Matydami didelius pokyčius, apie šiuolaikinę laboratorinę diagnostiką kalbamės su medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ laboratorijos vedėja, gydytoja Birute Tarutiene.
- Tapote pirmąja privačia laboratorija Lietuvoje, kuri pastatė robotą. Ar ši investicija pateisino jūsų ir klientų lūkesčius?
- Galime pasidžiaugti – tapome šiuolaikiška ir konkurencinga laboratorija. Pirmiausia, mes pagerinome darbo aplinką, pakeitėme naujas patalpas, kurios atitinka griežtus laboratorijoms keliamus reikalavimus. Įdiegėme informacinę sistemą, kuri leido sutrumpinti laboratorinių tyrimų atlikimo laiką ir smarkiai sumažinti žmogiškųjų klaidų skaičių. Dėl informacinės sistemos galime greičiau perduoti gydytojams tyrimų atsakymus, pagerėjo laboratorinio proceso valdymas: nuo mėginių registravimo iki duomenų archyvavimo. Taip pat pasistūmėta duomenų konfidencialumo srityje, kadangi ant kraujo mėginių klijuojamas brūkšninis kodas be paciento pavardės. Tačiau didžiausias laboratorijos laimėjimas – pastatytas inovatyvus robotas, kuris visiškai automatizavo biocheminių ir imunologinių tyrimų atlikimą. Dabar laborantėms nebereikia rankomis rūšiuoti kraujo mėginių, jų dėlioti į reikiamą analizatorių. Visa tai atlieka robotas, nuskaitydamas unikalų brūkšninį kodą ant mėgintuvėlio ir atiduodamas kraujo mėginį automatizuotam analizatoriui. Kitose laboratorijose tai atlieka žmonės, neišvengiantys kartais net labai lemtingų klaidų. Šį esminį skirtumą pirmiausia pajuto klientai – gydytojai ir pacientai, kuriems laboratorinių tyrimų atsakymai nebekelia abejonių. O mūsų svarbiausias tikslas – būti patikima laboratorija, todėl brangi investicija į robotą šiuos lūkesčius visiškai pateisino.
- Dažnai manoma, kad nauja įranga, daug investicijų reikalaujančios inovacijos pakelia kainą. Ar laboratoriniai tyrimai nepabrango?
- Pastatyti robotą gali ne kiekviena, ypač mažesnė arba ką tik įsikūrusi laboratorija. Kelia susirūpinimą, kai siekdamos pelno ar rinkos kitos laboratorijos taupo pacientų sąskaita, o laboratorinio tyrimo kokybė yra antroje vietoje. Efektyviai naudojamas robotas laboratorinių tyrimų kainos nepadidina, nes per tą pati laiką galima atlikti du ar net tris kartus daugiau tyrimų. Netgi priešingai, kai kurie laboratoriniai tyrimai atpigo. Dėl roboto vienu metu galima atlikti iki 82 skirtingų analičių, o per parą ištirti iki 10 tūkst. kraujo mėginių. Tai rodo didelį laboratorijos produktyvumą ir konkurencingumą.
- Kokių kraujo tyrimų robotas atlieka daugiausiai? Gal pasiūlėte naujų tyrimų?
- Laboratorija atlieka visus įprastus bendraklinikinius rutininius kraujo tyrimus bei vėžio žymenis, skydliaukės hormonus, visus specialius tyrimus, kurie reikalingi gydančiam gydytojui, tiek imunologinius, tiek biocheminius. Be pagrindinių tyrimų laboratorijoje kasmet diegiami nauji inovatyvūs tyrimai. Praėjusiais metais buvo pasiūlytas bendrojo vitamino D 25 (OH) kraujo tyrimas, rodantis tiek vitamino D2, tiek D3 vitamino D formų atsargas organizme, kai kitos laboratorijos atlieka mažiau informatyvų vitamino D3 tyrimą. Šiais metais rinkai buvo pristatytas latentinės tuberkuliozės diagnostikai reikalingas „QuantiFeron“ kraujo tyrimas. Šiuo metu laboratorija stiprina mikrobiologinių ir onkocitologinių tyrimų padalinį.
- Kaip yra kontroliuojama kraujo tyrimų kokybė?
- Medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“ yra pirmoji laboratorija Lietuvoje, kuri tyrimų tikslumą kontroliuoja pasitelkusi trijų pakopų kokybės kontrolės sistemą ir laikosi „Geros laboratorijos praktikos“ reikalavimų pagal ISSO standartus. Išorinę kokybės kontrolę atlieka „LabQuality“ (Suomija), palyginamieji kontroliniai laboratoriniai tyrimai atliekami Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos narių laboratorijose, tai pat kasdien atliekamos ir griežtai sekamos vidinės laboratorijos kokybės kontrolės procedūros.
- Ar automatiniuose analizatoriuose atlikti kraujo tyrimai dar yra tikrinami laboratorijos gydytojo?
- Visi laboratorijos analizatoriai tyrimų rezultatus perduoda į informacinę sistemą, kurioje laboratorijos gydytojas patvirtina rezultatus. Ypač akylai tikrinami tokie tyrimų rezultatai, kurie išeina už normos ribų. Vidutiniškai apie 30 proc. tyrimų atsakymų yra būtent tokie. Jei tyrimo atsakymas yra ne normos ribose, žmogus nebūtinai serga, bet yra perspėjamas, kad gali bet kuriuo metu prasidėti ligos požymiai. Ši informacija labai svarbi tiek pacientui, tiek jį gydančiam gydytojui. Todėl vis daugiau laboratorinių tyrimų atliekama profilaktikos tikslams.
- Šiuo metu yra priešinamos privačios ir valstybinės gydymo įstaigos. Kaip manote, kokią vietą turėtų užimti privačios laboratorijos ir kuo jos galėtų būti naudingos?
- Privačios laboratorijos veikia pagal rinkos dėsnius, todėl yra priverstos būti lankstesnėmis, puoselėti rinką. Tai yra gerai, nes žmonės daugiau turi galimybių išsitirti, pasitikrinti, o gydytojai – tiksliau ir greičiau diagnozuoti ligas. Privačios laboratorijos daug dėmesio skiria profilaktikai ir bendradarbiavimui su pirminiu sveikatos priežiūros lygiu. Dėl privačių laboratorijų veiklos ir jų išplėtotos logistikos net ir sudėtingi kraujo tyrimai yra prieinami pačiose atokiausiose kaimo ambulatorijose. Saugus kraujo mėginių transportavimas yra didelis šiuolaikinės laboratorinės medicinos pasiekimas.