„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Gydytoja rekomenduoja: 5 produktai, kurie padės geriau išsimiegoti

Medicinos daktarė Ellen Vora yra holistinė psichiatrė, kartu su medicinos daktaru Franku Lipmanu praktikuojanti Niujorko „Eleven Eleven“ geros savijautos centre. Dalijamės gydytojos E.Vora žiniomis.
Mergina tarp pagalvių
Mergina tarp pagalvių / „Fotolia“ nuotr.

Ar iš tiesų tai, ką valgome, daro įtaką mūsų miegui? Atsakymas trumpas: taip. Net trigubas frapučino, išgertas 21 valandą, labai neigiamai paveiktų jūsų miegą. Tačiau yra maisto, kuris gali padėti palaikyti gerą nakties poilsį.

Štai 5 šaunūs maisto produktai (ar jų grupės), kuriuos Ellen Vora rekomenduoja savo pacientams:

1. Fermentuotas maistas

Shutterstock nuotr./Rauginti kopūstai su moliūgais ir žolelėmis
Shutterstock nuotr./Rauginti kopūstai su moliūgais ir žolelėmis

Ką bendro fermentuotas maistas turi su miegu? Jis palaiko sveiką žarnyną, o sveikas žarnynas yra būtinas gerai savijautai. Iš tiesų, tarp žarnyno ir smegenų yra tiesioginis ryšys, vadinamas nervu klajokliu. Kai smegenys atsipalaiduoja, jos suteikia žarnynui leidimą skirti visą energiją virškinimui. Priešingai, jei panikuodami bėgtumėme nuo, pavyzdžiui, tigro, smegenys sakytų žarnynui: „Kol kas palauk, ir taip turime dėl ko nerimauti“.

Tuo tarpu nervas klajoklis taip pat perneša informaciją iš žarnyno į smegenis. Jei žarnyne kyla uždegimas (gal valgote maistą, kurio netoleruojate, arba žarnyno ekosistema išsibalansavo po antibiotikų kurso), nervas klajoklis sako smegenims: susirūpink. Dienos metu tai gali sukelti nerimą ar depresiją, o naktį – nemigą. Galbūt tokie procesai sukurti taip, kad motyvuotų pakeisti savo elgesį.

Suvalgėte picą ir nekaip pasijutote, tad galbūt nederėtų valgyti picos? Deja, pica veikia mūsų smegenis kaip narkotikas, tad kaip ir bet kurių kitų narkotikų atveju, troškimas užgožia mūsų suvokimą, kad kažkas mus sargdina.

Fermentuotas maistas, kurį galite valgyti prieš miegą: rauginti kopūstai, kimchi (aštrūs rauginti kopūstai, nacionalinis Korėjos patiekalas), obuolių sidro actas, burokėlių gira, sojų pasta, laktofermentuoti agurkai, jogurtas bei kefyras (jei toleruojate pieno produktus).

2. Krakmolingi gumbavaisiai

„Shutterstock“ nuotr./Saldžiosios bulvės
„Shutterstock“ nuotr./Saldžiosios bulvės

Norint pagerinti žarnyno florą, reikia dvigubo fermentuoto maisto ir krakmolingųjų gumbavaisių smūgio. Gumbavaisiai – tai maistas, patinkantis sveikosioms bakterijoms. Tad kai juos valgome, padedame toms bakterijoms išgyventi mūsų žarnyne.

Krakmolingi gumbavaisiai, kuriuos galite valgyti prieš miegą: batatai (saldžioji bulvė), bulvės, bulvių krakmolas, plantanas (žalias bananas), taro bulvės.

3. Vyšnios

Vida Press nuotr./Vyšnių sultys
Vida Press nuotr./Vyšnių sultys

Vyšnios yra puikus vitamino B ir magnio šaltinis; jose taip pat yra melatonino (hormono, vakarais sukeliančio mieguistumą). Tyrimai rodo, kad vyšniose esantis melatoninas organizme veikia kaip naudingasis melatoninas.

4. Migdolų sviestas

123rf.com nuotr./Migdolai
123rf.com nuotr./Migdolai

Migdolų sviestas yra nuostabus užkandis prieš miegą. Jame gausu riebalų ir baltymų, tad jis bus lėtai virškinamas, ir maistingosios medžiagos į kraujotaką per naktį pateks palaipsniui – tai neleis pakilti cukraus kiekiui kraujyje.

Stabilus cukraus kiekis kraujyje palaiko gilų, gerą miegą, kadangi neleidžia cukraus kiekiui nukristi (o dėl nukritusio cukraus kiekio kraujyje galite pabusti vidury nakties). Migdoluose taip pat yra magnio ir triptofano, skatinančio miegą.

Jei galite sau tai leisti, daigintų organiškų migdolų sviestas yra pats maistingiausias pasirinkimas.

5. Kokosų aliejus

„Shutterstock“ nuotr./Kokosų aliejus
„Shutterstock“ nuotr./Kokosų aliejus

Kokosų aliejus turi priešuždegiminių ir antimikrobinių savybių, jame yra vidutinio ilgio grandinės trigliceridų, palaikančių gebėjimą kaupti žinias ir stabilią nuotaiką. Kaip ir migdolų sviestas, kokosų aliejus per naktį palaiko stabilų cukraus kiekį kraujyje.

Savo pacientams liepiu prie lovos laikyti kokosų aliejaus ir šaukštelį, rekomenduoju vartoti šaukštelį prieš miegą bei prabudimo naktį atveju.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs