„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Emocinė krizė arba nervinis išsekimas: 13 požymių, kurie keičia jūsų elgesį

Kasdien darbe ar namuose patiriamas stresas galiausiai gali baigtis nerviniu išsekimu, kuomet taps itin sunku susidoroti su dienos užduotimis ar užsiimti įprasta veikla.

Fiziologinis elgesys

Simptomai:

  • netaisyklinga laikysena, sėdėjimas susikūprinus;
  • sulėtėjęs kvėpavimas;
  • padidėjusi reakcija į įvairius staigius garsus, šviesą ir staigius judesius.

Visi šie simptomai, anot streso ekspertės, yra tarsi pasąmoningas organizmo būdas apsisaugoti nuo mus supančio pasaulio, o netaisyklinga laikysena dažnai yra akivaizdžiausias požymis, kad žmogus patiria užsitęsusį stresą, serga depresija ar yra emociškai išsekęs.

Taip pat skaitykite: Mūsų civilizacijos rykštė – liga, kurios jokie vaistai neišgydys

„Nuolatinė budrumo būsena tokiam žmogui neleidžia pakankamai atsipalaiduoti ir galiausiai jis pradeda bijoti rodytis žmonių susibūrimo vietose. Kitaip tariant, įvairios socialinės situacijos jam yra tiesiog nepakeliamos“, – tikina streso ekspertė.

Kaip sau padėti: nebijokite, kai reikia, nuo visų atsiriboti ir pabūti vienumoje, kad susikaupę vėl galėtumėte save „susirankioti“. Pasistenkite prižiūrėti ir nuolat kontroliuoti ir savo laikyseną – taip pagerinsite ne tik savo nusiteikimą, bet ir kvėpavimą.

Streso ekspertė pataria ir kiek įmanoma daugiau laiko praleisti gamtoje, leisti sau atsipalaiduoti ir pabūti ramybėje.

Emocinis elgesys

Simptomai:

  • dažnas monologas su savimi, nuolatinis permąstymas ir minčių persukimas;
  • dominuojančios baimės reakcijos: itin padidėjęs jautrumas aplinkinių nuomonei;
  • nuolatinis nuovargis ir išsekimas.

Toks žmogus nuolat jaučia nerimą ir baimę, jis stengiasi apsaugoti save ir dėl to itin jautriai reaguoja į aplinkinių nuomones. Jis su nerimu žvelgia į ateitį ir negeba priimti jam svarbių ir atsakingų sprendimų.

Kaip sau padėti: saugumas čia yra raktinis žodis – visos vietos, kur jaučiatės patogiai ir saugūs, kur galite tinkamai atsipalaiduoti, yra jums tiesiog būtinos. Stenkitės jose praleisti kuo daugiau laiko bent jau tol, kol sugebėsite iš tiesų tinkamai pailsėti.

Galbūt pagelbės ilgas pokalbis su geriausiu draugu ar drauge, galbūt pogulis šiltoje vonioje arba ilgas pasivaikščiojimas gražiame parke ar miške. Šie malonės sau veiksmai gali padėti jūsų pasąmonei suprasti, kad nenorite būti užsirakinę savo išsekimo būsenoje.

Elgesys gyvenime

Simptomai:

  • kasdienės užduotys reikalauja kur kas daugiau energijos nei reikėdavo anksčiau, kartais jos atrodo išvis neįveikiamos;
  • jaučiamas nuolatinis noras atsiriboti nuo pasaulio ir visų aplinkinių;
  • itin suprastėjusi miego kokybė, negebėjimas tinkamai pailsėti.

Streso sukelta emocinė krizė kiekvieną paveikti gali itin skirtingai: ji gali pasireikšti ir nerimu, paranoja ar netgi panikos priepuoliais – bet kuriuo atveju ši būsena stipriai išvargina ir neleidžia tinkamai pailsėti ar užmigti naktimis.

Reagavimas į šią būseną atima dar daugiau energijos, todėl, anot streso ekspertės, dažniausiai žmonėms ir įsijungia apsauginiai abejingumo ir atsiribojimo mechanizmai.

Kaip sau padėti: pasistenkite bent jau naktimis gerai pailsėti, tuomet ir diena bus kur kas šviesesnė. Vakare atsiribokite nuo įvairių technologijų ir užsiimkite širdžiai miela veikla: prieš miegą užsiimkite joga, išeikite pasivaikščioti ar užsiimkite kvėpavimo pratimais.

Leiskite kitiems padėti jums ir visomis išgalėmis stenkitės padėti sau patys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“