Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gydytojas atsako, ką svarbu žinoti apie smegenų navikus ir kokie simptomai išduoda

Smegenų navikai, dar žinomi kaip centrinės nervų sistemos navikai, – reta navikų forma, kurią gali būti sunku pastebėti, ji ilga laiką gali nesukelti akivaizdžių simptomų ar negalavimų.
Smegenys
Smegenys / 123RF.com nuotr.

Albertas Šliaužys, Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos gydytojas neurochirurgas, sako, kad šiuo metu smegenų navikus galima išskirti į 12 grupių ir kiekviena grupė turi skirtingas augimo bei vystymosi tendencijas.

Pasak gydytojo neurochirurgo, daugiau kaip 50 proc. pacientų, kuriems nustatomi smegenų navikai, jaučia galvos skausmą. Kartu pacientams gali pasireikšti pykinimas ir vėmimas.

„Priklausomai nuo to, kurioje vietoje vystosi navikas, pacientas gali skųstis pablogėjusia klausa ar apkurtimu, blogėjančia rega ar uosle, galūnių pasilpimu ar nutirpimu, taip pat gali sutrikti žmogaus atmintis, pakisti elgsena. Dažnai šiuos pokyčius pirmiausiai pastebi pacientų artimieji“, – pasakoja gydytojas.

Smegenų navikų rizika didėja su amžiumi. A.Šliaužys sako, kad pacientų, kuriems pirmą kartą nustatomas pirminis smegenų navikas, amžiaus vidurkis – 61 m., o pasiskirstymas tarp lyčių labai panašus.

„Smegenų navikų rizikos veiksniais gali būti jonizuojanti spinduliuotė, genetinis polinkis ar šeimos onkologinė ligos istorija“, – teigia A.Šliaužys.

Kauno klinikose keturis metus veikiantis gama peilio centras reikšmingai prisideda prie geresnių smegenų navikų gydymo rezultatų. Gama peilis – neinvazinis gydymo metodas, leidžiantis labai tiksliai pasiekti gydymo vietą. Per metus Kauno klinikose gama peiliu gydoma apie 500 pacientų. A. Šliaužys pasakoja, kad stebimi gydymo rezultatai džiugina tiek neurochirurgus, tiek onkologus.

„Taikant gydymą gama peiliu, spinduliuotė nėra taikoma į visas smegenis. Taip apsaugomas sveikas smegenų audinys ir pagerinama pacientų gyvenimo kokybė“, – priduria gydytojas neurochirurgas.

Smegenų navikų gydyme Kauno klinikose dalyvauja daugiadalykė komanda – gydytojai neurologai, neurochirurgai, patologai, radiologai, onkologai, anesteziologai reanimatologai ir otorinolaringologai bei kitų sričių specialistai. Kiekvieno iš jų indėlis – ypatingai svarbus, gydant smegenų navikus.

A.Šliaužys priduria, kad labai svarbu užtikrinti tinkamą emocinę paramą pacientams bei jų artimiesiems.

„Mūsų pacientai turi galimybę gauti psichologo konsultaciją, o vėliau prisijungti prie Lietuvos sergančių galvos smegenų navikais ir jų globėjų draugijos bei jų organizuojamų renginių“, – tikina gydytojas.

Gydytojas neurochirurgas įsitikinęs, kad smegenų chirurgija dar vis apipinta mitais. „Visuomenės informavimas apie smegenų navikus ir jų gydymą, leidžia greičiau nugalėti baimes, suprasti, kokios pagalbos gali tikėtis pacientas. Tai gali paskatinti žmones anksčiau kreiptis į gydytojus, kai pagalba yra reikalinga“, – sako A.Šliaužys.

Spalio 28 – lapkričio 4 minima Tarptautinė supratimo apie smegenų navikus savaitė. Šios savaitės metu siekiama supažindinti visuomenę su smegenų navikais, jų atpažinimu ir galimais gydymo būdais, kurie padėtų užkirsti kelią ligos progresavimui. Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 200 naujų piktybinių šios ligos atvejų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs