Gydytoja ginekologė: ką reikia žinoti apie kontraceptines tabletes?

1961 m. Europoje pasirodžiusios pirmosios tabletės, sukurtos apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, buvo nuosekliai ir ilgai tobulinamos. Pasak specialistų, vartojant pagal taisykles šiuolaikinius kontraceptikus, neplanuoto nėštumo rizika labai maža. Nustojus jas vartoti, vaisingumas greitai grįžta ir moteris vėl gali pastoti.
Kontraceptinės tabletės
Kontraceptinės tabletės / Shutterstock nuotr.

Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ konsultacijų ir diagnostikos skyriaus gydytoja ginekologė Lolita Jakubauskienė atsako į klausimus, kuriuos dažniausiai gydytojams užduoda pacientės apie kontraceptines tabletes.

– Kam rekomenduojamos kontraceptinės tabletės? Koks jų poveikis organizmui?

– Kontraceptinės tabletės rekomenduojamos jaunoms lytiškai aktyvioms moterims, norinčioms išvengti nėštumo.

Kontraceptinės tabletės pasižymi dvigubu poveikiu vaisingumui:

♦ slopina ovuliaciją (nesubręsta kiaušinėlis kiaušidėje);
♦ pakeičia gimdos kaklelio gleivių konsistenciją, dėl ko spermatozoidui sunkiau prasiveržti į gimdą.
Jei tabletės vartojamos pagal taisykles, tikimybė pastoti labai maža.

– Kokių ligų atveju gydytojai skiria kontraceptines tabletes?

– Kontraceptinės tabletės gali būti skiriamos ginekologinių ligų atveju:

♦ esant skausmingoms menstruacijoms (kai nepadeda kiti vaistai);
♦ po kiaušidžių cistų operacijų;
♦ endometriozei gydyti;
♦ mėnesinių ciklui reguliuoti;
♦ premenstruaciniam (PMS) sindromui gydyti.
♦ šios tabletės skiriamos ir tada, kai yra padidėjęs plaukuotumas ar skundžiamasi įprastiniais spuogais.

– Kokio amžiaus moterims dažniausiai gydytojai skiria kontraceptines tabletes?

– Kontraceptinės tabletės gali vartoti sveikos moterys nuo menstruacijų ciklo atsiradimo iki menopauzės. Skiriant sudėtines kontraceptines tabletes gydytojai visų pirma išsiaiškina pacientės ir jos šeimos ligos istoriją. Reikia žinoti, ar moteris rūko, kokiomis ligomis ji sirgo, kokios operacijos jai buvo atliktos, ar nebuvo šeimos nariams iki 45 metų amžiaus insultų, infarktų, venų trombozės. Moterys turėtų žinoti, kad kontraceptines tabletes paskirti turi gydytojas, jokiu būdu nederėtų jų rinktis savo nuožiūra.

– Apie kontraceptines tabletes sklando įvairių mitų...

– Taip, galėčiau išskirti keletą populiariausių:

♦ Storėjimas. Vartojant kontraceptines tabletes, jos gali sulaikyti skysčius organizme, todėl gali atrodyti, kad didėja svoris. Tačiau ilgainiui viskas susitvarko ir svoris stabilizuojasi.

♦ Nevaisingumas, apsigimimų rizika. Šios tabletės organizme nesikaupia, todėl nevaisingumui ir būsimo vaisiaus apsigimimui jokios įtakos neturi. Neišgėrus vos vienos tabletės galima pastoti, nes veikliosios medžiagos labai greitai pasišalina iš organizmo.

♦ Krūties vėžio rizika. Keista, kad moterys kontraceptikus (nors tai yra hormonai) vertina kaip nuodą organizmui. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kontraceptikai vėžio nesukelia. Esant krūtų cistoms ar gerybinėms krūtų ligoms ir vartojant kontraceptines tabletes būklė pagerėja.

– Kuo ypatingos naujos kartos kontraceptinės tabletės?

– Vokietijos mokslininkai pirmieji sukūrė kontraceptines tabletes su estradioliu, kuris yra tapatus kiaušidžių gaminamam estrogenui. Šios tabletės prieš 5 metus pradėjo naują kontraceptinių tablečių erą natūralumo link. Natūralaus ciklo metu hormonų kiekis moters organizme natūraliai kinta. Naujos kartos kontraceptinės tabletės sukurtos taip, kad atkartotų natūralų ciklą. Veikliosios medžiagos dozuojamos taip, kad kiekvieną ciklo dieną į organizmą patektų tik toks hormonų kiekis, kurio pakanka patikimai kontracepcijai ir gerai savijautai užtikrinti. Šių naujos kartos kontraceptinių tablečių sudėtyje esantis progestinas dienogestas padeda spręsti gausaus mesntruacinio kraujavimo  problemą,  todėl tabletės gali būti skiriamos nuo gausių mėnesinių moterims, kurioms reikia kontracepcijos.

– Kada nerekomenduojama vartoti kontraceptinių tablečių?

– Sudėtinių kontraceptinių tablečių negalima vartoti esant nėštumui, dideliam antsvoriui, vartojant kai kuriuos vaistus, sergant kepenų ligomis, esant ar buvus venų trombozėms, sunkiems arterinės kraujotakos sutrikimo veiksniams (kada gali susiformuoti trombai), sergant išemine širdies liga, sunkia migrena, buvus insultui ar ūmiam, infekciniam hepatitui, piktybiniams ir nepiktybiniams kepenų navikams, esant neaiškios kilmės kraujavimui iš genitalijų, inkstų nepakankamumui, kraujo krešėjimo sutrikimams, tulžies stazės sukeltai gelta, gausiai rūkančioms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų