Kovo 26-ąją minint Pasaulinę epilepsijos dieną iniciatyva „Tai tik epilepsija“ siekiama didinti visuomenės supratimą apie ligą.
Specialistai ragina nesiimti jokių drastiškų veiksmų. Santariškių klinikų epilepsijos centro vadovė, Vilniaus universiteto docentė, medicinos mokslų daktarė Rūta Mameniškienė sako, kad didelių priepuolių metu žmogus neretai prikanda liežuvį arba žandą.
Anksčiau buvo manoma, kad reikia kažką sukišti į burną, kad taip nenutiktų, o iš tikrųjų liežuvis prikandamas iš pat pradžių, tada, kai žmogus krenta. Kai tai išaiškėjo, pasikeitė ir rekomendacijos – jokiu būdu nieko nekiškite į burną, nes liežuvį žmogus jau prikando, o kišant kažką į burną, kai įsitempę visi raumenys, galima sulaužyti žmogui žandikaulį, išlaužti dantis.
TAIP PAT SKAITYKITE: Prof. R.Mameniškienė: nekiškite epilepsijos priepuolį patiriančiam žmogui šaukšto į burną
„Nepaprastai svarbu apsaugoti žmogaus galvą – patraukti pavojingus daiktus ir padėti po galva ką nors minkšto. Pasistenkite paguldyti žmogų ant šono, tačiau jokiu kitu būdu nemėginkite sulaikyti traukulių. Taip pat svarbu įsidėmėti priepuolio pradžios laiką – ilgiausiai priepuolis trunka 2 minutes. Jei traukuliai tęsiasi ilgiau nei 3 minutes, būtina iškviesti greitąją pagalbą. Medikų dėmesys taip pat būtinas, jei traukulius patiria nepažįstamas žmogus ir nėra žinoma jo ligos istorija“, – gydytojai antrina „Eurovaistinės“ vaistininkė Asta Trumpienė.
Gydytoja epileptologė aiškina, kaip elgtis, kai žmogus patiria epilepsijos priepuolį:
- Priepuoliai yra trumpi. Jie trunka apie minutę. Jei galite, fiksuokite jo trukmę.
- Jeigu žmogų dienos metu ištinka priepuolis, tų žmonių nepurtykite, nekratykite, paverskite ant šono.
- Jeigu užsitęsia naktį vykstantis priepuolis – tuomet papurtykite žmogų. Švelniai papurtyti žmogų reikia, jei jis nekvėpuoja. Negalima nueiti miegoti, kol nėra kontakto su sergančiuoju.