Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Fruktozės netoleravimas – dažna problema: kokiuose produktuose jos daugiausia ir ko reikėtų valgyti saikingai

Pavalgius kai kurių vaisių atsiranda nemalonių pojūčių? Gali būti, kad jums pasireiškia fruktozės netoleravimas. Fruktozė – natūralus vaisių cukrus, kurio yra meduje, vaisiuose, daržovėse ir uogose. Duomenys rodo, kad Europoje fruktozės netoleruoja maždaug 30 procentų gyventojų.
Kriaušės
Kriaušės / Fotolia nuotr.

Tačiau Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė sako, kad ne visuose vaisiuose, daržovėse ar uogose yra gausu fruktozės, todėl tiems, kurie jos netoleruoja – svarbu žinoti, kiek ir ką valgyti.

„Yra dvi fruktozės netoleravimo formos: įgimtas arba įgytas fruktozės netoleravimas. Žmonėms, kurie netoleruoja fruktozės, pavalgius tam tikrų produktų gali atsirasti nemalonių simptomų, tokių kaip sutrikęs virškinimas, pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas. Tiesa, suvalgius tik šiek tiek fruktoze gausių produktų jokių simptomų gali ir nepasireikšti, tačiau jų suvartojus didelį kiekį – situacija gali smarkiai pasikeisti“, – pasakoja J.Sabaitienė.

Svarbiausia – saikas

Anot J.Sabaitienės, vaistų nuo fruktozės netoleravimo nėra, todėl vienintelis būdas, kaip galima susireguliuoti normalų organizmo balansą, – maistas. Pasak maisto ekspertės, visiškai atsisakyti tam tikrų vaisių, daržovių ar uogų – nebūtina. Svarbiausia yra reguliuoti suvartojamų produktų kiekius ir stebėti savo savijautą.

Daugiausiai fruktozės, anot ekspertės, aptinkama obuoliuose, nektariniuose, kriaušėse, mango vaisiuose, persimonuose, džiovintuose vaisiuose ar uogose bei vaisių sultyse.

Tiesa, fruktozės aptinkama ne tik natūraliuose produktuose, bet ir saldumynuose, saldintuose gėrimuose, padažuose ar kituose perdirbtuose produktuose. Šiuose gaminiuose, pasak J.Sabaitienės, tam tikrais atvejais galima rasti ir didelį fruktozės kiekį, todėl prieš renkantis ką valgyti – būtina skaityti etiketes.

„Kiekvienas, netoleruojantis fruktozės turėtų atidžiai skaityti įvairiausių produktų etiketes, o ypač jeigu kalba eina apie perdirbtus maisto produktus ar jau pagamintus kulinarijos gaminius, limonadus ar kitus saldžius gėrimus.

Be pačios fruktozės, nemalonius simptomus gali sukelti ir tokios medžiagos kaip sorbitolis, ksilitolis ar maltitolis – jos slopina fruktozės absorbciją žarnyne. Fruktozės galima rasti ir kukurūzų ar kriaušių sirupe, cukruje, meduje, todėl produktų, kurie pasižymi šių medžiagų gausa – reikėtų vengti“, – pasakoja J.Sabaitienė.

Vida Press nuotr./Džiovinti vaisiai
Vida Press nuotr./Džiovinti vaisiai

Ką valgyti tiems, kurie netoleruoja fruktozės?

Vaisių ir daržovių ekspertė sako, kad yra ir tokių produktų, kuriuose nerasite arba rasite labai nedidelį kiekį fruktozės. Ši taisyklė galioja, kai kalbame apie grūdinius produktus.

Pavyzdžiui, ryžius, kviečius ar avižas. Jos taip pat labai mažai aptinkama ir makaronuose, grikiuose, lęšiuose, avinžirniuose. Fruktozės beveik nėra ir tokiuose produktuose kaip žemės riešutai, moliūgų, sezamų sėklos.

Vaisiai lengviau toleruojami tuomet, kai ribojate jų porcijas arba maišote juos su produktais, kuriuose yra gausu baltymų, pavyzdžiui, varške.

Įdomu tai, kad egzistuoja ir vaisiai bei daržovės, kuriuose aptinkami tik nedideli kiekiai šios medžiagos. Į šią grupę įeina: avokadai, rabarbarai, mandarinai, arbūzai, greipfrutai, špinatai, šparagai, kopūstai, žiediniai kopūstai, brokoliai, saldžiosios bulvės, bulvės, ankštinės daržovės.

„Vaisiai lengviau toleruojami tuomet, kai ribojate jų porcijas arba maišote juos su produktais, kuriuose yra gausu baltymų, pavyzdžiui, varške. Todėl užkandžiui, desertui ar netgi pusryčiams pasirinkę valgyti šviežius vaisius su varške ar natūraliu jogurtu – niekada neprašausite pro šalį.

Tačiau, kad ir kokį sprendimą dėl fruktozės vartojimo priimtumėte, svarbiausia, kad kasdien valgyti rinktumėtės šviežius, kuo įvairesnius produktus ir išliktumėte sveiki“, – teigia J.Sabaitienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?