„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Gastroenterologė pataria: ar apsinuodijus padės kokakola ir kada reikia gerųjų bakterijų

Apsinuodijimas maistu – ne pati maloniausia patirtis, be to, ilgam atima jėgas. Žmonės išbando pačių įvairiausių būdų, kurie turėtų padėti – nuo kokakolos, mineralinio iki įvairiausių arbatų ir medikamentų ar savo sugalvotų naminių priemonių.
Pilvo skausmai
Pilvo skausmas / 123RF.com nuotr.

Su gydytoja gastroenterologe Egle Navickiene kalbamės apie tai, kaip sau ir artimiesiems padėti, jeigu apsinuodijome maistu, susirgome rotavirusine infekcija, kaip pagerinti virškinimą ir ką turėtume žinoti apie gerąsias bakterijas, kurios vis dažniau rekomenduojamos įvairių sričių gydytojų.

Asmeninio archyvo nuotr./Gydytoja gastroenterologė Eglė Navickienė
Asmeninio archyvo nuotr./Gydytoja gastroenterologė Eglė Navickienė

– Kokie simptomai byloja, kad apsinuodijome?

– Apsinuodijimas maistu nėra teisingas terminas, kadangi maistas nėra toksiškas. Susirgimą sukelia į organizmą su maistu ar vandeniu patekę patogenai – bakterijos ar jų toksinai, virusai, parazitai. Simptomai atsiranda ūmiai, dažnai jau po kelių valandų pavartojus tam tikro maisto. Vargina viduriavimas, vėmimas, pilvo maudimas bei raižymas, karščiavimas, bendri intoksikacijos simptomai – galvos skausmas, silpnumas.

– Kaip apsinuodijimą atskirti nuo, pavyzdžiui, rotaviruso?

– Kaip jau minėjau, dėl susirgimo kalti patogenai, rotavirusas taip pat yra vienas iš sukėlėjų. Juo užsikrečiama, kai išsiskyrusių su išmatomis rotavirusų patenka į kito žmogaus burną. Vaikai dažnai suserga dėdami užterštus daiktus į burną, galimas ir užsikrėtimo su maistu kelias, kai šis gamintas nešvariomis rankomis.

Lietuvoje sergamumas rotavirusu padidėja gruodžio–balandžio mėnesiais. Patikimiausia rotovirusinės infekcijos profilaktika – skiepijimas rotovirusine vakcina, o iš nespecifinių priemonių – tinkama rankų higiena. Kadangi šia infekcija dažniausiai serga maži vaikai, o asmeninės higienos įgūdžių jie dar neturi, labai svarbu, kad rankas jiems nuplautų tėvai, darželiuose – personalas.

Jeigu vaikas jau susirgo, jo nereikėtų leisti į mokymo įstaiga, nes liga lengvai plinta kolektyvuose. Sergančiojo kambario paviršius, tualetą būtina dezinfekuoti chloro turinčiomis medžiagomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“