Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

Įpročių keitimo dienoraštis: tikslas – 103 kilogramai per 103 dienas! Sveikatingai svečiuotis (ne)įmanoma?!

Praėjusią savaitę kalbėjome apie valgymą ne namie. Padarėme išvadą, kad nors restoranų ir kavinių maistas apriboja sveikai besimaitinančio žmogaus pasirinkimą, valgydami mieste vis tik liekame daugiau mažiau autonomiški. O ar galime išsaugoti sveikos mitybos įpročius eidami į svečius? Jums pataria Aš myliu save savanorės ir profesionalų komanda.
Ant vaišių stalo visada padėkite savo paties pagamintų sveikų užkandžių
Ant vaišių stalo visada padėkite savo paties pagamintų sveikų užkandžių / Urtės Brazdžionytės nuotr.
Temos: 2 Tikslas Dietologas

Primename, kad „Aš myliu save“ komanda vykdo ir pristato projektą „Aš myliu save: lieknėjam savanoriškai 2013”, kurio penkios dalyvės-savanorės siekia visam laikui pakeisti mitybos ir judėjimo įpročius. Projekto grupei įpročius keisti padeda gydytoja dietologė Laura Romeraitė, kineziterapeutė Virginija Nėnienė ir grupės kuratorė Eglė Galubavičiūtė. Nuo 2013-ųjų liepos iki spalio mėnesio savanorių grupė kiekvieną trečiadienį dalinasi savo įspūdžiais, potyriais ir pasiektais rezultatais su 15min.lt portalo skaitytojais ir atsako į klausimus, pastebėjimus ir komentarus. Laukiame Jūsų laiškų adresu: info@asmyliusave.lt

Urtės Brazdžionytės nuotr./Valgykite lėtai, megaukitės kompanija ir kiekvienu k
Urtės Brazdžionytės nuotr./Valgykite lėtai, megaukitės kompanija ir kiekvienu k

Kaip išvengti blogų įpročių susibūrimuose?

Kuratorė Eglė: „Dažniausiai mūsų gyvenime vaišių pasitaiko per didžiąsias metų arba šeimos šventes. O štai vasara – daugiau suneštinių vaišių metas: tai ir giminių susitikimai, ir išvykos gamtoje, ir pasivakarojimai sodybose. Tiek eiti į svečius, tiek susiburti, yra lietuviui brangios tradicijos, nesinori jų keisti, tačiau įpročius peržiūrėti tikrai vertėtų.

Susibūrimai nekels jokių problemų, jeigu inicijuosite suneštines vaišes. Prisidėkite prie vaišių pačių gamintais sveikais patiekalais!“

Virginija: „Tiesiog išanksto susiskambinu su artimaisiais, kad aš atsivežu salotų ar mišrainę, nes ji tinka visiems ir prie visko. Tada esu rami, kad bent jau kažko užkąsti tikrai bus...“

Kaip einant į svečius „nepamesti“ rėžimo ir neįžeisti šeimininko?

Kuratorė Eglė: „Paprastai žmogus, keičiantis mitybos įpročius, patiria streso eidamas į svečius, kur stalo taisyklės priklauso šeimininkui, o Jūs tiesiog norite išlikti mandagus. Pirmasis patarimas – įspėti Jus priimančius šeimininkus, kad valgymo įpročiai gali skirtis. Jeigu nepatogu patiems, įspėkite per kitą žmogų. Antrasis patarimas – prisidėkite prie stalo savo gamintu sveiku patiekalu (tai gali būti puiki proga maloniai nustebinti kitaip valgančius draugus ar bičiulius). Trečioji galimybė – susirinkite gaminti patiekalą kartu, prieš tai išsirinkę visiems tinkantį receptą – tai dar vienas būdas kažko išmokti, pasidalinti ir turiningai praleisti laiką. Galiausiai, jeigu jaučiate, kad dėl skirtingo požiūrio į mitybą gali kilti nepatogumų tiek jums, tiek šeimininkams, planuokite susitikimą restorane, kur visi valgys tai, kas patinka.“

Monika: „Esu pastebėjusi, kad lietuviai gerokai keičia stalo tradicijas. Jeigu anksčiau buvo primygtinai peršama, tai dabar daug rečiau.“

Jolanta: „Savo svečiams niekada nieko neperšu, tiesiog padedu ant stalo, kelis kart pasiūlau vaišintis. Kas nori visada pasiima sau, o kas nenori, neprivalo atsisakinėti...“

Ką daryti, kai ant stalo nėra ko valgyti?

Jūratė: „Taip būna labai retai. Be to, jeigu iš anksto įtariu, kad taip gali būti, pavalgau namuose. Tada svečiuose pagurgšnoju kokio gėrimo ir nesuku dėl maisto galvos, nors paprastai ko nors sveikesnio ant stalo vis tiek būna.“

Monika: „Kartais būna, kad šeimininkai įkrauna į lėkštę to, ko nenori, nemėgsti ar negali valgyti. Tokiais atvejais stengiuosi savo porciją kam nors atiduoti. Jeigu niekas neima, paragauju kelis kąsnius ir palieku. Pasakau, kad daugiau nenoriu...“

Ką daryti, kad svečiuose nepersivalgytumėm?

Urtės Brazdžionytės nuotr./Svečiuose nepamirškite namuose įgytų įpročių
Urtės Brazdžionytės nuotr./Svečiuose nepamirškite namuose įgytų įpročių

Kuratorė Eglė: „Sėdint prie didelio stalo visada padidėja rizika suvalgyti daugiau, nei iš tiesų norite, ypač, jeigu neseniai pakeitėte įpročius. Todėl siūlyčiau ieškoti būdų vos pavalgius atsitraukti nuo stalo. Galite patys inicijuoti visiems idomų užsiėmimą: surenkite žaidimą, nuotraukų ar filmo peržiūrą, paprašykite, kad šeimininkai aprodytų namus ar gėlynus, išeikite pasivaikščioti. Jeigu esate linkę tiesiog sėdėti ir kalbėtis, pavalgę pereikite vakaroti į kitą vietą ar bent jau nukraustykite stalą.“

Monika: „Kai giminės susitikime pradedu jausti, kad akys ima norėti daugiau už pilvą, imuosi nurankioti nešvarias lėkštes. Taip prisidedu prie tvarkos ir išvengiu persivalgymo.“

Jūratė: „Jeigu daugiau pavalgau, einu šokti!“

Klausimas gydytojai dietologei Laurai Romeraitei: ,,Kaip persivalgius svečiuose nepamesti mitybos rėžimo?“

Pirmiausia, nereikia stresuoti, kad suvalgėte daugiau nei derėtų. Jeigu jau valote ką nors „iš raudonos zonos“, tai bent pasimėgaukite ir paskiau nesigraužkite. Kitą dieną geriau kažko atsisakykite, valgykite mažiau. Ir jokiu būdu nepasiduokite apmaudui, kas yra dažna klaida, pavyzdžiui, žmogus nusivilia suvalgęs gabalą torto, tai paskiau dar suvalgo antrą ir trečią...

„Aš myliu save“ svetingumo taisyklės:

Apie savo įpočius įspėkite iš anksto (jeigu nesmagu patiems – per kitą žmogų).

Stenkitės atsinešti savo vaišių (bent jau vaisių, sveikuoliškų užkandukų ar gėrimų).

Jeigu svečiuodamiesi nusižengėte rėžimui, nestresuokite ir kitą dieną ramiai grįžkite į ritmą.

Jeigu bijote nesusipratimų, susitikite viešoje vietoje.

Jeigu įtariate, kad nebus ko valgyti, prieš eidami pavalgykite.

Iš anksto aptarkite, ką veiksite po vaišių, surenkite smagų užsiėmimą.

Inicijuokite persėdimą į kitą vietą arba padėkite nukraustyti stalą.

Patys būkite atidūs savo svečiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas