„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Jei moteris per mėnesines jaučiasi blogai, gauna laisvadienį: ar tai įmanoma Lietuvoje?

Sakoma, kad pasisekė toms moterims, kurioms per menstruacijas gyvenimas nesustoja. Kitoms atiteko mažiau maloni dalia – neretai kamuoja skausmai, silpnumas, o tuo metu norisi tik gulėti lovoje ir atsiriboti nuo pasaulio. Vis dėlto ne visada tai yra įmanoma – net ir jaučiantis blogai, tenka žygiuoti į darbą, nes dėl prastos savijautos kiekvieną mėnesį nedarbingumo neimsi. O galbūt tyli svajonė per mėnesines gauti laisvą dieną gali virsti realybe?
Pilvo skausmas
Pilvo skausmas / 123RF.com nuotr.

Dirbti negaluojant yra nesaugu

Šalyse, kurios anksčiau nesiūlė jokios paramos darbuotojoms per mėnesines, pamažu plinta politika įgyvendinti tam tikras idėjas. Kaip rašo BBC, Australija yra viena iš valstybių, teikiančių pirmenybę šiai naudai.

Teigiama, kad iš dalies tai lemia būtinybė – dėl pandemijos šalies darbo rinka susitraukė, tad įmonės ieško būdų, kaip neprarasti talentingų darbuotojų. Laisva diena per menstruacijas yra pageidautinas privalumas, kuris gali padėti išlaikyti darbuotojų lojalumą ir įsitraukimą.

Vida Press nuotr./Pilvo skausmas
Vida Press nuotr./Pilvo skausmas

Be to, didėjantis susidomėjimas mėnesinių atostogomis taip pat paveiktas platesnių kultūrinių pokyčių, susijusių su reprodukcine sveikata, kurie prasidėjo dar prieš pandemiją. Pavyzdžiui, nuo 2019 m. sausio menstruacijų reikmenims netaikomas šalies prekių ir paslaugų mokestis, kai kuriose valstybinėse mokyklose nemokamai tiekiami įklotai ir tamponai.

Dėl šių priežasčių viena įmonė Australijoje įvedė 12 papildomų dienų atostogoms, skirtų naudoti per mėnesines ar menopauzę. Iki tokio pokyčio likus metams, jie atliko menstruacijas turinčių darbuotojų apklausą, kurioje šios nurodė, kaip svarbu tuo metu rasti laiko pailsėti.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė, atsižvelgdama į tai, kas šiuo klausimu jau vykdoma kitose šalyse, svarsto, kad Lietuvoje būtų galima sieti su darbuotojų sauga ir sveikata.

„Jeigu darbuotojas negaluoja, yra nesaugu dirbti, nes gali atsitikti įvairių nelaimingų atsitikimų. Darbuotojui pasijutus blogai, darbdavys privalo jam leisti atsipūsti namie tam, kad kitą dieną į darbą ateitų su naujomis jėgomis. Tuo labiau kad pagal socialinio draudimo sistemą dvi dienas nedarbingumo dėl ligos apmoka darbdavys. Jos gali būti panaudojamos įvairiems negalavimams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“