Gydytoja paaiškino, kodėl mums kraujuoja iš nosies: ar tai pavojinga?

Turbūt retas iš mūsų nėra susidūręs su kraujavimo iš nosies problema. Remiantis moksliniais duomenimis, kraujas iš nosies bent kartą gyvenime yra bėgęs apie 60 proc. žmonių, o 10 proc. iš jų netgi prireikia medicininės pagalbos. Tad dėl kokios priežasties prasideda kraujavimas iš nosies, ar tai pavojinga ir kaip su tuo kovoti?
Kraujavimas iš nosies
Kraujavimas iš nosies / 123RF.com nuotr.

Kokios priežastys sukelia kraujavimą iš nosies?

Kaip teigia Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja otorinolaringologė Gabrielė Valiūnaitė, kraujavimo iš nosies priežastys gali būti skirstomos į vietines arba sistemines. Dažniausios vietinės kraujavimo iš nosies priežastys – nosies gleivinėje esančių kraujagyslių pažeidimai, sukelti nosies krapštymo ir gleivinės išsausėjimo.

„Nosies pertvaros gleivinės priekinėje dalyje yra smulkus kraujagyslių tinklas ir jo pažeidimas dažniausiai gali sąlygoti kraujavimą iš nosies. Pažeidimai gali būti įvairūs, pavyzdžiui, kai ūmių virusinių kvėpavimo takų infekcijų metu ilgą laiką naudojami anemizuojantys lašai nuo slogos, intanazalininiai steroidai, taip pat esant negydomam alerginiam rinitui, bakteriniam sinusitui, patyrus nosies traumą ar netgi esant nosies ertmės augliams“, – sako gydytoja G.Valiūnaitė.

Asmeninio archyvo nuotr./Gabrielė Valiūnaitė
Asmeninio archyvo nuotr./Gabrielė Valiūnaitė

Nosies gleivinę taip pat gali pažeisti aplinkos dirgikliai, tokie kaip rūkymas, cheminiai dirgikliai, sausas oras.

Sistemines kraujavimo iš nosies priežastis gali sąlygoti vartojami vaistai, piktnaudžiavimas nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais, aspirinu. Pasak gydytojos, dar keli veiksniai, turintys įtakos kraujavimui iš nosies, – arterinė hipertenzija (jos metu kraujavimą lemia ilgalaikės ligos nulemtas kraujagyslių trapumas), kraujo krešėjimo sistemos sutrikimai, kepenų ligos, inkstų nepakankamumas, lėtinis alkoholizmas, leukemija, kraujagyslių ligos (aterosklerozė), paveldimos ligos (Osler-Weber-Rendiu sindromas) ir daugelis kitų.

Kada vertėtų kreiptis į gydytojus?

Nors dažnai kraujavimas iš nosies liaujasi savaime, vis dėlto ši būklė tikrai išgąsdina daugelį žmonių. Kaip pastebi gydytoja G.Valiūnaitė, daugelis kraujavimų nekelia grėsmės gyvybei, tačiau tai gali būti kitų lėtinių ar sisteminių ligų išraiška ar pasekmė.

„Kai kuriais atvejais kraujavimas iš nosies gali būti vienas iš sunkios ligos simptomų, pavyzdžiui, nosies ar nosiaryklės naviko. Kadangi šiems navikams būdingi nespecifiški simptomai, tokie kaip nosies užgulimas, sekrecija ar kraujavimas iš nosies, dėl šios priežasties ligos diagnozė būna uždelsta. Dėl to į bet kokį kraujavimą iš nosies nereikėtų žiūrėti pro pirštus ir kreiptis į gydytoją specialistą“, – perspėja gydytoja.

Kreipusis į gydytoją otorinolaringologą, vertinama galima kraujavimo iš nosies priežastis, atliekama ne tik paprasta nosies apžiūra – rinoskopija, bet ir išsamus endoskopinis ištyrimas. „Šio tyrimo metu su nedidele kamera pro nosies landas apžiūrima nosies ertmė, nosiaryklė ir įvertinamos galimos kraujavimo priežastys, gleivinės pakitimai, pažeidimai bei tikėtina kraujavimo vieta“, – pasakoja gydytoja G.Valiūnaitė. Be vaizdinio ištyrimo pacientui gali reikėti atlikti papildomus laboratorinius kraujo tyrimus diagnozei patikslinti.

Nustatant galimas kraujavimo iš nosies priežastis taip pat labai svarbu, kokia yra kraujavimo trukmė, kaip dažnai tai kartojasi, netekto kraujo kiekis, vartojami vaistai, gretutinės ligos. Svarbu sužinoti netgi tai, ar šeimoje nėra buvę panašių kraujavimo epizodų. Vis dėlto net iki 10 proc. atvejų kraujavimo priežastis gali likti nežinoma net ir atlikus visus išsamius tyrimus.

Kraujavimas iš nosies dažniau pasireiškia vaikams

Atlikus tyrimus pastebėta, jog kraujavimas iš nosies dažnesnis vaikams iki 10 metų ir 45–65 metų suaugusiesiems. Vaikams, pasak gydytojos, viena kraujavimo iš nosies priežasčių gali būti svetimkūnis nosies landoje. Dėl šios priežasties labai svarbu vos tik įtarus, kad vaikas galėjo ką nors įsikišti į nosį, kreiptis į gydytoją specialistą.

„Dažniausiai mažyliams iš nosies tenka pašalinti įvairiausias žaislų detales, karoliukus, sąvaržėles ar maisto gabaliukus“, – pasakoja gydytoja G.Valiūnaitė.

Taip pat kraujavimas iš nosies dažniau pasireiškia šaltuoju metų laiku. Tai lemia sumažėjusi oro drėgmė lauke, o dar ir prasidėjus šildymui namų aplinkoje oras tampa sausesnis, dėl to sausėja ir nosies gleivinė. Ji tampa trapesnė ir lengviau pažeidžiama. Todėl nesant galimybės palaikyti drėgmės patalpose rekomenduojama drėkinti pačią nosies gleivinę, apsaugant ją nuo išsausėjimo.

Kaip sustabdyti kraujavimą?

Pasak gydytojos, pasireiškus ūmiam kraujavimui iš nosies, svarbiausia kuo skubiau pradėti stabdyti kraujavimą ir šalinti galimas jo atsiradimo priežastis.

„Visuomenėje įsišaknijęs įprotis, jog prasidėjus kraujavimui iš nosies reikia užversti galvą. Tačiau tai nėra teisingas veiksmas. Jei kraujuoja iš nosies, svarbu užspausti nosies sparnelius – juos spausti priekinėje dalyje, kuri dažniausiai ir yra labiausiai tikėtina kraujavimo vieta. Užspaustą nosį laikyti iki 15 minučių nepertraukiamai, t.y. neatleidžiant, o kūnu truputį pasvirti į priekį, kad, kiek įmanoma, mažiau kraujo nutekėtų į ryklę. Jaučiant kraują burnoje, jį reikia išspjauti, o ne nuryti“, – pataria gydytoja.

Pasak G.Valiūnaitės, dažnai kraujavimas iš nosies savaime liaujasi per 5–15 min., taikant pirmosios pagalbos priemones. Kitais atvejais reikalinga gydomoji intervencija: nosies landų tamponavimas, kraujavimo židinio prideginimas (tirpalais ar pasitelkus koaguliacijos metodą). Retais atvejais, esant stipriam arteriniam kraujavimui, gali prireikti atlikti net kraujagyslės embolizaciją.

Įsišaknijęs įprotis, jog prasidėjus kraujavimui iš nosies reikia užversti galvą. Tai neteisingas veiksmas.

Jei periodiškai pasikartojantį kraujavimą iš nosies sukelia nosies gleivinės sausumas, atsiradęs dėl nosies vidinių struktūrų anatominių pokyčių (pavyzdžiui, esant iškrypusiai nosies pertvarai), rekomenduojama atlikti nosies pertvaros korekcijos operaciją – septoplastiką. „Operacijos metu ištiesinami nosies pertvaros nelygumai, trikdantys oro srovės srautą per nosį ir didinantys tos vietos gleivinės sausumą“, – teigia G.Valiūnaitė.

Taip pat labai svarbu nepamiršti, kad po kraujavimo epizodo išlieka rizika jam pasikartoti, tad labai svarbu vengti šnypšti nosį, nebūti karštose patalpose, atsisakyti karšto maisto, riboti aktyvų fizinį krūvį ir drėkinti nosies gleivinę. Rekomendacijų reikėtų laikytis 2–3 savaites po kraujavimo epizodo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis