Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gydytoja: akiniai be ultravioletinių spindulių filtro gali dar labiau pakenkti

Neapsigaukite manydami, kad bet kokie akiniai tamsiais stiklais iš turgaus ar parduotuvės gali apsaugoti jūsų akis – akiniai be ultravioletinių spindulių filtro gali dar labiau pakenkti. Taip LRT.lt pasakoja akių ligų gydytoja mikrochirurgė Lolita Pošiūnienė. Akinius nuo saulės, pasak jos, reikėtų pirkti optikose ir nebijoti, kad akinių kainos ten būtinai kandžiosis, jų esą galima rasti ir nebrangių.
Linas Adomaitis su žmona Irma
Linas Adomaitis su žmona Irma matuojas akinius / Akinių pristatymo akimirka

Vos tik ryškiau ir dažniau ima šviesti vasaros saulė, griebiamės akinių nuo saulės. Tačiau ką reikia apie juos žinoti ir kaip nesuklysti juos perkant, kad ne tik pagelbėtume savo akims, bet ir joms nepakenktume?

Pirkdami ne optikoje – rizikuojate

Ant visų akinių nuo saulės, kuriais prekiauja optikos, būna užklijuoti lipdukai su užrašais, kokio stiprumo yra ultravioletinių spindulių filtras, pasakoja klinikos „Lirema“ gydytoja L.Pošiūnienė.

Ne specializuotose vietose įsigyti akiniai nuo saulės taip pat gali turėti optinių defektų, galinčių iškraipyti vaizdą, o tai gali sukelti galvos svaigimą, nuovargio pojūtį.

„Ant kai kurių akinių prekybos centruose taip pat būna tokių lipdukų, tačiau patikrinti to negali, tuo metu optikoje parduodami akiniai turi tai įrodančius sertifikatus.

Jei akiniai neturi ultravioletinių spindulių filtro, jie neatlieka savo funkcijos. Kai tamsu, vyzdys plečiasi. Jei akiniuose nėra apsaugos, o vyzdys plečiasi ir dar daugiau spindulių patenka į akį. Taigi jie ne tik neatliks savo funkcijos, tačiau gali pakenkti“, – sako L.Pošiūnienė.

UAB „Vision express“ generalinė direktorė Violeta Antonevič taip pat pažymi, kad kitose, nei optika, prekybos vietose nėra atitinkamai apmokyto personalo ir informacijos, užtikrinančios, kad pasirenkami akiniai yra kokybiški.

„Ne specializuotose vietose įsigyti akiniai nuo saulės taip pat gali turėti optinių defektų, galinčių iškraipyti vaizdą, o tai gali sukelti galvos svaigimą, nuovargio pojūtį“, – kalba V.Antonevič.

Geri akiniai nebūtinai turi būti labai brangūs

LRT.lt pašnekovės vieningai pabrėžia, kad svarbiausia gerų akinių nuo saulės savybė – apsauga nuo ultravioletinių spindulių.

Organizatorių nuotr./2017 m. pavasario-vasaros akinių  kolekcijos pristatymas
Organizatorių nuotr./2017 m. pavasario-vasaros akinių kolekcijos pristatymas

„Turbūt dauguma žino, kad saulė skleidžia ultravioletinius spindulius, kurių mes negalime matyti ir jausti. Mažomis dozėmis jie gali padėti organizmui pasigaminti daugiau vitamino D. Tačiau per daug ultravioletinės spinduliuotės gali sukelti tokių problemų kaip nudegimai saulėje, odos vėžys, gali pakenkti akims.

Renkantis akinius nuo saulės, svarbu atkreipti dėmesį, ar jie 100 proc. apsaugo nuo kenksmingų ultravioletinių (UVA, UVB, UVC) spindulių. Ar jūsų pasirinkti akiniai atitinka šį reikalavimą, parodo lipdukas, esantis ant akinių lęšių su žyma UV400, arba gamintojo sertifikatas, išduodamas su perkamais akiniais“, – aiškina V.Antonevič.

Pasak L.Pošiūnienės, perkant akinius nuo saulės optikose, jie tikrai turės didesnį ar mažesnį ultravioletinių spindulių filtrą. „Optikose įmanoma rasti akinių ir už 10–15 eurų. Kaina daug priklauso nuo gamintojo, bet optikos prekiauja tik sertifikuotais akiniais nuo saulės – jei parašyta, kad yra ultravioletinių spindulių filtras, vadinasi, jis yra“, – sako gydytoja.

Gretos Skaraitienės / 15min nuotr./2017 m. pavasario-vasaros akinių  kolekcijos pristatymas
Gretos Skaraitienės / 15min nuotr./2017 m. pavasario-vasaros akinių kolekcijos pristatymas

L.Pošiūnienė pažymi, kad labai svarbus yra ir akinių patogumas: „Svarbu, kad akiniai nekristų nuo nosies, nespaustų šonų.“

Kokias dar klaidas darome

Pasak V.Antonevič, žmonės, pirkdami akinius nuo saulės, dažnai klysta pasirinkdami jų dydį – išsirenkami per maži akiniai, pilnai neuždengiantys akių.

„Kartais akiniai būna netinkamai prižiūrimi, mat akinių lęšiai turi būti valomi specialia akinių valymui skirta servetėle ir akinių priežiūrai skirtu valymo skysčiu. Taip pat klystame saulės akinius poliarizuotais lęšiais palikdami automobilyje, ant tiesioginių saulės spindulių: veikiami aukštos temperatūros lęšiai gali būti sugadinti.

Jei saulės akiniai nešiojami ant viršugalvio, vietoje plaukų lankelio, jie gali deformuotis“, – apie dažniausias klaidas nešiojant akinius pasakoja V. Antonevič.

Gydytoja L.Pošiūnienė pažymi, kad, kaip ir įprastus akinius, taip ir akinius nuo saulės reikėtų kartas nuo karto keisti ne tik dėl mados.

„Laikui bėgant, akiniai susibraižo, susilanksto, sumažėja jų apsauga, tad, kaip ir skaitymo akinius, taip ir šiuos kartas nuo karto reikėtų pakeisti“, – sako pašnekovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs