Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

Gydytoja pasidalijo astma sergančių pacientų istorijomis: jie nuo sveikųjų skiriasi tik tuo, kad turi vartoti vaistus

Esant dabartinėms gydymo galimybėms, vis daugiau sunkia astma sergančių žmonių jaučiasi taip, lyg būtų visiškai sveiki. Pacientai dažnai net klausia gydytojų, gal įvyko stebuklas ir jie iš tiesų pasveiko. Svarbu nepamiršti, kad astma yra neišgydoma liga, todėl ilgalaikio gydymo nutraukti negalima, tačiau kokybiškai gyventi – įmanoma, rašoma pranešime.
Moteris su inhaliatoriumi
Moteris su inhaliatoriumi / 123rf.com

Gydytoja pulmonologė dr. Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė papasakojo, kaip jaučiasi pacientai, kuriems pavyko suvaldyti varginančius astmos simptomus.

Nerimą veide pakeitė šypsena

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų gydytoja dr. V.Kalinauskaitė-Žukauskė prisimena, kaip kardinaliai pasikeitė daug metų astma serganti moteris, palyginti su pirmu susitikimu gydytojos kabinete.

„Pacientės ligai progresuojant, simptomai tik sunkėjo. Ilgainiui jai tapo sunku tvarkytis namuose, galiausiai reikėjo atsisakyti darbo. Nusivylimas gyvenimu su kiekviena diena augo.

Gerai prisimenu, kaip per pirmąjį vizitą ji manęs klausė, ar tikrai Lietuvoje nėra taikoma eutanazija. Tuo metu labai lengvai galėjau girdėti, kada ši pacientė ateidavo konsultuotis – intensyvus švokštimas kvėpuojant, girdimas vos įėjus į ilgą poliklinikos koridorių, buvo tarsi vizitinė kortelė“, – apie pažintį su sunkia astma sergančia paciente pasakoja gydytoja.

Galimybę džiaugtis ir gyventi visavertį gyvenimą moteris atgavo tik tuomet, kai Lietuvą pasiekė naujas gydymo būdas – biologinė terapija. Pasak gydytojos, net ir sunkia bronchinės astmos forma sergantys žmonės gana greitai pajunta šio gydymo veiksmingumą.

„Didžiausia nuostaba buvo tuomet, kai nebeišgirdau, jog pacientė atėjo į ligoninę pasitikrinimui. Kai ji atidarė mano kabineto duris, pamačiau tą pačią moterį, tik šįkart su šypsena veide, parausvintais skruostais ir lūpomis, švytinčią. Pacientė buvo kupina energijos ir nenustojo pasakoti apie savo planus. Tuo metu ji labiausiai norėjo su anūke pasivažinėti dviračiu“, – dalijasi prisiminimais gydytoja pulmonologė.

Pasak jos, tai tik viena iš daugelio istorijų, kai nuoseklus gydytojo sudaryto gydymosi plano vykdymas pakeitė sunkia astma sergančio žmogaus gyvenimą.

Gydymas vėl leido šokti

Dr. V.Kalinauskaitės-Žukauskės teigimu, pacientai, pajutę būklės pagerėjimą, neretai viliasi, kad stebuklingai pasveiko, ir nori nutraukti įkvepiamųjų vaistų vartojimą.

„Didelę aistrą šokiui turinti pacientė po jai pritaikyto gydymo džiaugėsi, kad gali ir toliau užsiimti mėgstama veikla. Kiek anksčiau moteris manė, kad jau niekada nebegrįš į didžiąją sceną dėl tuomet kamavusių astmos simptomų. Stipriai pagerėjus savijautai, pacientė net klausė, ar esu tikra, kad vis dar reikia vartoti įkvepiamuosius vaistus. Svarbu pabrėžti, bronchų astma šiandien nėra iki galo išgydoma, todėl norint ir toliau džiaugtis gyvenimu, būtina nuolat ir reguliariai stebėti ligos eigą“, – pasakoja Kauno klinikų gydytoja.

Su sunkia astma sergančiais pacientais bendraujanti dr. V.Kalinauskaitė-Žukauskė pabrėžia, kad nekontroliuojami ligos simptomai sukelia daug nemalonių išgyvenimų.

„Esu susidūrusi su paciente, kuri dėl ligos jautėsi nevisavertė, o santykiai su šeima šlijo. Moteris jautė diskomfortą net bendraudama su anūkais. Kai jie atvažiuodavo aplankyti, įprasti žaidimai kartu jai nuolat primindavo apie ligą ir blogėjančią plaučių funkciją. Šiandien moteris save vadina aktyvia močiute ir sako, kad namuose su anūkais lieka tik tada, kai blogas oras“, – prisiminimais dalijasi gydytoja pulmonologė.

123RF.com nuotr./Bronchinė astma
123RF.com nuotr./Bronchinė astma

Netikėjo, kad ir toliau gyvens įprastą gyvenimą

Dr. V.Kalinauskaitė-Žukauskė atkreipia dėmesį, kad kontroliuodami ligos eigą astma sergantys pacientai nuo sveikų asmenų iš esmės skiriasi tik tuo, kad turi vartoti vaistus. Taikant šiuolaikišką gydymą, daugelis sergančių astma gali nejausti jokių simptomų.

„Pastebėjusi gerėjančią savijautą viena pacientė prisipažino, kad dar visai neseniai jos gyvenimas apsiribojo mažo kambarėlio sienomis. Moteris netikėjo, kad pritaikius gydymą ji pamirš astmai būdingus simptomus ir toliau gyvens įprastą gyvenimą. Šiuo metu pacientė ir vėl mėgaujasi kelionėmis, kurios jai visada teikė daug džiaugsmo“, – nurodo gydytoja.

Pasak jos, sergant lengva ar vidutinio sunkumo astma ligos kontrolę pasiekti yra kur kas lengviau, tačiau net ir sunkios astmos simptomai neturėtų keisti gyvenimo įpročių.

„Vos prieš kelerius metus sunki astma buvo lyg nuosprendis, tačiau sparčiai plečiantis gydymo galimybėms, gerai jaustis gali vis didesnė dalis sergančių žmonių. Svarbu nedelsti ir kreiptis į gydytoją, kuris padės rasti būdą, kaip veiksmingai suvaldyti ligos simptomus“, – priduria dr. V.Kalinauskaitė-Žukauskė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas