Medikams perleistas vertes farmacijos kompanijos šiemet pirmą kartą atskleis vadovaudamosis Sveikatos priežiūros specialistų ir sveikatos priežiūros organizacijų informacijos atskleidimo kodeksu (Atskleidimo kodeksu), teigiama pranešime žiniasklaidai. Šį vieningą kodeksą priėmė Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos (EFPIA) vienijamos kompanijos.
Stiprins skaidrumą
Pasak EFPIA generalinio direktoriaus Richardo Bergstromo, skaidrumo didinimas padės ir visuomenei, ir medikams geriau suprasti bendradarbiavimo svarbą.
„Farmacijos pramonės ir medikų bendradarbiavimas pirmiausiai yra naudingas pacientams”, - sako R.Bergstromas.
Pasak jo, šis bendradarbiavimas leidžia stiprinti medikų kompetencijas, diegti naujausias technologijas gydyme, atlikti klinikinius tyrimus gerinant gydymo inovatyviais vaistais prieinamumą.
Liepos pradžioje kompanijų interneto svetainėse bus pateikti 2015 metų duomenys apie mokslinių tyrimų ir švietimo dotacijas sveikatos priežiūros organizacijoms, perleistas vertes medikams, kurie skaitė pranešimus edukaciniuose renginiuose, teikė konsultacijas ir dalyvavo patariamųjų tarybų veikloje, medikams suteiktą paramą dalyvavimui edukaciniuose renginiuose.
Lietuvoje Atskleidimo kodeksu vadovaujasi 40 kompanijų, vienijamų Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) ir Vaistų gamintojų asociacijos.
Pasak IFPA direktoriaus Leono Kalėtino, nors farmacijos pramonės ir medikų bendradarbiavimą reguliuoja Europos Sąjungos direktyvos bei šalių įstatymai, priimdama Atskleidimo kodeksą pramonė žengė papildomą žingsnį, kuriuo siekia stiprinti pasitikėjimą tarp visuomenės, pramonės atstovų bei medikų.
Nuostatas kels į įstatymą?
Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela sveikina savireguliacinę farmacijos pramonės iniciatyvą, tačiau pabrėžia, kad būtina toliau ją vystyti, siekiant dar didesnio skaidrumo ir naudos pacientams.
„Atskleidimo kodeksas stiprina visuomenės supratimą apie tai, kaip medikų ir farmacijos pramonės bendradarbiavimas kuria naudas pacientams. Siekiant šių naudų, būtina užtikrinti skaidrų dialogą ne tik tarp medikų ir farmacijos pramonės, bet ir su visuomene”, - sako J.Požela.
Pasak ministro, Lietuvoje bus svarstoma galimybė Atskleidimo kodekso nuostatas perkelti į įstatymą, kad jų laikymasis būtų privalomas visiems.
Naudos pacientams
Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas pabrėžia, kad bendradarbiavimas tarp farmacijos pramonės ir gydytojų yra neatsiejama klinikinės praktikos dalis.
„Siekiant, kad šis bendradarbiavimas neštų kuo daugiau naudos ir specialistams, ir pacientams, ir mokslo pažangai, būtina užtikrinti jo skaidrumą”, - sako jis.
Onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ vadovė Ieva Drėgvienė teigia, kad esminis dalykas – suteikti gydytojams galimybę įgyti žinių apie naujausius diagnostikos bei gydymo metodus.
Pasak I.Drėgvienės, gydytojų mokymą turi remti ne vien farmacijos kompanijos, bet ir valstybė.
„Deja, šiuo atžvilgiu vastybė neturi aiškios politikos ir tęstinio gydytojų mokymo nefinansuoja, todėl be finansinės farmacijos įmonių paramos gydytojų mokymas taptų neįmanomas. Pacientams svarbiausias šio bendradarbiavimo rezultatas – žinios apie inovatyvius diagnostikos bei gydymo būdus, gerinančius daugelio ligų prognozę bei sergančiųjų gyvenimo kokybę”, - teigia I.Drėgvienė.
Sieks aukštesnių standartų
„Transparency International” Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas sveikina farmacijos pramonės apsisprendimą veikti skaidriau.
„Tikiuosi, šis užmojis netaps vienkartine akcija. Tai priklausys nuo to, ar farmacijos pramonės atstovai atskaitingai viešins duomenis apie savo bendravimą su medikais, o medicinos atstovai - pradės taikyti sau aukštesnį skaidrumo standartą", - sako S.Muravjovas.
Nuorodas į 2015 metais medikams perleistų verčių suvestines nuo liepos bus galima rasti www.VaistuKodeksas.lt.