Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dietologė patarė, kaip sumažinti cukraus vartojimą ir išvengti žalos organizmui

Apie tai, kad pridėtinio cukraus perviršis kenksmingas žmogaus organizmui, ko gero, girdėjo visi. Tačiau tik retas suvokia, kokį didelį pridėtinio cukraus kiekį iš tiesų suvartoja kasdien, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Maisto produktai
Maisto produktai / Fotolia nuotr.

Gydytojos-dietologės Jūratės Dobrovolskienės teigimu, nekreipiant dėmesio į maisto produktų sudėtį, pridėtinio cukraus rekomenduojama paros norma kasdien viršijama nuo kelių iki keliolikos kartų. Vis dėlto išvengti žalos organizmui kontroliuojant pridėtinio cukraus vartojimą nėra sudėtinga.

Kaip apskaičiuoti dienos normą?

Pasak gydytojos J.Dobrovolskienės, siekiant išvengti suvartojamo pridėtinio cukraus perviršio, pirmiausia reikia tiksliai apskaičiuoti, kiek cukraus organizmui būtina gauti. Šiuo atveju, rekomenduojama paros norma yra individuali.

Vidutinio amžiaus moteris per dieną turėtų suvartoti apie 1800 kcal, o tokio pat amžiaus vyras – apie 2300 kcal.

„Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja pridėtinio cukraus paros normą apskaičiuoti atsižvelgiant į rekomenduojamą per parą suvartojamos energijos kiekį.

Vidutinio amžiaus moteris per dieną turėtų suvartoti nei daug, nei mažai energijos – apie 1800 kcal, o tokio pat amžiaus vyrams energijos reikia apie 2300 kcal. Pridėtinis cukrus čia turėtų neviršyti 5–10 proc. Vadinasi, per dieną pridėtinio cukraus optimalu suvartoti iki 30 gramų – tai yra apie 6 arbatinius šaukštelius“, – sako specialistė.

Tiesa, kiek kitokios rekomendacijos vyrauja kalbant apie vaikus: „Vaikams iki 2 metų išvis nerekomenduojama nieko saldinti – reikia rinktis tik natūralius produktus. O 4–6 metų vaikams rekomenduojama per dieną suvartoti iki 20 g pridėtinio cukraus, 4–11 metų vaikams – iki 25 g, o paaugliams, kaip ir suaugusiesiems, – iki 30 g.“

Kaip sumažinti vartojimą?

Tačiau tai nereiškia, kad siekiant reikšmingai kontroliuoti pridėtinio cukraus vartojimą pakaks juo nebesaldinti kavos – tokio cukraus apstu didžiojoje daugumoje maisto produktų ir gaminių, tarp jų – net aliejus ir kiti „netikėtumai“. Tačiau pasirinkimo galimybė yra.

4–6 metų vaikams rekomenduojama per dieną suvartoti iki 20 g pridėtinio cukraus, o paaugliams – iki 30 g.“

„Norėdami realiai sumažinti suvartojamo cukraus kiekį, formuodami savo mitybos racioną turėtume rinktis tokius produktus, kurie išvis nėra saldinti. Pavyzdžiui, jogurtą reikėtų rinktis natūralų ar graikišką, saldumynus keisti vaisiais ir panašiai. Šiandienė maisto produktų pasiūla prekybos centruose yra didelė – yra ne tik ką pavalgyti, bet ir ką pavalgyti sveikai“, – sako J.Dobrovolskienė.

Dietologės teigimu, esminė priemonė sumažinti pridėtinio cukraus suvartojimą – dėmesys maisto produktų sudėtis nurodančioms etiketėms.

„Jei žmogus savaime nežino, kad natūralus jogurtas sudėtyje neturi jokių pridėtinių cukrų, tai šitai gali sužinoti perskaitęs etiketę. Kepiniai, sausainiai, pyragėliai... Šie gaminiai be cukraus, ko gero, neegzistuotų, taigi logiškai suprantama, cukraus juose bus. Kiek? Atsakymas parašytas etiketėje.

„Scanpix“ nuotr./Bandelės su cinamonu
„Scanpix“ nuotr./Bandelės su cinamonu

Maisto produktų sudėtyje nurodoma, kiek gramų cukraus yra 100 gramų produkto. Pavyzdžiui, jei duonos etiketėje parašyta, kad cukraus joje yra 15 gramų, jos vartoti neberekomenduojama. Tačiau jei cukraus duonoje – 5 gramai, tai jau geras pasirinkimas. 5 gramai cukraus 100 gramų produkto yra sveikas, rekomenduotinas pasirinkimas“, – paaiškina J.Dobrovolskienė.

5 gramai cukraus 100 gramų produkto yra sveikas, rekomenduotinas pasirinkimas.

Be to, mažinti pridėtinio cukraus suvartojimą, pasak gydytojos-dietologės, padės ir gilus įsiklausymas į savo organizmo poreikius bei protingas jų tenkinimas: „Pavyzdžiui, jei jaučiate, kad norisi ko nors saldaus, prekybos centre eikite link vaisių lentynos. Juk vaisiuose taip pat yra cukraus – fruktozės, galinčios patenkinti jaučiamą cukraus poveikį be žalos organizmui.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?