Kodėl susiformuoja inkstų akmenys?
Pasak urologo V. Usovo, yra kelios teorijos. Manoma, kad inkstų ir šlapimo takų akmenligės vystymosi priežastys galėtų būti susijusios su medžiagų apykaitos sutrikimu (kai tam tikrų medžiagų šlapime pasidaro per daug).
Tam įtakos, anot gydytojo, gali daryti endokrininės ligos (pvz., esant prieskydinių liaukų veiklos sutrikimams, gali padidėti kalcio kiekis šlapime) bei įvairios žarnyno ligos (pvz. ,Krono liga, kai kraujyje daugiau atsiranda kalcio, fosforo): „Tokiu atveju inkstai išskiria žymiai koncentruotesnį šlapimą, o tai savo ruožtu sąlygoja geresnę medžiagų kristalizaciją, dažniausia tai – kalcio oksalatai (pradžioje tai būna nedidelis kristaliukas, kuris pamažu auga, taip ir susiformuoja inkstų akmenys)“.
Inkstų akmenukai gali būti įvairių formų (apvalūs, spygliuoti ir kt.) bei skirtingų dydžių – nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų. Patys pavojingiausi, anot gydytojo, yra koraliniai akmenys, nes jie užpildo visas inkstų ertmes.
„Šlapimtakyje dažniausiai būna nedideli akmenukai, tačiau yra pasitaikę ir trijų centimetrų akmuo, o šlapimo pūslėje gali pasitaikyti ir beveik kumščio dydžio akmenys, bet, laimei, tai būna labai retai“, – patikino urologas V. Usovas.