Erkės lietuvoje
Erkės yra laikino žmogaus ir gyvulių parazitai, kurių vystymasis gana sudėtingas (kiaušinis, lerva, nimfa, suaugusi erkė). Lietuvos sąlygomis tai trunka 3-4 metus. Erkių aktyvusis periodas trunka Lietuvoje nuo kovo iki lapkričio, o kartais ir iki gruodžio pradžios. Aktyvumo trukmę nulemia sezono klimatinės sąlygos. Pavasarinio erkių aktyvumo metu didžiausias jų skaičius registruojamas gegužės viduryje.1
Erkės labiausiai paplitusios tose vietose, kuriose yra joms daugintis palankios sąlygos. Jos mėgsta pavėsį ir drėgnas, nuo vėjo apsaugotas vietas, kuriose yra lėtai augančių augalų.
Erkių pernešamų ligų dažnis
Ne visos erkės perneša ligą. Ligos sukėlėjais užsikrėtusių erkių paplitimas skirtinguose regionuose ir erkių populiacijose yra įvairus. Tai reiškia, kad yra vietų, kur įkandus erkei yra didesnė tikimybė užsikrėsti erkių pernešama liga.
Lietuva yra endeminė erkinio encefalito šalis. Erkinio encefalito virusas aptiktas erkėse, surinktose įvairiose šalies vietovėse. Didžiausi sergamumo erkiniu encefalitu rodikliai 2014 m. užregistruoti Utenos, Alytaus ir Panevėžio apskrityse. Didžiausi sergamumo borelioze rodikliai 2014 m. užregistruoti Vilniaus, Utenos, Kauno ir Panevėžio apskrityse.
Erkės Europoje
Erkių dažnai randama visame pasaulyje. Joms patinka šiltos ir drėgnos vietos.
Erkių skaičius per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje ir kitose Europos šalyse5 labai išaugo. Manoma, kad taip yra dėl švelnesnių klimato sąlygų, kurios sudaro galimybes klestėti erkėms ir jų šeimininkams.
Erkinis encefalitas Europoje
Didžiausias sergamumas erkiniu encefalitu (daugiau kaip 11/100 tūkst. gyventojų) registruojamas Baltijos šalyse (Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje) ir Slovėnijoje, vidutinis (2 – 8/100 tūkst. gyventojų) – Rusijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, mažas (mažiau kaip 2/100 tūkst. gyventojų) – Austrijoje, Kroatijoje, Slovakijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vokietijoje.
Boreliozė Europoje
Boreliozė yra santykinai dažnai sutinkama šiaurės pusrutuliui būdingų temperatūrų intervale.4 Jei daug laiko praleidžiate lauke, protinga būtų kiekvieną dieną apžiūrėti kūną, ar nėra įsisiurbusių erkių. Jei erkė greitai pašalinama, rizika susirgti borelioze labai sumažėja. Tačiau reikia pastebėti, kad greitas erkės pašalinimas nesumažina erkinio encefalito rizikos. Vienintelis būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito yra visiškai išvengti erkių įkandimo arba pasiskiepyti.
Informacijos šaltinis – http://www.stoperkes.lt/