Balandžio 9 d. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų reanimacijoje konstatuota nepilnamečio mirtis. Vaiko tėvus medikai informavo, jog yra visos sąlygos, kad jo organai ir audiniai donorystės būdu išgelbėtų kitų žmonių gyvybes ar sveikatą. Nors ir išgyvendami itin sunkią netektį, artimieji suteikė leidimą tinkamus organus ir audinius paaukoti transplantacijai.
„Jauno žmogaus, dar net nesulaukusio pilnametystės, netektis yra itin skaudi ir sunkiai pakeliama. Artimiesiems reiškiu nuoširdžią užuojautą ir ypatingą padėką, kad tokią sunkią akimirką sugebėjo priimti kilniadvasišką sprendimą ir taip kitiems žmonėms suteikti viltį tolimesniam visavertiškam gyvenimui“, – sako Nacionalinio transplantacijos biurui prie Sveikatos apsaugos ministerijos vadovaujantis Artūras Bagotyrius.
Po atliktų reikiamų tyrimų gydytojai nustatė, kad persodinimui yra tinkami visi jauno žmogaus organai ir audiniai: plaučiai, inkstų ir kasos kompleksas, širdis, kepenys, ragenos. Pagal įvairius rodiklius parinkti tinkamiausi transplantacijos laukę recipientai, jie informuoti apie atsiradusį donorą ir iškviesti skubioms operacijoms.
Recipientas – laimės kūdikis
Šeštadienio rytą pradėtos vykdyti itin sudėtingos, daugybę įvairių sričių medikų įtraukusios operacijos truko visą savaitgalį.
VUL Santaros klinikose atlikta reta ir sudėtinga inksto ir kasos komplekso operacija. Tikru laimės kūdikiu galima pavadinti recipientą, kuriam persodintas sveikų organų kompleksas. Pacientas į laukiančiųjų sąrašą buvo įtrauktas vos prieš kelias dienas.
Reikia pažymėti, kad inksto ir kasos komplekso donoras pasitaiko itin retai – paskutinį kartą jis registruotas prieš penkerius metus, 2016 metais.
Tose pačiose klinikose atlikta ir kito inksto transplantacija – ji atlikta pacientui, kuris donoro laukė 5 mėnesius.
Organo laukė penkerius metus
Transplantuoti ir retai donorystei tinkantys plaučiai. Skubiai operacijai jie išgabenti į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikas. Šiemet tai yra pirmoji plaučių transplantacija Lietuvoje, per metus jų atliekama po 1–2. Plaučių persodinimo operacija atlikta beveik penkerius metus laukusiam recipientui.
Plaučių transplantacijos atliekamos itin retai, todėl pacientams laukimas tampa ilgas ir sudėtingas. Kaip teigia LSMUL Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos Širdies chirurgijos skyriaus vadovas profesorius Povilas Jakuška, plaučių recipientams tenka ilgai laukti eilėje, nes keliami didesni organų atitikimo reikalavimai. Plaučių tinkamumui labai svarbūs antropometriniai duomenys ir kraujo grupės atitikimas.
Plaučių persodinimo operacija atlikta beveik penkerius metus laukusiam recipientui.
Širdis, kepenys bei ragenos taip pat tiko transplantacijai
LSMUL Kauno klinikose taip pat atliktos ir kepenų bei ragenų poros transplantacijos. Kepenų transplantacija atlikta ypatingą recipientui dieną – jo gimimo dieną. Neabejotina, jog nuo šiol pacientas minės dar prasmingesnį dvigubą gimtadienį.
Donorystei tikusiai širdžiai Lietuvoje tinkamo recipiento nebuvo, ji pasiūlyta užsienio valstybėms. Tinkamas recipientas atsirado Vokietijoje, tad šeštadienį atvykusi vokiečių specialistų komanda atliko eksplantaciją (išėmimą) ir sveiką organą išgabeno į savo šalį.
Donoro laukia apie 400 žmonių
Per metus atliekama apie pusantro šimto organų persodinimų. Šiemet jų atlikta daugiau kaip 50.
Šiandien plaučių transplantacijos laukia 6 žmonės, kasos ir inksto komplekso – 4, inkstų – 113, kepenų – 89, širdies – 41, širdies ir plaučių komplekso – 5, ragenų – 137.
Tinkamo organo ar audinio ligoniai laukia labai įvairų laiką – nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Vieniems transplantacija ženkliai pagerintų gyvenimo kokybę, suteiktų galimybę tapti savarankiškesniems, laisviau judėti, dirbti. Kitiems, tiesiogine šio žodžio prasme, dovanotų antrą gyvenimo šansą.
Pareikšti pritarimą organų donorystei ir gauti Donoro kortelę gali kiekvienas pilnametis asmuo. Pasirašyti sutikimą po mirties tapti organų ir audinių donoru galima internetu https://ntb.lt, gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse.