Gydytoja embriologė Živilė Gudlevičienė: „Niekas ir iki šiol embrionų nenaikino“

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis antradienį pranešė keičiantis nuomonę dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo. Pasak jo, embrionus bus leidžiama šaldyti, tačiau juos bus draudžiama naikinti. Santariškių klinikų vyresnioji gydytoja embriologė dr. Živilė Gudlevičienė pokyčiais įstatyme džiaugiasi, tačiau teigia, kad ir iki šiol embrionai nebuvo naikinami – poros jais per kelerius metus pasinaudodavo.
Nėščia moteris.
Nėščia moteris. / Fotolia nuotr.

Antradienio rytą R.Karbauskis paskelbė, kad atsitraukia ir prieš pat Seimo posėdį buvo užregistruotas naujasis siūlymas, pagal kurį embrionus bus leidžiama šaldyti, tačiau bus draudžiama naikinti. Sukurti, bet nepanaudoti, embrionai turės būti saugomi amžinai.

Bus saugomi amžinai?

Naujame siūlyme numatyta, kad embrionų gali būti sukuriama tiek, kiek vienu metu pavyksta sukurti, tačiau galutinį sprendimą dėl sukuriamų embrionų skaičiaus priima abu sutuoktiniai (sugyventiniai), pasitarę su gydytoju.

Sprendimas fiksuojamas medicinos dokumentuose, gavus informuoto paciento rašytinį sutikimą. Vienu metu į moters organizmą perkeliamų embrionų skaičius negali viršyti trijų. Taip pat R.Karbauskio pataisoje numatytas draudimas naikinti pagalbinio apvaisinimo metu sukurtą ir į moters organizmą neperkeltą embrioną. Pagalbinio apvaisinimo metu sukurtas embrionas gali būti naudojamas tik moters pagalbiniam apvaisinimui.

„Jeigu jų bus gaminama neproporcingai tam, kiek jų bus reikalinga, tai jie turės būti saugomi. Jeigu šeima turės atsarginius, tai yra nenaudojamus embrionus, jie turės būti saugomi amžinai“, – teigė R.Karbauskis.

Pasak Santariškių klinikų vyresniosios gydytojos embriologės dr. Živilės Gudlevičienės, nėra taip, kad sukurti embrionai būtų naikinami.

„Poros nesaugo jų šimtą metų, kaip dabar kalbama, kad bus laikoma iki gyvenimo pabaigos. Niekas taip nedaro. Net ir įstatymo nuostata liepia, kad pirmiausia reikės panaudoti visus užšaldytus embrionus, jeigu tokių bus, ir tik tuomet kartoti naują ciklą. Taigi didžioji dauguma moterų embrionus panaudos po nepasisekusios procedūros, tarkim, po 2-3-4 mėnesių“, – tvirtindama, kad taip buvo ir iki šiol, kalbėjo gydytoja embriologė.

„Nėra embrionų šimtais prišaldyta“

Moterys, aiškino dr. Ž.Gudlevičienė, kurioms pavyko sėkmingai pastoti, išnešioti ir pagimdyti kūdikį (o taip būna tikrai ne visais atvejais) ir jos turi likusių užšaldytų embrionų, paprastai po poros metų, norėdamos turėti antrą ar trečią vaikelį šeimoje, tuos embrionus panaudoja.

Embrionus šaldo tik apie 100 porų ir per pirmus-antrus metus jos dažniausiai tuos embrionus panaudoja, – sakė Ž.Gudlevičienė.

„Nėra embrionų šimtais prišaldyta. Štai televizijos laidoje pagalbinio apvaisinimo būdu trijų vaikų susilaukusi mama Rūta Dvareckienė (šį pokalbį galite perskaityti čia) pasakojo, kad iš 21 kiaušialąstės ji turėjo tik du embrionus.

Pažiūrėkime, kiek Lietuvoje iš viso tokių procedūrų atliekama – viso labo apie 800 visose klinikose. Ir tai nereiškia, kad 800 porų, tos pačios poros po kelis kartus mėgina, tad tik kokie 400-500 porų atlieka tas procedūras. Embrionus šaldo tik apie 100 porų ir, kaip jau sakiau, per pirmus-antrus metus jos dažniausiai tuos embrionus panaudoja“, – kalbėjo gydytoja embriologė.

Pasak Ž.Gudlevičienės, neretai remiamasi užsienio šalių pavyzdžiais, kai klinikose atliekama po keliolika tūkstančių procedūrų per metus, tuomet gal embrionų susikaupia ir daug. „Lietuvoje tai nėra labai dažnai atliekama procedūra ir nėra perteklinių embrionų“, – teigė medikė.

Gydytoja neatmeta, kad ateityje tokių procedūrų bus atliekama daugiau, tačiau tai, jos teigimu, situacijos iš esmės nepakeis – vis tiek embrionų kiekis nebus labai didelis, užšaldytus šeimos panaudos per kelerius metus.

„Moterų pastojimo dažnis išliks toks pat, nuo to, kad procedūra bus kompensuojama, tas dažnis nepagerės. Vadinasi, šaldyti embrioniukai per pirmus ar antrus metus bus panaudoti“, – sakė Ž.Gudlevičienė.

Sąnaudos nėra milžiniškos

Tam nereikia šaldytuvų, šaldiklių, kuriais bandoma gąsdinti. Tai nedideli indai – diuaro bidonėliai, tad tos sąnaudos tikrai nėra kosminės, – sakė Ž.Gudlevičienė.

Kalbėdama apie naujas įstatymo pataisas, kad embrionai, R.Karbauskio žodžiais tariant, „turės būti saugomi amžinai“, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Širinskienė teigė, jog embrionų laikymo sąlygos turės būti apibrėžtos sveikatos ministro įsakymais. Tik tuomet paaiškės, ar šaldytų embrionų laikymo išlaidas taip pat kompensuos valstybė, ar už tai reikės susimokėti šeimoms.

Ž.Gudlevičienė ramina: šios išlaidos tikrai nėra tokios, kad taptų nepakeliama našta valstybei, klinikoms ar poroms.

„Visi pateikia nuotraukas lėlių su rankomis, kojomis ir galvomis. O tai iš tiesų yra tik 4-8 ar keliolikos ląstelių mikroskopinis darinukas. Didžiausio išmatavimai yra iki 300 mikrometrų (1 mikrometras yra 0.001 milimetro dalis – red. past.). Tad tam nereikia šaldytuvų, šaldiklių, kuriais bandoma gąsdinti. Tai nedideli indai – diuaro bidonėliai, tad tos sąnaudos tikrai nėra kosminės“, – sakė gydytoja.

Ji pateikė pavyzdį, kad Didžiojoje Britanijoje medikai pagalbinio apvaisinimo procedūrai pasiryžusioms poroms pateikia sutikimo lapus su įrašu, įspėjančiu apie tai, kad šaldant embrionus gaunama prievolė juos išlaikyti. Poros turi nuspręsti, kiek jos sugebės šaldytus embrionus išlaikyti, nes tai kainuoja. Tokiu atveju, jeigu mokėti teks poroms, Lietuvoje irgi bus žinoma, kad tai kainuoja.

EHSRE Žmogaus embriologijos atlaso nuotr./Embrionas
EHSRE Žmogaus embriologijos atlaso nuotr./Embrionas

Mes nekaupiame donorinių, niekam nereikalingų embrionų, – sakė Ž.Gudlevičienė.

„Tik aš tikrai nematau problemos, kad prikaupsime embrioniukų. Čia ne donorystė, mes painiojame sąvokas. Mes nekaupiame donorinių, niekam nereikalingų embrionų. Tai konkrečios poros embrionai ir ta konkreti pora paprastai per porą metų juos panaudoja“, – sakė Ž.Gudlevičienė.

Vis dėlto valdančiųjų sprendimą siūlyti pataisas be draudimo šaldyti embrionus Santariškių klinikų vyresnioji gydytoja embriologė pavadino „didžiuliu pliusu“.

Paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga naują „valstiečių žaliųjų“ pasiūlymą neriboti sukuriamų embrionų skaičiaus, bet įpareigoti juos saugoti neterminuotai, pavadino kompromisu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis