1. Ištraukite erkę
„Traukdami erkės nesukiokite į visas puses, traukite staigiu judesiu suėmę už galvutės kuo arčiau odos. Odos nereikia tepti jokiais aliejais ar kitomis priemonėmis. Jei po oda lieka siurbtukas, išsigąsti nereikia – organizmas svetimkūnį pašalins savaime. Baigus procedūrą, žaizdelę galima dezinfekuoti, tačiau erkių platinamoms ligoms tai neturi jokios įtakos“, – sako gydytoja.
Traukdami erkės nesukiokite į visas puses, traukite staigiu judesiu suėmę už galvutės kuo arčiau odos.
Svarbu žinoti, kad erkinio encefalito virusą dažnai perneša jaunos erkės, vadinamosios nimfos.
„Jei erkės kūne neradote, dar nereiškia, kad išvengėte erkinio encefalito. Nepamirškite, kad juo galima užsikrėsti ir geriant nepasterizuotą pieną“, – primena pašnekovė. Tiesa, tokie atvejai yra itin reti.
2. Ištrauktos erkės vežti į laboratoriją nereikia
Specialistės teigimu, ištrauktos erkės vežti į laboratoriją nereikia. „Jeigu erkė ir buvo ligų pernešėja, dar nereiškia, kad jūs būtinai būsite užsikrėtę erkiniu encefalitu ar Laimo liga“, – pastebi pašnekovė. Efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti apsisaugoti nuo šios erkės, jei ji ir buvo infekuota, įkandimo nėra.
3. Stebėkite savo sveikatos būklę
Pašnekovė pastebi, kad erkinio encefalito simptomai dažni būna panašūs į gripo – ligoniui gali prasidėti karščiavimas, pykinimas, pasireikšti galvos skausmas, prasidėti viduriavimas. Erkinio encefalito inkubacinis periodas – iki mėnesio.
A. Jelinskaitė pabrėžia, kad pirmasis Laimo ligos požymis yra migruojanti eritema – praėjus kelioms dienoms po įkandimo, jo vietoje išryškėja didesnė nei penkių centimetrų dėmė ryškesniais kraštais. Mažesnė dėmė ar kelios gali atsirasti dėl organizmo alerginės reakcijos į erkę.
4. Pajutę pirmuosius simptomus kreipkitės į gydytoją
Erkinio encefalito simptomai dažni būna panašūs į gripo – ligoniui gali prasidėti karščiavimas, pykinimas, pasireikšti galvos skausmas, prasidėti viduriavimas.
„Laimo liga gydoma antibiotikais, kuriuos gali išrašyti ir šeimos gydytojas. Nuo erkinio encefalito taikomas simptominis gydymas, nes nėra vaisto, kuris gydytų būtent erkinį encefalitą.
Jei skauda galvą, reikia mažinti skausmą ir smegenų edemą. Jei pacientas karščiuoja, mažinti temperatūrą ir panašiai. Su liga kovoja pats organizmas, o mes jam padedame. Žinoma, išvengti erkinio encefalito viruso efektyviai padeda skiepai“, – aiškina medikė.
Anot jos, erkinio encefalito eiga lengvesnė jauniems žmonėms. Vyresnio amžiaus žmonėms komplikacijų ir liekamųjų reiškinių tikimybė yra didesnė.
5. Nepamirškite prevencijos priemonių
Persirgus erkiniu encefalitu susiformuoja imunitetas, tačiau Laimo liga galima sirgti pakartotinai. Dėl šios priežasties erkių saugotis reikėtų ne mažiau nei anksčiau.
Važiuodami iškylauti į gamtą renkitės šviesesniais rūbais ilgomis rankovėmis ilgomis kelnėmis, apsiaukite batus su aukštais aulais, pridenkite plaukus, kad erkės nepatektų ant odos. Atvirai odai apsaugoti naudokite repelentus.
Poilsiui patartina rinktis atvirą, saulėtą aikštelę. Grįžę į namus atidžiai apžiūrėkite savo kūną, išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu. Stengdamiesi išvengti ligos ir jos padarinių, kreipkitės į medikus dėl skiepų.
Informacinis partneris – sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline Lietuva“.
Daugiau informacijos apie ligų profilaktiką rasite www.sveikata.gsk.lt
LT/ENC/0034/16, patvirtinta 2016 04