Dalios ir Mariaus Jančiauskų pirmagimei Estrėjai Santariškių klinikose buvo diagnozuotas II laipsnio širdies nepakankamumas, kardiomiopatija. Tuo metu mergaitei buvo vos 3 mėnesiai.
Gegužės mėnesį pacientei buvo prijungta dirbtinė Berlyno širdis. Šį aparatą Valstybinė ligonių kasa išnuomojo iš Vokietijos.
Tokiu būdu buvo laimėta laiko: dirbtinė širdis palaikė Estrėjos gyvybę, kol buvo ieškomas donoras. Aparatu naudotasi palyginti labai ilgai – 10 mėnesių ir savaitę.
Šokom į mašiną ir važiavome į ligoninę. 14 valandų pralaukėme kokių nors žinių, laikas labai lėtai ėjo.
Viltys sulaukti donoro Lietuvoje buvo labai menkos: Estrėjos atveju buvo reikalingas donoras vaikas, kurių mūsų šalyje per metus būna 1–2.
Ketvirtadienis Jančiauskų šeimai buvo lemtingas – į Lietuvą buvo atgabenta kūdikio širdis iš Prancūzijos.
„Širdis eina pati“, – po transplantacijos 15min.lt informavo operacijai vadovavęs chirurgas, Santariškių klinikų Įgimtų širdies ydų koordinacinio centro vadovas dr. Virgilijus Tarutis.
Estrėja yra gimusi per Kalėdas – 2013 metų gruodžio 26 dieną. 2015-ųjų kovo 5-ąją galima vadinti antruoju Estrėjos gimtadieniu. Sėkminga dukros operacija tapo didžiausia dovana ir mergaitės tėvui, gimusiam kovo 11-ąją.
Krūtinėje – berniuko širdis
Penktadienį medikai, Nacionalinio transplantacijos biuro ir Valstybinės sienos apsaugos tarnybos atstovai plačiau papasakojo apie donoro širdies, atskraidintos iš Prancūzijos, kelią į Estrėjos krūtinę.
TAIP PAT SKAITYKITE: Filmuotas pasakojimas: kaip pas Estrėją atkeliavo donoro iš Paryžiaus širdis
Estrėjai buvo transplantuota vienerių metų berniuko, patyrusio traumą, širdis.
„Dar nesitiki – trūksta prie jos aparato (Berlyno širdies – red. past.) Dar nepabudome iš sapno“, – prisipažino Estrėjos mama Dalia.
V.Taručio skambučio, pranešančio apie planuojamą transplantaciją, Jančiauskai sulaukė ankstų ketvirtadienio rytą – apie pusę 7.
Didžiuojuosi žmonėmis, su kuriais dirbu. Tik jie suvokia, kiek įdėta tam vaikui, kuris nejučia tampa šeimos nariu.
„Šokom į mašiną ir važiavome į ligoninę. 14 valandų pralaukėme kokių nors žinių, laikas labai lėtai ėjo“, – pasakojo M.Jančiauskas.
Šeima visada tikėjo, kad donoras atsiras: „Tik nežinojome, kada ta diena išauš.“
Tėvai svajoja, kad donoro širdis prigytų. „Kad galėtume paimti dukrą ant rankų, pamatyti pirmus žingsnius, pagaliau po metų išeiti iš ligoninės“, – kalbėjo tėvas.
„Netikėtumų buvo, bet susitvarkėme“
Vaikų kardiologė dr. Rita Sudikienė pažymėjo, kad širdies transplantacija Estrėjai – didžiulis iššūkis klinikai.
„Didžiuojuosi žmonėmis, su kuriais dirbu. Tik jie suvokia, kiek įdėta tam vaikui, kuris nejučia tampa šeimos nariu. Atrodo, kad visas mergaitės gyvenimas prabėgo čia“, – kalbėjo R.Sudikienė.
Chirurgas V.Tarutis padėkojo Jančiauskų šeimai už pasitikėjimą ir geranorišką bendradarbiavimą.
Didžiuojuosi žmonėmis, su kuriais dirbu. Tik jie suvokia, kiek įdėta tam vaikui, kuris nejučia tampa šeimos nariu.
Kalbėdamas apie pačią transplantaciją, jis pasakojo, kad pacientė buvo pradėta operuoti iškart po to, kai Paryžiuje donoras irgi atsidūrė ant operacinio stalo.
„Kai tik buvome informuoti, kad donoro širdies veikla pakankama. Iškart ėmėme ruoštis širdies įdėjimui. Buvome pasiruošę, kai lėktuvas iš Prancūzijos skrido atgal į Lietuvą“, – aiškino V.Tarutis.
Jis neslėpė – operacijos metu netikėtumų buvo – susidariusi aneurizma kėlė nukraujavimo pavojų: „Tačiau susitvarkėme. Viskas praėjo beveik sklandžiai: širdis tilpo į krūtinę, veikla buvo pakankama. Pacientės būklė ir širdies veikla gerėja, ji yra sąmoninga, eiga teigiama.“
Šiuo metu pacientei tęsiamas įprastinis pooperacinis gydymas. Po tokių operacijų būklei stabilizuoti prireikia kelių parų.
Nemiegoję maždaug metus
Santariškių Širdies chirurgijos centro vadovas Kęstutis Ručinskas pažymėjo, kad Estrėjai atlikta operacija buvo 101-oji Santariškių klinikose.
Tai – devintoji širdies transplantacija, atlikta vaikui, ketvirtoji – vaikui, kuriam prieš operaciją buvo prijungta dirbtinė širdis. Šiuo metu širdies transplantacijos Lietuvoje laukia 3 vaikai.
K.Ručinskas paminėjo, kad kiekviena širdies transplantacija medikams kainuoja 2–3 nemigo naktis: „Vadinasi, esame metus nemiegoję.“
Medikai šią operaciją skiria ketvirtadienį 80-ies metų jubiliejų šventusiam savo mokytojui ir įkvėpėjui profesoriui, širdies transplantacijų Lietuvoje pradininkui Vytautui Jonui Sirvydžiui.