Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gydytoja – apie pavojus, kuriuos kelia sieros kamštis: kaip tinkamai prižiūrėti ausis

Dažnai mums atrodo, kad siera ausyje yra nereikalingas ar net gyvenimo kokybę bloginantis žmogaus organizmo išskiriamas produktas, bet, pasak Kauno klinikų gydytojos otorinolaringologės doc. dr. Alinos Kuzminienės, tai nėra tiesa: „Siera dėl savo silpnai rūgštaus pH ir klampumo yra labai nepalanki terpė daugintis mikroorganizmams, o susimaišiusi su odos riebalais ji sutepa odos paviršių, neleidžia odai išdžiūti bei saugo ją nuo pažeidimų“.
Ausies skausmas
Ausies skausmas / 123RF.com nuotr.

Tačiau kodėl susidaro sieros kamščiai, kuo jie pavojingi sveikatai ir kaip tinkamai valytis ausis? Apie tai gydytoja dr. A.Kuzminienė sutiko papasakoti portalui manodaktaras.lt.

Kas iš tiesų yra tas sieros kamštis?

– Išorinė klausomoji landa yra vienintelė žmogaus kūno ertmė, kuri padengta oda. Landos oda turi savo savitumų – nėra poodinio sluoksnio, joje yra plaukelių ir specifinių liaukų, kurios gamina sierą ir riebalus. Tai svarbus ir reikalingas procesas žmogaus ausyje. Tačiau tam tikros organizmo savybės ar buvimas nepalankiose aplinkos sąlygose gali lemti intensyvesnę sieros gamybą, o jei ausis yra neteisingai valoma, susidaro sieros sankaupa, uždaranti landos spindį, t. y. sieros kamštis.

Sieros kamštis yra vaikų ir suaugusiųjų problema, kiek dažniau susidaranti vyresnio amžiaus žmonėms, ypač tiems, kurie dėvi klausos reabilitacijos priemones.

Asmeninio archyvo nuotr./Alina Kuzminienė
Asmeninio archyvo nuotr./Alina Kuzminienė

Kaip siera ausies landoje susidaro ir kokios pagrindinės priežastys tai lemia?

– Siera išorinėje klausomojoje landoje susidaro nuolat. Išsiskyrusi į odos paviršių ji išdžiūsta, o kramtymo metu pasišalina – išbyra iš ausies landos. Tačiau jei žmogus turi specifinio tipo sieros liaukas, kurios gamina gausesnį, klampesnį turinį, jei serga tam tikromis medžiagų apykaitos ligomis, jei dažnai būna dulkėtose patalpose, mažai kramto ar netaisyklingai valo ausis – tuomet susidaro sieros kamštis.

Kokie simptomai signalizuoja apie susidariusį sieros kamštį?

– Pirmas ir pats dažniausias simptomas – staiga sutrikusi klausa viena ausimi, ypač po maudynių atvirame vandens telkinyje ar duše. Kartais pacientai gali jausti niežulį, skausmą, diskomfortą išorinėje klausomojoje landoje. Gali atsirasti ir spengimas pažeistoje ausyje.

Būna, jog vieniems žmonėms sieros kamščio susidarymas vis kartojasi. Nuo ko tai priklauso?

– Išskiriamas sieros kiekis ir konsistencija yra individualios žmogaus fiziologinės savybės. Kaip ir minėjau, siera yra naudingas ir reikalingas žmogaus kūno produktas – ji turi nuolat gamintis išorinėje klausomojoje landoje. Teisingai prižiūrint ausis ši kūno savybė neturėtų bloginti gyvenimo kokybės.

Tiesa ar mitas, jog po maudynių (tiek duše, tiek vandens telkiniuose) negalima ausų valyti higieniniais krapštukais?

– Po maudynių būtina gerai išsausinti ausų landas, tačiau higieniniai krapštukai yra visiškai netinkamas pasirinkimas. Ausų landas rekomenduojama sausinti palenkus galvą į šoną, patraukus kaušelį atgal ir spaudinėjant priešais landą esančią kremzlytę (vadinamąjį kramslį) tiek kartų, kol vanduo iš landos visiškai pasišalins.

Jei kelis kartus pakartojus paspaudimus vandens landoje dar lieka, galima jį išdžovinti plaukų džiovintuvu – vėsiu, vidutinio intensyvumo režimu.

Ausis sausinant higieniniais krapštukais galima net tik nustumti sierą gilyn būgnelio link, bet ir pažeisti landos odą, sudaryti sąlygas išsivystyti išorinės ausies uždegimui, o retesniais atvejais – ir pažeisti būgnelį, suardyti klausomųjų kauliukų grandinėlę.

Kaip patartumėte teisingai valytis ausis? Ar galima pačiam pašalinti sieros kamštį ir kada būtina kreiptis į gydytoją?

– Ausis rekomenduojama plauti vandeniu ir muilu, kuomet prausiatės duše ar vonioje. Po plovimo būtina jas gerai išsausinti taip, kaip paminėta aukščiau. Jei jūs priklausote tai žmonių grupei, kuriai siera gaminasi kiek intensyviau, susidarius sieros pertekliui, galima naudoti 2,5 proc. acto rūgšties, 3 proc. vandenio peroksido ar 10 proc. sodos tirpalus – po 3 ml į ausies landą lašinant keletą kartų per dieną 3–5 dienas.

Suaugęs žmogus, kuris nėra sirgęs vidurinės ausies ligomis, neturėjęs galvos traumos ar neturi ausies uždegimui būdingų požymių, gali ausis prasiplauti drungnu vandeniu, naudodamas 20 ml švirkštą.

Jei siera nepasišalina, reikėtų kreiptis pagalbos į gydytoją. Higieniniai krapštukai, alyvuogių aliejus ar specialios vaško žvakės nėra rekomenduojamos sieros valymui.

Ar yra kokių nors komplikacijų, jei pavėluotai kreipiamasi dėl susidariusio sieros kamščio?

Sieros kamštis beveik visais atvejais yra nepavojinga liga, tačiau gali sukelti diskomfortą, klausos sutrikimą, niežulį ar skausmą ausyje. Itin retais atvejais, kuomet sieros kamštis landoje išbūna keletą metų, gali itin sukietėti ir pažeisti landos odą – joje gali atsirasti pragulos, kamštis gali tapti ir išorinės ausies uždegimo priežastis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs