Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ilgaamžiškumo paslaptys: keiskime gyvenimą kryptingai

Kiekvienas iš mūsų trokšta aplenkti bėgančius metus. Aktyvi gyvensena, subalansuota mityba, pozityvios mintys padės atlaikyti laiko mestus iššūkius, atitolins senatvę ir leis džiaugtis sveika siela bei kūnu.
Puiki savijauta
Puiki savijauta / „Shutterstock“ nuotr.

Sveikai maitinkitės

„Shutterstock“ nuotr./Sveika mityba
„Shutterstock“ nuotr./Sveika mityba

„Jei norite gyventi 100 metų, pavalgę lėkštėje palikite šiek tiek maisto“, – teigia Tibeto išminčiai. Sant Luiso universiteto (JAV) mokslininkai patvirtina, kad persivalgymas priartina senatvę. 2008 m. atlikti tyrimai paliudijo, kad apribojus per dieną gaunamų kalorijų kiekį, organizme sumažėjo skydliaukės hormono trijodtironino gamyba.

Ilgaamžiškumu garsėjantys japonai pakyla nuo pietų stalo šiek tiek alkani, 2–3 kartus per savaitę valgo žuvies patiekalų ir jūros kopūstų, pirmenybę teikia ne keptam, o troškintam maistui ir geria daug vandens.

Šis hormonas lėtina medžiagų apykaitą ir skatina senėjimo procesus. Ilgaamžiškumu garsėjantys japonai pakyla nuo pietų stalo šiek tiek alkani, 2–3 kartus per savaitę valgo žuvies patiekalų ir jūros kopūstų, pirmenybę teikia ne keptam, o troškintam maistui ir geria daug vandens.

Mitybos specialistai pataria per dieną suvalgyti ne mažiau kaip tris vaisių ar daržovių porcijas, tuomet gausite pakankamą ląstelienos, vitaminų kiekį. Nustatyta, kad, valgant šviežių vaisių ir daržovių, 76 proc. sumažėja širdies ligų rizika. Juose esančios biologiškai aktyvios medžiagos ir natūralūs antioksidantai padeda organizmui susidoroti su uždegimu, laisvaisiais radikalais, padeda išvengti senatvinių odos problemų.

Kanzaso universiteto (JAV) tyrėjai atrado, kad vitaminas C veiksmingai kovoja su vėžinėmis ląstelėmis, ypač kiaušidžių vėžio atveju.

Venkite saldumynų

„Shutterstock“ nuotr./Saldainiai
„Shutterstock“ nuotr./Saldainiai

„Saldūs gėrimai, desertai, pyragai, šokoladas ir saldainiai padidina infarkto riziką“, – pavojaus varpais skambina kardiologai. Kaloringas maistas skatina nutukimą, o tai – papildoma našta širdžiai. Akivaizdu, kad kas dieną vartojame per daug cukraus, juk jo yra paruoštuose produktuose. Gaminių etiketėje ieškokite informacijos apie cukraus kiekį, kurį atspindi šios medžiagos: sacharozė, gliukozė, fruktozė, maltozė, hidrolizuotas krakmolas, melasa, invertuotas cukrus.

Taip pat skaitykite: 7 moksliškai patvirtinti būdai atsikratyti antsvorio

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad rafinuotas, pridedamas cukrus sudarytų ne daugiau kaip 10 proc. visų per parą gaunamų kalorijų (70 g vyrams ir 50 g moterims). Neseniai PSO specialistai paskelbė, kad sieks įdiegti naujas rekomendacijas ir sumažinti per dieną suvartojamo cukraus kiekį iki 6 arbatinių šaukštelių. Žmonėms, kurie su pridėtiniu cukrumi gauna apie ketvirtį paros kalorijų, širdies ir kraujagyslių ligų rizika padidėja tris kartus. Baltąja mirtimi vadinamas cukrus kasmet nusineša apie milijoną žmonių gyvybių.

Užsiimkite malonia veikla

Fotolia nuotr./Pora dalinasi maistu
Fotolia nuotr./Pora dalinasi maistu

Visos pastangos išsaugoti jaunatvišką kūną bus bevertės, jei neišmoksite valdyti minčių ir streso. Niekas taip nepadeda atitrūkti nuo kasdienybės kaip mėgstama veikla: meditacija, joga, o gal knygų skaitymas ar rankdarbiai. Duokite peno smegenims, pasimėgaukite naujais įspūdžiais, o nuo negandų ir pesimizmo ginkitės gera nuotaika!

Įrodyta, kad tie, kurie mylisi 2–3 kartus per savaitę, atitolina senatvę mažiausiai trejais metais. Net jei malonumas tetrunka 30 minučių, meilės žaidimų metu sudeginamas įspūdingas kalorijų kiekis, o kraujyje sumažėja cholesterolio. Reguliarus seksas sumažina kraujospūdį, gerina miegą, stiprina imunitetą ir veikia kaip širdies treniruoklis.

Psichologai teigia, kad žmonės, kurie neturi šeimos ar draugų, dažniau serga depresija ir širdies ligomis. Vienatvė gali paskatinti įvairias lėtines ligas, o kai kuriems jautriems žmonėms ji žalinga kaip padidėjęs cholesterolio kiekis ar hipertonija. Vyresnio amžiaus asmenims vienatvė kelia didžiausią diskomfortą, todėl nepamirškite skirti daugiau dėmesio savo artimiesiems. Draugiški pasisėdėjimai prie žaliosios arbatos puodelio normalizuoja kraujospūdį ir stiprina apsaugines organizmo funkcijas, o apkalbėjimai vagia gyvybinę energiją.

Išjunkite televizorių

Flash pro, Flickr.com/Televizoriaus žiūrėjimas taip pat gali būti streso priežastis
Flash pro, Flickr.com/Televizoriaus žiūrėjimas taip pat gali būti streso priežastis

Teigiama, kad nesaikingas televizoriaus žiūrėjimas sukelia smegenų ląstelių žūtį. Naujausi tyrimai įrodė, kad šis prietaisas sutrumpina gyvenimą ir padidina įvairių širdies ligų tikimybę.

Laikas, praleistas ilgai gulinėjant prie televizoriaus, atsiliepia sveikatai. Apklausų duomenimis, statistinis suaugęs australas prie televizoriaus praleidžia vidutiniškai 3 val., amerikietis – 5 valandas. Teigiama, kad nesaikingas televizoriaus žiūrėjimas sukelia smegenų ląstelių žūtį. Naujausi tyrimai įrodė, kad šis prietaisas sutrumpina gyvenimą ir padidina įvairių širdies ligų tikimybę.

2010 m. Australijos medikai atliko tyrimus ir atskleidė, kad asmenims, kurie per dieną prie televizoriaus praleidžia 4 val. ir daugiau, kyla 46 proc. didesnė mirties rizika nei žmonėms, kurie televizorių žiūri mažiau nei 2 val. per dieną. Net jei prietaisas veikia kaip fonas, o jūsų rankose – mezginys, kiekviena tokioje aplinkoje praleista valanda širdies ligų riziką padidina 18 proc., bendrą mirties riziką – 11 procentų.

Taip pat skaitykite: Mokslininkai atskleidė netikėtą ilgo gyvenimo paslaptį

„Pati televizija nėra mirtina. Didžiausia problema – sėslus gyvenimo būdas ir judėjimo stoka, – pasakoja tyrimo autorius prof. Davidas Dustanas. – Jei raumenys nejuda ilgą laiką, juose sutrinka medžiagų apykaita. Be to, žiūrint televizorių vartojama greitojo ir nesveiko maisto, riebių užkandžių.“ Reklaminės pertraukėlės yra puiki proga pajudėti po kambarį ir pamankštinti sustingusį kūną.

Judėkite į sveikatą

„Shutterstock“ nuotr./Bėgimas
„Shutterstock“ nuotr./Bėgimas

Šiuolaikinės technologijos atėmė iš mūsų galimybę judėti. Anksčiau daugelis žmonių dirbo fizinį darbą, šiandien dienas leidžiame prie kompiuterio. Užuot lipę laiptais, važiuojame liftu, norėdami pasikalbėti su kolega, siunčiame elektroninį laišką. „Atsistokite ir pajudėkite visuomet, kai tik galite. Vaikščiokite kalbėdami telefonu ar per susirinkimą“, – biuro darbuotojams patarimus beria prof. Peteris Katzmarzykas iš Peningtono biomedicinos tyrimų centro.

Jei kas dieną skirsite laiko intensyvioms treniruotėms, pailginsite savo gyvenimą ketveriais metais. Sportas teigiamai veikia kraujotaką ir medžiagų apykaitą, širdies ir smegenų veiklą, apsaugo nuo depresijos ir Alzheimerio ligos. „Net jei sportuoti pradės šešiasdešimtmečiai senoliai, po aštuonerių metų jie bus tris kartus sveikesni už bendraamžius, kuriems mielesnis sėslus gyvenimo būdas“, – pareiškė britų medikai, ištyrę 3,5 tūkst. garbingo amžiaus pacientų. Kas penktas sportuojantis senolis galėjo pasigirti puikia savijauta.

Išsimiegokite

„Shutterstock“ nuotr./Laikas
„Shutterstock“ nuotr./Laikas

Miego trukmė ir poreikis yra labai individualūs. Medikai rekomenduoja per parą pamiegoti bent 7–8 val., tačiau daug svarbiau – miego kokybė. Atsikėlusi ryte, turėtumėte jaustis žvali ir darbinga. Ilgą laiką vyravo nuomonė, kad miegas būtinas dailiosios lyties atstovių grožiui. Pasirodo, jis daug svarbesnis vyrams, norintiems sulaukti garbingos senatvės.

žmonės, kurie neturi šeimos ar draugų, dažniau serga depresija ir širdies ligomis. Vienatvė gali paskatinti įvairias lėtines ligas, o kai kuriems jautriems žmonėms ji žalinga kaip padidėjęs cholesterolio kiekis ar hipertonija.

„Prastas miegas lemia apetito sutrikimus, blogą savijautą, sumažėjusį fizinį aktyvumą ir tokius susirgimus kaip nutukimas, diabetas, širdies, kraujagyslių ligos“, – pasakoja prof. Markas Wahlqvistas iš Monašo universiteto (Australija). Jis įsitikinęs, kad vyrams, palyginti su moterimis, miegas yra gyvybiškai svarbus.

Dailiosios lyties atstovės poilsio trūkumą gali kompensuoti specialia dieta. Nepaisant blogų miego įpročių, moterys gali gyventi ilgiau, jei valgo įvairų maistą, kuriame nestinga daržovių ir vitamino B6. Jei po bemiegės nakties norite jaustis žvaliau, dieną pasistenkite suvalgyti mėsos, bananų ar pistacijų. Šiuose produktuose gausu taip reikalingo vitamino B6, be to, organizmas galės panaudoti energiją, gautą iš baltymų ir angliavandenių.

Atsisakykite žalingų įpročių

„Shuterstock“ nuotr./Rūkymas
„Shuterstock“ nuotr./Rūkymas

Moterys, kurios per dieną išgeria dvi ir daugiau vyno taurių, ir vyrai, kurie suvartoja daugiau kaip tris taures per dieną, rizikuoja pajusti neigiamą alkoholio poveikį: nuo antsvorio iki psichologinių bendravimo problemų. Įrodyta, kad moterys turi mažiau alkoholį skaidančių fermentų, joms greičiau išsivysto kepenų cirozė. Svaigieji gėrimai greičiau pažeidžia moterų nervų sistemą, todėl piktnaudžiaujančios alkoholiu sunkiau kontroliuoja emocijas.

Mesti rūkyti – galbūt pats svarbiausias dalykas, kurį galite padaryti dėl savo sveikatos ir grožio. JAV atliktas tyrimas įrodė, kad moterys, atsisakiusios cigarečių iki 35 m., savo gyvenimą pailgina 6–8 metais. Ir ne tik dėl to, kad sumažėja kvėpavimo takų vėžio rizika. Nikotinas sukelia kraujagyslių susiaurėjimą, todėl oda prasčiau aprūpinama deguonimi, suglemba ir papilkėja. Cigarečių sudėtyje esančios medžiagos, kaip ir per didelis cukraus kiekis, pažeidžia kolageno ir elastino susidarymą, kenkia dantų emaliui ir net seksualiniam gyvenimui.

J. Ramanauskienės tekstas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai