Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Gabija Vitkevičiūtė. Ar gali būti, kad gyventi su vartojančiu man... naudinga?

Šita dalis sunki. Kai konsultacijoje moteris ilgai ir nuoširdžiai pasakoja, kaip jaučiasi, ką tenka patirti, kaip nebeturi vilties, aš susiimu ir sakau: „Jums bus tikrai nemalonu. Bus netikėta. Gal net atrodys labai nesąžininga. Bet aš turiu paklausti.“
Gabija Vitkevičiūtė
Gabija Vitkevičiūtė / Olgos Posaškovos nuotr.

Kiekvieną savaitę portale 15min kviečiame skaityti žurnalistės, priklausomybių konsultantės Gabijos Vitkevičiūtės parengtas ištraukas iš jos knygos „Širdies tatuiruotės“, kurioje ji dalijasi asmenine patirtimi, kai gyvenimas su priklausomu žmogumi yra kaip kelias su bedugnėmis ir viršukalnėmis.


Abi įkvepiame.

Aš paleidžiu klausimą į paširdžius: „Kodėl Jums tai... naudinga?“

Ji atsilošia.

Iš jau patikėjusios, kad kas nors gali ją suprasti, per sekundę vėl tampa ledo karaliene. Staigus kaip botago kirtis užsivėrimas. Nors sėdi vos per ištiestą ranką, vėl atitolsta taip, kad vos ją beįžiūriu.

Tada pradedu aiškinti. Yra nauda ir yra kaštai. Mes visi iki vieno naudojamės. Viskuo. Daiktais, patirtimis, žiniomis, artimaisiais, vidinėmis ir kitokiomis kelionėmis, santykiais – irgi. Klausimas, kiek aš už tai moku? Kiek man tai kainuoja? Ar kaina ne per didelė? Ar kaštai padengia naudą? Ar susilygina pelno ir nuostolių eilutė metų ataskaitose?

Jei ne, tada akcininkams visada kyla klausimų. Jei disfunkcinė šeima taip gyvena ilgus metus, terapijoje visada kyla klausimų. Gali būti, kol kopriklausomas žmogus tik inkščia ir savo kaštais be perstojo „gelbėja“ kitą, tol mes drįstame sakyti, kad jam tai ne tiek nuodinga, kiek... naudinga.

Olgos Posaškovos nuotr. /Gabijos Vitkevičiūtės knygos „Širdies tatuiruotės“ viršelis
Olgos Posaškovos nuotr. /Gabijos Vitkevičiūtės knygos „Širdies tatuiruotės“ viršelis

Jei vyras ištisai komandiruotėse, gal jam gerai, kad žmona nekelia pretenzijų, nors yra nuolat apsvaigusi? Jei sutuoktinis geria ir pasidarė jau visai nebeįgalus priimti sprendimų, gal jo smarkiai žmonai patinka pačiai organizuotis namų remontus ir atostogas, su niekuo nieko nederinant? Jei žilsterėjusi mama jaučiasi labai vieniša ir paniškai bijo likti viena, gal nieko tokio, kad jos penkiasdešimtmetis sūnus vis dar gyvena su ja, nesvarbu, kad nuolat šiltutis nuo alučio? Gal ištuštėjusio lizdo sindromas pasirodė aštresnis, nei rašė knygos, ir dėl geriančios dukros pas mus augantis anūkėlis man sudaro galimybę jaustis reikalingai?

Gal ir esi priklausomas nuo priklausomo, bet iš tiesų Tu juk rūpiniesi namais, vaikais, anūkais, stengiesi išlaikyti šeimą, išsaugoti ramybę. Kaip moki, taip. Stengiesi iš visų jėgų. Esi svarbus. Nenuvertink to, kas iki šiol nepavyko. Tai tikrai labai specifinė liga.

Nuo šiol bus lengviau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos