Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gydytoja Viktorija Navickienė: moterų baimę ginekologams lemia klaidos paauglystėje

Nors vis daugiau yra kalbama ir edukuojama apie reguliarų lankymąsi pas gydytojus bei tyrimų naudą, pacientai vis dar vengia kreiptis į kai kuriuos specialistus. Dauguma moterų pirmą kartą ginekologo kabinete apsilanko jau sulaukusios pilnametystės, bet pasitaiko ir tokių, kurios pirmam vizitui ateina besilaukiant pirmosios atžalos.
Pilvo skausmas
Pilvo skausmas / „Fotolia“ nuotr.

Pasak gydytojos, ginekologės-akušerės Viktorijos Navickienės, viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl net ir suaugusios moterys prisibijo šios srities gydytojų, yra klaidingas požiūris, atkeliavęs būtent iš paauglystės.

Mamos, vyresnės sesers ar draugės vaidmuo

Gydytoja V.Navickienė pastebi, kad mergaitės, kurių mamos reguliariai tikrinasi savo sveikatą ir nevengia kas kiek metų atlikti reikalingus tyrimus, dažniausiai suaugusios ir pačios elgiasi taip pat.

„Kaip ir daugelis kitų dalykų, požiūris į rūpinimąsi sveikata taip pat ateina iš šeimos. Paauglystėje kiekviena mergaitė turi sau artimą žmogų, kuris vaidina lemtingą vaidmenį. Tai nebūtinai turi būti mama, kartais mergaitės daug atviriau drįsta kalbėtis su vyresniąja seserimi, pussesere ar teta.

Jei šis žmogus tinkamai supažindina mergaitę su intymia higiena, papasakoja apie pirmąjį moterišką ciklą bei intymius santykius, daug didesnė tikimybė, jog ateityje ji aktyviai rūpinsis savo sveikata ir apsilankymus pas šios srities gydytojus laikys savaime suprantamu dalyku“, – teigia klinikoje Flebologijos centras konsultuojanti gydytoja akušerė-ginekologė V.Navickienė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Rinkodaros specialistė Linata Dvareckienė: kaip išmokti taupyti ir pamiršti gyvenimą nuo algos iki algos

Ginekologas – geriausias draugas nėštumo metu

„Ginekologas turėtų būti vienas iš artimiausių ir patikimiausių gydytojų moters gyvenime, tačiau dažnai pas mus apsilankoma tik prireikus skubios pagalbos: atsiradus skausmams, sutrikus mėnesinių ciklui, atsiradus šlapinimosi problemoms ar kitiems nemaloniems pojūčiams. Taip pat moterys ateina vedamos baimės: po neatsargių lytinių santykių arba pakeitus lytinį partnerį, nemaža dalis kreipiasi dėl vaisingumo problemų“, – vardina gydytoja.

Akušerė-ginekologė pabrėžia, kad moteris, kurios pas ginekologą lankosi reguliariai ir dėmesingai stebi savo ciklą bei kitus kūno signalus, daug lengviau prižiūrėti ir nėštumo metu, nes gydytojas jau turi visą reikalingą informaciją apie pacientę.

Kuo anksčiau išsiaiškiname potencialias problemas, tuo efektyvesnis jų sprendimas ir priemonių parinkimas. Taip pat prieš planuojant nėštumą, moterims gydytoja rekomenduoja atlikti specialius tyrimus: dėl raudonukės, taksoplazmozės, chlamidijų, sifilio, ŽIV, citomegalo, hepatito virusų ir gimdos kaklelio būklės.

Ginekologija – vis dar apipinta mitais

Dalis moterų atsisako kreiptis į ginekologą kamuojamos psichologinio nerimo, kuris atsiranda dėl nežinojimo, pagražintų draugių pasakojimų arba nemalonios patirties praeityje.

„Dauguma merginų bijo pirmojo apsilankymo dėl fizinio ir emocinio diskomforto, tačiau šiandien naujos galimybės leidžia įvertinti būklę atliekant ultragarsinį tyrimą“, – ramina gydytoja ir pataria nesikliauti aplinkinių pasakojimais.

Draugių patarimų negalima klausyti ir renkantis kontraceptines priemones. Moterų organizmas, hormonų funkcionavimas, ciklas yra labai skirtingi, todėl tai, kas tinka vienai moteriai, gali sukelti pašalinius poveikius kitai.

„Pasitaiko, jog moterys pačios sau nusistato ne tik diagnozę, bet ir pasirenka gydymo metodus, kontraceptines tabletes, o į ginekologą kreipiasi tik tuomet, kai susiduria su netinkamų priemonių sukeltomis problemomis“, – sako gydytoja.

Pasak specialistės, moterys tiki ne tik su apžiūra susijusiais mitais, bet ir kitais klaidingais įsitikinimais: „Vyrauja klaidinga nuomonė, kad žindant naujagimį neįmanoma pastoti. Taip pat labai dažnai tiek aš, tiek kolegos, susiduriame su poromis, kurios po kelių mėnesių pastang, nerimauja, jog yra nevaisingos.

Visais atvejais geriausia tiesiog pasikonsultuoti su gydytoju. Jei reguliariai tikrinatės sveikatą, kartais pakanka tiesiog pokalbio, kuris padės nusiraminti ir nukreips teisingos pagalbos link“, – dėsto V.Navickienė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ginekologė Žaneta Kasilovskienė: „Aistros paplūdimyje gali baigtis rimtomis infekcijomis“

Dažniausios moterų klaidos

„Be abejonės, pirmoje vietoje yra vizito pas ginekologą atidėliojimas bijant išgirsti diagnozę. Kad ir kaip būtų paradoksalu, yra pacienčių, kurioms onkologinės ligos yra diagnozuojamos pavėluotai, nors ligos simptomus jos pastebėjo jau prieš kurį laiką. Net banaliausias uždegimas, jei yra negydomas, per ilgą laiką gali sukelti daugybę problemų, o jo gydymas net gali peraugti į chirurginį“, – teigia gydytoja.

Kiekviena moteris, pradėjusi lytinį gyvenimą, turėtų reguliariai atvykti pas ginekologą profilaktiniam gimdos kaklelio tyrimui ir konsultuotis kontracepcijos klausimais.

„Daugumą ligų galima išgydyti. Vizitų baimę sumažinti vieno apsilankymo pas gydytoją metu, svarbiausia – nebijoti atvirai aptarti sveikatos problemų, kylančių kasdieniame gyvenime ir ypač intymiose situacijose. Efektyvaus gydymo ir priežiūros esmė – abipusis pasitikėjimas tarp pacientės ir gydytojo“, – įsitikinusi V.Navickienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?