Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ginekologas T.Lūža apie cistas: „Jos gali sverti ir kelis kilogramus“

Greičiausiai ne viena moteris yra girdėjusi apie cistas. Dariniai kiaušidėse atsiranda dėl įvairių priežasčių ir gali sukelti pavojų moters sveikatai. Ką apie juos turėtume žinoti?
Pilvo skausmas
Pilvo skausmas / 123RF.com nuotr.

Kelios moterys dalijasi savo patirtimi. Jolita pasakoja, kad apsilankiusi pas gydytoją ginekologą išgirdo, jog jai reikia skubios operacijos – būtina pašalinti cistą. Nuskubėjusi operuotis, ji buvo išsiųsta namo, nes gydytojas teigė, jog cista pasišalins pati.

Dar kita 15min GYVENIMAS skaitytoja reguliariai lankosi pas gydytoją, nes turi cistą. Gydytoja tikina, kad cistos nereikia šalinti chirurginiu būdu. Moters artimuosius tai stebina – ar tikrai taip gali būti?

Gydytojas ginekologas Tomas Lūža pasakoja, jog cistos būna kelių rūšių ir individualiai sprendžiama, koks gydymas bus taikomas konkrečiu atveju.

Asmeninio archyvo nuotr./Ginekologas Tomas Lūža
Asmeninio archyvo nuotr./Ginekologas Tomas Lūža

„Cista – tai tuščiaviduris kiaušidės darinys pripildytas įvairios konsistencijos skysčio. Cistos gali būti funkcinės, gerybinės arba piktybinės. Tai yra pakankamai dažnas darinys moters organizme, kuris pasitaiko bet kokio amžiaus moterims – nuo kūdikystės iki vėlyvos menopauzės, tačiau didžiausias pikas – vaisingas amžius.

Didžiausia dalis cistų yra funkcinės, o tai reiškia, kad cista susidaro dėl įvairių hormoninių procesų organizme. Tokios cistos po vienų kitų mėnesinių arba skiriant hormoninį gydymą pasišalina savaime, todėl nereikia operacinio gydymo. Cistos, rastos po menopauzės, dažniau būna piktybinės“, – teigia specialistas.

– Kokiais atvejais dėl cistų prireikia operacijos?

– Operacijos prireikia, jeigu cista nepranyksta per keletą mėnesių, cista didėja ir sukelia įvairių negalavimų. Taip pat operuojami gerybiniai kiaušidžių augliai (endometriodinės, dermoidinės ir kt. cistos), kurie trukdo moters vaisingumui ar kitaip sutrikdo kiaušidžių veiklą.

Operacija reikalinga ir dėl to, kad būtų galima tiksliai išsiaiškinti, kokia cista yra – gerybinė ar piktybinė. Ginekologinio bei instrumentinio ištyrimo metu galime įtarti arba neįtarti cistos piktybiškumo, tačiau diagnozę patvirtinti galime tik pašalinę auglį ir jį histologiškai ištyrę.

Skirtingos cistos turi savo bruožus, todėl echoskopinio ištyrimo bei apžiūros metu galime įtarti, kokia ji bus. Taip pat bandoma nustatyti ir į praktiką įdiegti įvairius kriterijus, kaip be operacijos būtų galima tiksliai įvertinti cistos piktybiškumą, tačiau šimtaprocentinio metodo nėra, tad kol kas operacija yra auksinis standartas, atskleidžiant tikslią cistos struktūrą.

Ne viena moteris yra girdėjusi ir galbūt atlikusi vadinamąjį kiaušidžių vėžio biocheminio žymens nustatymą kraujyje, kuris praktikoje atsirado siekiant anksti nustatyti kiaušidžių vėžį, tačiau vėliau paaiškėjo ir dabar matome, kad jo jautrumas ir specifiškumas yra labai mažas.

Tai reiškia, kad šis žymuo gali būti padidėjęs ir esant kitoms tiek piktybinėms, tiek gerybinėms būklėms ir atvirkščiai, žymuo gali būti normos ribose, o moteris gali sirgti būtent kiaušidžių vėžiu.

– Dėl ko cistos atsiranda ir kaip moteris gali įtarti, kad turi cistą?

– Funkcinės cistos yra susijusios su hormoniniu ciklu, o gerybiniai ir piktybiniai augliai susiformuoja atsiradus tam tikroms sąlygoms, kai ląstelės dauginasi, suformuoja auglį ir t.t.

Įtarti, kad turite cistą labai sunku, ypač, jeigu cista yra nedidelė. Tačiau jeigu ji auga, didėja, moteris gali patirti pilvo skausmus, padidėja pilvo apimtis, kartais sutrinka mėnesinių ciklas.

– Ar galima išvengti cistų?

– Jeigu jos dažnai kartojasi, pavyzdžiui, folikulinės cistos, tuomet cistų gydymui ir jų susidarymo profilaktikai skiriame hormoninių preparatų, kurie sudaro sąlygas kiaušidėms „pailsėti“ ir neformuoti funkcinių kiaušidžių cistų.

Kitų rūšių cistoms profilaktikos priemonių nėra, išskyrus reguliarią apžiūrą pas gydytoją ginekologą, kad cistos būtų aptinkamos laiku ir paskiriamas reikiamas gydymas.

Priklausomai nuo cistos rūšies, tikimybė, kad vėl turėsite cistų išlieka. Tokiu atveju bent kartą metuose apsilankykite pas specialistą, kad būtų fiksuojami bet kokie pakitimai.

Dažnu atveju laiku ir tinkamai atlikta operacija bei po paskirtas reikalingas gydymas, gerokai sumažina cistų pakartotinio atsiradimo tikimybę.

– Ar tiesa, kad kiaušidžių cistos gali plyšti?

– Taip, kiaušidės cistos plyšimas yra viena dažniausių ūmių būklių ginekologijoje. Plyšta dažniausiai funkcinės cistos, pavyzdžiui, geltonkūnio cista, kuri susidaro kiaušidėje po ovuliacijos. Geltonkūnis yra labai trapus, primena „želė“ arba „medūzos“ konsistenciją, tad po didesnio fizinio krūvio ar lytinių santykių įplyšta ir prasideda vidinis kraujavimas į pilvą.

Kraujavimas pasireiškia stipriu pilvo skausmu, bendru silpnumu. Didžioji dalis vidinio kraujavimo sustoja savaime, tačiau vidiniam kraujavimui stiprėjant, blogėjant moters būklei – tenka atlikti laparoskopiją, sustabdyti kraujavimą, pašalintį cistą, o kartais ir perpilti kraują.

– Kokių dar nepatogumų gali sukelti cistos?

– Kiaušidėje atsiradus cistai, padidėja kiaušidės apimtis, tad kiaušidė tampa paslankesnė ir esant dideliam fiziniam krūviui ar lytinių santykių metu yra rizika kiaušidės apsisukimui aplink savo ašį. Apsisukimo metu perspaudžiami kiaušidės raiščiai ir kraujagyslės, atsiranda stiprus skausmas, kiaušidė netenka kraujotakos, ištinsta ir gali net nekrotizuoti. Tokiu atveju tenka taip pat operuoti, atsukti kiaušidę ir pašalinti cistą. Deja, kartais tenka net pašalinti ir kiaušidę, jeigu atsukus jos kraujotaka neatsistato ir diagnozuojama pilna kiaušidės nekrozė.

– Kokio dydžio būna cistos?

– Cistos gali būti labai įvairaus dydžio – nuo kelių iki keliasdešimt centimetrų skersmens. Būna cistų, kurios sveria net kelias dešimtis kilogramų. Cistos kartais auga gana sparčiai, bet kol cista užauga ir užima beveik visą pilvo ertmę – turi praeiti nemažai laiko.

Dažniausiai operuojamos cistos, kurios yra didesnės nei 3–4 cm, tačiau kiekviena situacija yra individuali ir dėl to, ar reikia operuoti, ar ne – sprendžia gydytojas. Cistos operuojamos laparoskopiniu būdu ir ypač retai, kai cista yra keliasdešimties centimetrų skersmens bei turi ryškių piktybiškumo požymių, atliekamas pjūvis pilve (laparotomija).

TAIP PAT SKAITYKITE: Ginekologas apie kontracepciją: „Didžiausias mitas, kad kontraceptikai sukelia nevaisingumą“

– Koks yra ryšys tarp kiaušidžių cistų ir vaisingumo?

– Gerybinės kiaušidžių cistos augdamos ir didėdamos spaudžia kiaušidės audinius, tad kiaušidės funkcija gali būti gerokai sutrikdyta. Idealiu atveju kiaušidės audinius tausojanti operacija ir savalaikis cistos pašalinimas gerokai pagerina tolimesnę kiaušidės funkciją bei vaisingumą, tačiau neretai dėl didelių matmenų kiaušidės cistos arba dėl netinkamos chirurginės technikos, kiaušidės audinio lieka labai mažas kiekis, tad vaisingumas gerokai sumažėja.

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės ginekologijos skyriuje taikome kiaušidės audinį tausojančią chirurginę techniką ir taktiką, tad kiek įmanoma maksimaliai išsaugomas sveikas kiaušidės audinys ir kiaušidės rezervas, kuris labai svarbus tolimesniam moters vaisingumui.

– Kokios jūsų rekomendacijos?

– Labai svarbu profilaktiškai tikrintis, o atsiradus tam tikriems nusiskundimams, pasitikrinti dažniau, kad kuo anksčiau būtų galima diagnozuoti ir jeigu reikia, gydyti kiaušidės cistą. Jeigu kyla abejonių ar reikia cistą operuoti – konsultuokitės papildomai. O jeigu visgi operaciją reikia atlikti ir jums svarbus tolimesnis vaisingumas – operaciją turėtų atlikti specialistai, kurie taiko kiaušidės audinį tausojančią chirurginę techniką.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai