Kas daugiausiai lemia, ką mėgstame ir ko ne?
Valgymas nėra tiesiog fizinis alkio jausmo patenkinimas. Žmonės valgo ne tik todėl, kad patenkintų savo fiziologinį apetitą, bet ir dėl daugybės psichologinių priežasčių, aplinkos, pavyzdžiui, geografinės vietos. Yra daug faktorių, kurie lemia, kodėl mes valgome tam tikras maisto rūšis, tarp kurių - ir mūsų asmeninė nuomonė, ką mėgstame ir ko ne. Laikui bėgant jie kinta, veikiami pozityvių ir neigiamų patirčių, tokių kaip padrąsinimas valgyti ir reakcijos į maistą.
Ar visa tai – dėl skonio svogūnėlių?
Skonį jaučiame ne tik dėl skonio svogūnėlių, esančių ant mūsų liežuvio. Tai – maisto kvapo, išvaizdos ir net garso kombinacija. Informacija iš liežuvio skonio receptorių yra perduodama į smegenis. Cheminė medžiaga, atsakinga už skonį, yra išskiriama burnoje ir kontaktuoja su nervinėmis ląstelėmis. Po to ji aktyvina ląsteles, pakeisdama specifinius baltymus sensorinių ląstelių sienelėse. Šis pakeitimas priverčia sensorines ląsteles perduoti tarpinę medžiagą, kuri savo ruožtu aktyvina tolimesnes nervines ląsteles. Tada šios nervinės ląstelės perduoda informaciją apie tam tikro skonio suvokimą smegenims.
Skonis yra akivaizdžiausias faktorius, kuris skatina rinktis vienokį ar kitokį maistą. Suprantama, kad maistas, kuris skanus, traukia, nors skirtingų žmonių supratimas, kas yra skanu, gali smarkiai skirtis.
Kas ilgainiui gali pakeisti mūsų maisto pasirinkimą?
Yra nemažai faktorių, kurie per tam tikrą laiką ir net atskirais momentais nulemia mūsų maisto pasirinkimą. Pirmiausia tai – biologiniai veiksniai, tokie kaip alkis, apetitas ir skonis. Todėl svarbu pasirinkti sveiką, subalansuotą maistą, pavyzdžiui, „Herbalife“ produktus, tokius kaip „Herbalife Formulė 1“ kokteilis arba „Express“ batonėlis. Juose mažai riebalų ir daug maistinių medžiagų. Antra – fiziniai veiksniai, tokie kaip maisto prieinamumas, gaminimo įgūdžiai ir laikas. Visada stenkitės suplanuoti 4-5 valgymus per dieną ir jų nepraleisti.
Trečia, socialiniai veiksniai, tokie kaip kultūra, šeima, draugai ir valgymo įpročiai. Socialiniai veiksniai gana stipriai veikia mūsų valgymo įpročius. Dauguma iš mūsų turi artimų draugų, su kuriais mėgstame pavalgyti ir tokių, šalia kurių esame daug atsargesni. Be to, tautinis ir kultūrinis fonas taip pat gali vaidinti reikšmingą vaidmenį mums renkantis maistą. Daug žmonių ieškos maisto, kuris veikia raminančiai ar yra įprastas tam tikroje kultūrinėje aplinkoje. Tai itin akivaizdu renkantis aštrų ar mažiau aštrų maistą!
Ketvirta – psichologiniai veiksniai, tokie kaip nuotaika ir stresas. Rekomenduojama vengti psichologinių dirgiklių, nes jie gali tapti persivalgymo ar alkio jausmo praradimo priežastimi. Galiausiai, požiūriai, įsitikinimai ir žinios apie maistą taip pat gali lemti mūsų maisto pasirinkimą.
Visi mūsų kasdieniai sprendimai dėl maisto yra nulemti daugybės kultūrinių, socialinių ir biologinių kliūčių, kurios sumodeliuoja mūsų valgymo įpročius kaip saviraiškos formą. Tad visada stenkimės rinktis sveiką maistą, kuris gali pagerinti gyvenimo kokybę ir tapti sveiko gyvenimo būdo dalimi.
Daugiau informacijos apie „Herbalife“ produktus galima rasti svetainėje http://www.herbalife.lt/