uogomis. Todėl Italijos kompetentinga sveikatos priežiūros institucija pranešė šios konferencijoms dalyviams apie galimą susirgimo VHA riziką.
VHA protrūkis buvo susijęs su šaldytų uogų iš Šiaurės Afrikos vartojimu.
ULAC primena, kad šių metų pradžioje Vokietijoje, Nyderlanduose ir Lenkijoje buvo nustatyti VHA atvejai, susiję su kelionėmis į dvi Italijos šiaurės provincijas. Tuo pat metu Italijoje sergamumas VHA staiga padidėjo kelis kartus lyginant su paskutinių trijų metų tuo pačiu laikotarpiu. Airijoje užregistruoti trys VHA atvejai, nesusiję su kelionėmis į Italiją, tačiau susirgusiųjų viruso tipas buvo tapatus Italijoje protrūkį sukėlusiam virusui.
Epidemiologinis, mikrobiologinis bei aplinkos tyrimai parodė, kad labiausiai tikėtinas VHA rizikos veiksnys buvo šaldytos uogos. Nepaisant to, kad įtariamas maistas Italijoje buvo išimtas iš prekybos, VHA plitimas tęsėsi, kadangi virusu užkrėsta produkcijos galėjo būti vartotojų šaldytuvuose. Be to, Italijoje paskutiniai VHA atvejai buvo užregistruoti birželį.
2012-2013 m. Šiaurės Europos šalyse (Danijoje, Švedijoje, Suomijoje ir Norvegijoje) VHA protrūkis taip pat buvo susijęs su šaldytų uogų iš Šiaurės Afrikos vartojimu.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2007-2011 metais Europoje buvo patvirtinta 11 VHA protrūkių, siejamų su maistu. Pagrindiniais šių protrūkių rizikos veiksniai buvo žuvis ir jos produktai, vėžiagyviai, moliuskai, daržovės, sultys, džiovinti pomidorai.
ULAC specialistai rekomenduoja keliaujantiems į rizikos zonas pasiskiepyti, nevartoti termiškai neapdorotų importuotų šaldytų uogų, kruopščiai plauti rankas net tik prieš valgį, bet ir prieš maisto tvarkymą. Dažnas ir kruopštus rankų plovimas sumažins riziką užsikrėsti ne tik VHA, bet daugeliu užkrečiamųjų ligų.