Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po vyrą, liga pasiglemžia vis jaunesnius

Lapkritis visame pasaulyje minimas kaip vyrų sveikatos mėnuo. Jo metu vyrai raginami atkreipti dėmesį į vieną pavojingiausių jų gyvybėms ligų – prostatos vėžį, kurio sergamumo rodiklis yra sparčiai augantis ir kasdien diagnozuojamas milijonams vyrų. Ši patologija kasmet pasiglemžia vis jaunesnio amžiaus vyrus ir Lietuvoje, rašoma pranešime. Gydytojas urologas Marius Anglickis ragina vyrus iš galvos mesti mitus apie nemalonius tyrimus ir teigia, kad ankstyva diagnostika yra pagrindinis veiksnys, padedantis išsaugoti sveikatą ir net gyvybę.
Gydytojo konsultacija
Gydytojo konsultacija / 123RF.com nuotr.

Remiantis „Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos“ (POLA) duomenimis, prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje, kuri kasmet diagnozuojama daugiau nei 2 tūkst. vyrų ir nusinešanti kone pusę tūkstančio gyvybių.

„Affidea klinika“ gydytojas urologas M.Anglickis teigia, jog ši liga ne veltui apibūdinama kaip viena klastingiausių. Anot jo, dažnas vyras, jau sergantis prostatos vėžiu, gali nejausti jokių simptomų. Dėl to kyla rizika, kad liga bus pastebėta per vėlai. Specialistas pažymi, jog pasitaiko ir tokių vyrų, kurie apsilankę patikroje giriasi, kad pas gydytoją nebuvo daugiau nei 20 metų. Tačiau tai nėra sveikintina, nes reguliariai tikrintis sveikatą – būtina.

„Jei esate jaunas ir jaučiatės gerai, dar nereiškia, kad esate visiškai sveikas. Jauniausiam vyrui, kuriam buvau diagnozavęs prostatos vėžį, tebuvo 37-eri. Šis vyras visiškai atsitiktinai pasidarė profilaktinius tyrimus ir, galima sakyti, tai jam išgelbėjo gyvybę“, – pasakoja gydytojas urologas.

123RF.com nuotr./Gydytojo konsultacija
123RF.com nuotr./Gydytojo konsultacija

Vyrams nuo 50 iki 69 metų prostatos specifinio antigeno tyrimai (PSA) yra atliekami nemokamai.

Gydytojo M.Anglickio teigimu, jauniems vyrams profilaktinę patikrą patartina atlikti kas 2–3 metus, vyresniems dažniau – kas 1–2 metus. Tačiau tik nedaugelis vyrų žino, jog atliekant tyrimus yra taikomų ir specialių išimčių: „Jau nuo 2006 metų Lietuvoje yra atliekama prostatos vėžio diagnostikos programa. Jos metu vyrams nuo 50 iki 69 metų prostatos specifinio antigeno tyrimai (PSA) yra atliekami nemokamai“.

Urologas ypač nori atkreipti tų asmenų dėmesį, kurių artimieji yra sirgę šia liga. Pasak gydytojo, prostatos vėžys yra genetiškai paveldimas ir juo sirgusio asmens palikuonys turi net 25 proc. didesnę riziką susirgti ir patys. Šiems asmenims profilaktinę patikrą patariama atlikti jau nuo 45 metų. Tačiau tai nereiškia, kad tik sulaukus šio amžiaus reikėtų susirūpinti savo sveikata ir pirmą kartą pasirodyti pas gydytojus.

Pasak M.Anglickio, net ir diagnozavus ligą, viltis pasveikti – išlieka. Sparčiai tobulėjant medicinos mokslams daugėja ir būdų, padedančių pažaboti šią klastingą ligą. Inovatyvūs gydymo metodai šiandieniniame pasaulyje gali padėti išsaugoti šimtaprocentį vyriškumą tiek gydymo metu, tiek jam pasibaigus.

Anot gydytojo, vyrų tarpe temos apie prostatos problemas išlieka tabu. Dauguma jų ne tik gėdijasi apie tai kalbėti, bet ir baiminasi pačios apžiūros metodų, apipintų mitais apie itin nemalonias procedūras. Gydytojas ramina: „Šiandieniniame pasaulyje apžiūros specifikos tampa dar paprastesnėmis bei greitesnėmis, tad ir patiems pacientams nebekelia nemalonių pojūčių. Pavyzdžiui, norint atlikti profilaktinį tyrimą, yra lengvai prieinami du populiariausi galimi variantai. Pirmajame užtenka PSA tyrimo, kitaip tariant atlikti paprasčiausią kraujo paėmimą. Antrajame – magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimą“.

Kaip aiškina specialistas, PSA tyrimas padeda aptikti ankstyvosios stadijos prostatos vėžį. Jis leidžia detaliau atpažinti ir išanalizuoti tiek jau agresyvų prostatos vėžį, tiek ir nedidelius ligos progresavimo požymius. Jei reikia lokalizuoti ligos židinius, pacientams yra taikoma neseniai Lietuvoje atsiradusi naujos kartos prostatos MRT procedūra, kuri leidžia išvengti nereikalingos biopsijos.

Gydytojas urologas įspėja ne tik vyrus, tačiau ragina ir moteris pasirūpinti savo vyrų sveikata, jog šie laiku suskubtų atlikti profilaktinius tyrimus. POLA statistikoje sergamumas šio tipo vėžiu Lietuvoje tik šiek tiek viršija Europos vidurkį, tačiau mirštamumas nuo prostatos vėžio šį rodiklį gerokai lenkia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?