Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Esminiai dalykai, kuriuos būtina žinoti apie insultą

Insultas yra antroji pagal dažnumą po išeminės širdies ligos širdies ir kraujagyslių sistemos liga. Kasmet pasaulyje insultą patiria per 15 mln. gyventojų, nuo jo miršta 5,7 mln. žmonių (9,7 proc. visų mirčių), apie 5 mln. insultą išgyvenusių žmonių lieka neįgalūs.

Insulto rizikos veiksniai

Lėtinės ligos, didinančios insulto riziką: aukštas kraujospūdis, didelis cholesterolio kiekis, diabetas, nutukimas. Norėdami sumažinti insulto riziką, stebėkite savo kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį ir svorį.

Rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu, fizinio aktyvumo trūkumas taip pat didina insulto riziką. Akivaizdu, reiktų vengti nikotino ir alkoholio, užsiimti fizine veikla.

Taip pat skaitykite: Kaip alkoholis paveikia konkrečius organus

Ydingi mitybos įpročiai turi įtakos insulto vystymuisi. Gausus riebių maisto produktų vartojimas skatina aterosklerozinių plokštelių susidarymą, kas lemia kraujagyslių spindžio siaurėjimą. Sūrus maistas nepalankiai veikia kraujo spaudimą. Besaikis pernelyg kaloringas maistas gali sukelti nutukimą. Norėdami apsisaugoti nuo insulto, vartokite kuo daugiau šviežių daržovių, vaisių, neskaldytų grūdų ir žuvies.

Tačiau ne visus rizikos veiksnius galima kontroliuoti. Nekontroliuojami rizikos veiksniai yra senyvas amžius, genetinis paveldėjimas, asmens lytis. Įrodyta, kad vyrai insultą patiria dažniau nei moterys.

Neatidėliotina pagalba

Jei pacientas patyrė išeminį insultą, svarbiausia – atkurti kraujotaką ir pašalinti kraujo krešulius. Tam būtini specialūs medikamentai, kuriuos pacientas privalo gauti per pirmąsias tris valandas po insulto. Hemoraginio insulto gydymas yra sudėtingesnis: būtina sureguliuoti kraujo spaudimą, pašalinti smegenyse išsiliejusį kraują bei neutralizuoti smegenų tinimą.

Žala sveikatai

Nepriklausomai nuo insulto priežasties, pasekmes sveikatai lemia ligos sunkumas ir laiku pradėtas gydymas. Sutrikimų pobūdis priklauso nuo to, kurioje smegenų dalyje įvyko spazmas ar kraujagyslės plyšimas. Tačiau yra ir bendrų insulto pasekmių: rankų ir kojų aptirpimas, vaikščiojimo bei koordinacijos sutrikimai, regėjimo, rijimo, kalbos ir supratimo problemos. Kai kurie sutrikimai gali lydėti visą likusį gyvenimą, tačiau nemažai daliai žmonių pavyksta atkurti sutrikusias funkcijas.

Reabilitacija po insulto

Reabilitacija po insulto – labai svarbus procesas. Kiekvienam pacientui parengiama speciali programa, padedanti atkurti prarastus įgūdžius ir atitaisyti visus įmanomus pažeidimus. Nors visų insulto pasekmių pašalinti neįmanoma, pacientas palaipsniui grįžta į normalų gyvenimą. Logopedas padeda atkurti kalbėjimo bei rijimo įgūdžius.

Labai dažnai po insulto nusilpsta raumenys, sutrinka koordinacija. Kineziterapija – veiksmingiausias būdas atstatyti jėgas, pusiausvyrą ir koordinaciją, taip pat smulkiąją motoriką, kaip antai, gebėjimą naudotis stalo įrankiais, užsisagstyti sagas.

Taip pat skaitykite: Dailiname kūno formas su šokdyne

Labai dažnai insultą patyrusieji žmonės ir jų šeimos nariai išgyvena baimę, pyktį, nerimą. Terapiniai pokalbiai su psichologu padeda adekvačiai reaguoti į įvykusią situaciją, pataria, kaip kontroliuoti emocijas. Kadangi insultą beveik visada lydi depresija, terapeutas, savo ruožtu, stebi ar nepasireiškia depresijos požymių.

Insulto prevencija

Patyrusieji smegenų insultą ar smegenų išemijos priepuolį turėtų imtis visų priemonių, kad išvengtų ligos pasikartojimo. Patariama mesti rūkyti, vengti alkoholio ir druskos, sportuoti, valgyti subalansuotą maistą.

Taip pat būtina vartoti specialius gydytojo paskirtus vaistus, įskaitant ir mažas aspirino dozes, mažinančius kraujo krešėjimą ir krešulių susidarymą kraujyje. Turintiems aukštą kraujospūdį būtina vartoti spaudimą reguliuojančius medikamentus.

Kartais insultas yra susijęs su miego arterijos, kuri tiekią kraują į smegenis, susiaurėjimu. Tokiais atvejais galėtų padėti chirurginis aterosklerozinių plokštelių pašaliniams iš minėtos arterijos.

Išplėsti miego arterijos spindį galima ir be didelės apimties chirurginės operacijos. Tai kraujagyslės išplėtimas specialaus stento arba balionėlio pagalba. Šios priemonės padeda palaikyti normalų kraujagyslių spindį.

Gyvenimas po insulto

Darbingumą atgauna daugiau nei pusė patyrusiųjų insultą žmonių. Jei pacientas vis dėlto prarado tam tikrus gebėjimus, reabilitacijos proceso metu jis bus išmokytas savarankiškai apsieiti be aplinkinių pagalbos.

Kita vertus, kiekvienas kartą patyręs insultą turėtų prisiminti, kad ligos atsinaujinimo rizika yra didžiulė. Ir tik pats žmogus gali pasistengti padaryti viską, kad šią riziką sumažintų ar jos išvengtų.


Šaltinis: Sveikas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos