„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Geros atminties receptai: neuronų treniruotės ir penas smegenims

Jei dirbate intensyvų protinį darbą, norite atitolinti senatvę ir sustiprinti pilkąsias smegenų ląsteles, svarbu išlikti aktyviems. Pasak JAV Harvardo universiteto mokslininkų, pagerinti atmintį galima keliais būdais, nepriklausomai nuo amžiaus.

Su vaisių ar daržovių porcija gausite dozę vitaminų ir antioksidantų, apsaugančių smegenų ląsteles nuo pažeidimų. Jūsų lėkštėje privalo būti lapinių daržovių, salotų, taip pat abrikosų, mangų, arbūzų. Skirkite laiko pasimėgauti žaliosios arbatos puodeliu. Joje yra polifenolių (galingų antioksidantų), kurie apsaugo nuo laisvųjų radikalų.

„Fotolia“ nuotr./Arbūzų kokteilis
„Fotolia“ nuotr./Arbūzų kokteilis

Maloni veikla

Klystate, jei manote, kad, norint mankštinti smegenis, teks nesiskirti su kryžiažodžių žurnalu ar per dieną išmokti po 10 užsienio kalbos žodžių. Atminties lavinimas gali vykti maloniai ir nepastebimai. JAV psichoterapeutai teigia, kad aktyvus socialinis gyvenimas teigiamai veikia mūsų smegenų darbą. Tyrimai rodo, kad prasmingi, artimi žmogiški santykiai svarbūs ne tik emocinei sveikatai, bet ir visai nervų sistemai.

Taip pat skaitykite: 10 superproduktų, kurie pagerins atmintį ir nuotaiką

Mokslininkai iš Loma Lindos universiteto (JAV) teigia, kad anekdotai ir komedijos stimuliuoja už mokymąsi, kūrybiškumą atsakingas smegenų dalis. Kaip sau padėti? Nebijokite iš savęs pasijuokti.

Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos ekspertai pastebėjo, kad vyresni žmonės, gyvenantys aktyvų socialinį gyvenimą, turi mažiau nusiskundimų dėl atminties. Užuot dejavus, kad nėra ką veikti, galima skambinti seniai matytiems draugams, burtis į klubus, lankyti paskaitas ar net užsiimti savanoriška veikla gyvūnų globos organizacijose.

Ilinojaus universiteto (JAV) profesorius B. Stormas teigia, kad norint pagerinti atmintį, reikia išmokti užmiršti nereikalingus dalykus. Kitaip tariant, atlaisvinti vietą naujai informacijai.

Girdėjote, kad juokas yra geriausias vaistas nuo visų ligų? Psichologas Danielis Golemanas įsitikinęs, kad juokas teigiamai veikia emocinį intelektą, padeda žmonėms laisviau ir plačiau reikšti mintis. Įvairios nuotaikos aktyvuoja skirtingas smegenų zonas, o juokas apima net kelias sritis.

Mokslininkai iš Loma Lindos universiteto (JAV) teigia, kad anekdotai ir komedijos stimuliuoja už mokymąsi, kūrybiškumą atsakingas smegenų dalis. Kaip sau padėti? Nebijokite iš savęs pasijuokti. Kvatokite visur ir visada, ypač kai jaučiate įtampą, gėdą ir padėtis atrodo be išeities. Juokaukite kartu su draugais ir bendradarbiais, stenkitės praleisti laisvalaikį su žmonėmis, kurie moka atsipalaiduoti ir pokštauti.

Žaismingas požiūris į gyvenimą – užkrečiamas. Savo aplinkoje sukurkite smagią atmosferą: prie kompiuterio priklijuokite lapelį su linksma fraze, ant sienos pakabinkite plakatą, nuotrauką, kurioje pavaizduota akimirka su šeima ar kolektyvu. Pasimokykite iš vaikų. Jie eina per gyvenimą lengvai ir laimingai.

Mitybos svarba

  • Pasninkas naudingas smegenims. Ar pastebėjote, kad sočiai pavalgius apima tingulys ir sulėtėja mąstymas? Organizmas sutelkia jėgas maistui virškinti, o kraujas suplūsta į žarnyną. Kai kurie dietologai rekomenduoja kartą per savaitę daryti iškrovos dienas arba tarp valgymų išlaikyti 6–8 val. tarpus.
  • Žarnynas yra antrosios smegenys. Nustatytas glaudus ryšys tarp natūralios virškinimo trakto mikrofloros ir neuronų funkcijų. Bendra sveikatos būklė atsiliepia psichikai. Norint pagerinti gerųjų bakterijų dauginimąsi, rekomenduojama atsisakyti cukraus, rinktis fermentuotas (raugintas) daržoves.
  • Cholinas – svarbi maistinė medžiaga, reikalinga neuronų membranoms, kuriomis plinta impulsai. Įrodyta, kad vitamino B4 vartojimas nėštumo metu apsaugo vaisių nuo apsigimimų, veikia vaiko pažinimo, mokymosi ir atminties galimybes.
  • Ginkmedžio lapų arbata skatina smegenų veiklą, gerina kraujotaką. Šalavijai, mėtos, ajerai ramina nervus ir gerina atmintį.
  • Kofeinas suteikia energijos, kai jos prireikia staiga. Tačiau didelės jo dozės (daugiau kaip 1–2 puodeliai per dieną) sunkina smegenų aprūpinimą maisto medžiagomis.
  • Jei tenka intensyviai dirbti ir mokytis, nepamirškite per dieną išgerti 2–2,5 l vandens. Po ranka turėkite sveikų užkandžių: riešutų (ypač tinka graikiniai), džiovintų vaisių, šviežių braškių, obuolių, vynuogių, bananų.
  • Patiekalus gardinkite rozmarinu, baziliku, cinamonu, imbieru.
  • Kokosų aliejus, kuriame gausu antioksidantų, padeda išvengti širdies ligų, stabdo senėjimo procesus, mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje ir apsaugo kraujagysles nuo užkalkėjimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs