Kynva – naujai atrastas senas augalas
Bolivinė balanda, kitaip dar vadinama kynva, yra kelių tūkstančių metų senumo augalas, kurio grūdeliai turtingi skaidulinėmis medžiagomis, amino rūgštimis. Šis augalas auga Pietų Amerikoje ir senovėje garbintas kaip šventas.
Kynvos grūdeliuose, kurių spalva gali labai įvairuoti – nuo juodų, rudų iki gelsvų, baltų – gausu baltymų, tad jais kartas nuo karto pravartu pakeisti, pavyzdžiui, ryžius ar kitas garnyrui naudojamas kruopas. Kynvos panaudojimo būdų kulinarijoje labai daug: galima ruošti košes (ir saldžias, ir nesaldžias, pagardintas prieskoniais, šlakeliu aliejaus), dėti jų į troškinius, sriubas. Iš jos paruoštas maistas rekomenduojamas įvairaus amžiaus žmonėms, nes kynva labai lengvai virškinama, itin retai sukelia alergiją.
Kynvos grūdelius prieš vartojimą reikia gerai perplauti, kol vanduo bus švarus. Paprastai, kynvą ruošiant kaip garnyrą, rekomenduojama imti vieną dalį kruopų ir dvi dalis vandens. Kruopos verdamos apie 15-20 min., kol sugeria visą vandenį.
RECEPTAS: Sveikuoliškos salotos su kynva
Jums reikės: stiklinės kynvos, 2-3 pomidorų, 2 agurkų, 2 skiltelių česnako, saujelės juodųjų alyvuogių, svogūnų laiškų arba šviežių petražolių, pipirų, druskos, aliejaus.
Kynvą išvirkite ir atvėsinkite. Pomidorus ir agurkus supjaustykite kubeliais, alyvuoges – riekutėmis. Dėkite į didelį dubenį kruopas, daržoves, kapotus žalumynus, traiškytą česnaką, skaninkite salotas aliejumi, druska ir pipirais. Jei trūksta skonio, galite įspausti šiek tiek citrinos sulčių. Į šias salotas taip pat tinka įdėti plėšytų špinatų lapelių. Skanaus!
Bulgur kruopos labai dažnai pakeičia ryžius ar kuskusą, būna patiekiamos kaip garnyras, sudedamoji salotų dalis.
Bulgur – kruopos iš islamo šalių virtuvės
Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje bei Vidurio Azijoje bulgur kruopos yra vienas iš kertinių kulinarinių produktų. Jos labai dažnai pakeičia ryžius ar kuskusą, būna patiekiamos kaip garnyras, sudedamoji salotų dalis, jos taip pat naudojamos ruošiant turkišką plovą pilav.
Bulgur kruopos yra pilno grūdo skaldyti kietieji kviečiai. Jos specialiai apdirbamos (apverdamos, o vėliau skaldomos), kad taptų kietomis, tačiau gana greitai išverdančiomis kruopomis, kurias galima saugoti labai ilgai. Paprastai jos būna riešuto skonio, kiek kietokos, dydis gali įvairuoti nuo labai smulkių iki stambių. Bulgur sudėtyje yra daug skaidulų, baltymų, tokių mineralinių medžiagų, kaip kalcis, fosforas, geležis.
Stambesnės bulgur kruopos paprastai naudojamos garnyrams, plovui, troškiniams bei salotoms, o smulkesnės tinkamos košėms, maltinukams, pudingams.
Kuskusas – birios, lyg dykumos smėlis
Kuskuso kruopos mūsų parduotuvėse jau gana įprastas produktas, tačiau jas atradusi dar toli gražu ne kiekviena šeima. Tai puikios kruopos, kurių paruošimo būdas itin greitas, o receptų su jomis – begalės.
Kartais teigiama, kad kuskusas yra labai panašus į manų kruopas, galbūt šiokių tokių vaizdinių sąsajų ir yra, bet šiaip tai visai kito skonio ir rupumo produktas – svarbiausias skirtumas nuo manų, tas, kad gerai paruoštas kuskusas išlieka birus, priešingai nei manų kruopos. Kuskuso kruopos ypač mėgstamos Maroko, Alžyro, Tuniso virtuvėse, tačiau taip pat ir Vakarų šalyse jos jau gana seniai išpopuliarėjo.
Šiuolaikinės technologijos leidžia pagaminti kuskusą greitai ir dideliais kiekiais, tačiau senesniais laikais, o Afrikoje – kartais dar ir šiais laikais, jis gaminamas išties sudėtingai. Ant specialios lentos beriama miltų, ant jų – gana stambiai sumaltų miežių ar kviečių kruopų, visa tai apšlakstoma vandeniu ir trinama rankomis, kol prisigamina mažų rutuliukų. Tada rutuliukai persijojami, kad atsisijotų stambios granulės ir liktų tik vienodo dydžio kruopos, kurios vėliau džiovinamos saulėje.
Parduotuvėje įsigiję dėžutę kuskuso kruopų, paruošite jas labai greitai. Šių kruopų net nereikia virti – pakanka užplikyti verdančiu vandeniu. Paprastai vandens pilama dvigubai daugiau, nei kruopų – šios jį puikiai sugers. Užpylę vandens įdėkite gabalėlį sviesto ar įpilkite šiek tiek aliejaus ir kelioms minutėms uždenkite. Kai atidengsite dubenį su kruopomis, išpurenkite jas šakute – kruopos turi būti birios ir nesulipę.
Kuskuso kruopos itin universalios – jos tinka ir prie mėsos, ir prie žuvies, o taip pat kaip salotų pagindas. Iš jų galima kepti vegetariškus maltinukus, blynelius, naudoti apkepams.
RECEPTAS: Kuskuso, obuolių ir figų salotos
Šias salotas galite valgyti ir kaip atskirą patiekalą, ir patiekti prie keptos paukštienos.
Jums reikės: 1 stiklinės kuskuso kruopų, 2 obuolių, 7-8 džiovintų figų, 2 skiltelių česnako, aliejaus, medaus, citrinos sulčių, druskos pipirų.
Kuskusą paruoškite pagal nurodymus ant pakuotės ir suberkite į dubenį. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir ant nedidelės ugnies iškepkite riekelėmis supjaustytus obuolius ir perpus perpjautas figas. Kai iškeps, dėkite į dubenį su kuskusu. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite citrinos sultis, aliejų bei ištiprintą medų, įspauskite česnako, pagardinkite juodaisiais pipirais ir druska – turite gauti saldžiarūgštį padažą. Pilkite jį į dubenį su kuskusu bei vaisiais ir atsargiai išmaišykite. Skanaus!