Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Juokiantis ar čiaudint ištekėjo keli šlapimo lašai? Metas sunerimti

Manoma, kad Lietuvoje apie 300 000 žmonių kamuoja epizodinis arba pastovus šlapimo nelaikymas. Šlapimo nelaiko maždaug viena iš keturių moterų. Dažniausiai taip nutinka gimdžiusioms penkiasdešimtmetėms ir vyresnėms. Tarp vyrų ši problema retesnė – šlapimo nelaiko maždaug vienas iš dešimties.
Šlapimo takų problemos
Šlapimo takų problemos / 123rf nuotr.

Nors šlapimo nelaikymas gali pasireikšti bet kurio amžiaus ar lyties asmenims, šįkart pakalbėkime apie moteris.

Dauguma apie tai nekalba

„Anksčiau buvo manoma, kad šlapimo nelaikymas – būklė senstant ir tai normalu. Iš tikrųjų nėra taip. Ir senas žmogus, sena moteris gali senti taip, kad jos šlapimo kontrolė būtų gera. Tikrai negalima sakyti, kad šlapimo nelaikymas yra neišvengiamas senėjimo padarinys“, – įspėja Všį „Inkocentras“ vadovė Jurga Misevičienė.

J.Misevičienės teigimu, tik trečdalis bendrosios praktikos gydytojų paklausia pacientų apie šlapimo nelaikymą. Pusė iš gydytojų paklaustų ir nelaikančių šlapimo pacientų neprisipažįsta turintys tokių problemų.

Tyrimų duomenimis, trečdalis žmonių apie šią problemą niekada su niekuo nėra kalbėję, nes jiems gėda. Didžioji dalis pirmus penkerius metus dėl to nesikreipia į gydytoją. Ir taip yra ne tik Lietuvoje, bet ir apskritai Europoje.

Be to, ne visi supranta, kad turi tokią problemą. Žmonės mano, kad jei šlapimo išteka vos keli lašai, tai nieko baisaus.

Ištekėjęs kiekis – nesvarbus

Normali šlapimo pūslės talpa yra maždaug 400 ml. Esant reikalui, ji gali beveik perpus išsiplėsti. Noras šlapintis pajuntamas tuomet, kai šlapimo pūslė prisikaupia maždaug iki pusės. Šlapimui kaupiantis, signalas siunčiamas į smegenis. Paprastai tai nesukelia joko diskomforto ir galima tą norą kontroliuoti, kol šlapimo pūslė netampa pilnutėlė.

Šlapimo nelaikymas – tai bet kokio šlapimo kiekio nevalingas ištekėjimas. Nesvarbu, ar išteka lašelis, ar visa stiklinė.

Tačiau, kaip pastebi J.Misevičienė, ne visiems ir ne visada tai pavyksta. Anot medikės, šlapimo nelaikymas – tai bet kokio šlapimo kiekio nevalingas ištekėjimas. Nesvarbu, ar išteka lašelis, ar visa stiklinė – jei tai nutiko netyčia, vadinasi, nelaikote šlapimo.

Pavyzdžiui, jeigu jums smarkiai juokiantis ištekėjo keli lašeliai, turite sunerimti. Viskas prasideda nuo kelių lašelių, o metams bėgant tampa problema.

Kalti per silpni dubens raumenys

Sutrikusio šlapinimosi požymiai yra tokie: šlapinimasis dažniau nei aštuonis kartus per dieną; kėlimasis šlapintis naktį du kartus ir daugiau; skausmas šlapinimosi metu; šlapimo nesulaikymas; šlapimo susilaikymas; šlapimo ištekėjimas kostint, čiaudint, sportuojant, keičiant kūno padėtį ir pan.

Skiriami penki šlapimo nelaikymo tipai: įtampos, skubos, funkcinis, persipildymo arba mišrus. Funkcinis ir persipildymo būna kaip simptomai prie tam tikrų patologijų.

Įtampos šlapimo nelaikymas yra dažniausias ir paliečia jaunos moters organizmą. Ji kosėdama, čiaudėdama, bėgdama ir pan. šiek tiek arba smarkiai apsišlapina. Taip nutinka, nes padidėjus vidiniam pilvo ertmės spaudimui per silpnas dubens raumenų dugnas nelaiko šlapimo.

Skubos šlapimo nelaikymas, arba dirgli šlapimo pūslė, yra būklė, kuomet dar neprisipildžius šlapimo pūslei prasideda netvarkingi šlapimo pūslės susitraukimai, užsinorima staigiai šlapintis – čia ir dabar. Dažniausiai moteris jau būna pakeliui į tualetą, atrakina namų duris, bet nebespėja nubėgti ir apsišlapina. Kai kurie medikai, anot J.Misevičienės, tai vadina rakto spynoje sindromu.

„Dubens dugno raumenys kaip hamakas laiko šlapinimosi sistemą. Nuo šių raumenų tonuso labai priklauso šlapinimosi procesas ir šlapimo sulaikymas“, – teigia „Inkocentro“ vadovė.

Gimda ir šlapimo pūslė yra šalia, todėl bet kokia gimdos priedų patologija ar jos pašalinimas taip pat turi įtakos šlapinimuisi.

Padariniai skaudūs

Šlapimo nelaikymas atsiliepia moters gyvenimo kokybei. J.Misevičienė sulygina jį su insultu arba Alzheimeriu, nes šios trys būklės daro didžiausią įtaką gyvenimo kokybei. Be to, tai viena dažniausių ligų tarp moterų.

Moterys, nelaikančios šlapimo, skleidžia nemalonų kvapą ir dažnai pačios jo nebejaučia, bet šlapimo tvaiką užuodžia aplinkiniai. Moterims tenka rinktis neaptemptus drabužius, apriboti fizinę veiklą, nešioti specialius įklotus. Jas dažniau kankina šlapimo takų infekcijos ir niežulys, sudirginama oda.

Nelaikant šlapimo sumažėja savigarba, vystosi depresija, prarandamas orumas, prastėja santykiai su kolegomis, artimaisiais, vengiama intymumo, sekso, nes jo metu baiminamasi apsišlapinti.

Pratimai padės visoms

Jolita `ukienė ir Jurgita Misevičienė
Jolita Šukienė ir Jurgita Misevičienė

Tad kyla klausimas: ką daryti moterims, siekiančioms išvengti šlapimo nelaikymo arba jį kontroliuoti? 80 proc. atvejų tai galima sėkmingai gydyti.

Slaugytoja Jolita Šukienė pasakoja, kad pirmiausia reikia daryti Kėgelio pratimus. Juos darant triskart per dieną po dešimt kartų, po mėnesio turėtų pagerėti tarpvietės raumenų būklė.

Net jeigu tokia bėda jums net nekvepia, kuo anksčiau pradėsite, tuo bus geriau. Kėgelio pratimai ne tik sustiprins dubens raumenis, bet ir pagerins sekso kokybę, padės išvengti nevalingo apsišlapinimo ateityje.

Tai labai nesudėtingi pratimai, kuriuos galima atlikti bet kur ir bet kada, nes pakanka įtraukti ir atpalaiduoti tarpvietės raumenis, vizualiai tai nematoma.

Taip pat reikia prižiūrėti savo mitybą, nes antsvorio turinčioms moterims labiau gresia šlapimo nelaikymo problemos.

Svarbu gerti daug skysčių, nes kuo koncentruotesnis šlapimas, tuo labiau jis dirgina šlapimo pūslę. Vadinasi, reikia jį atskiesti vandeniu. Užtat patariama apsiriboti kavos puodeliu per dieną, nes ji skatina skysčių išsiskyrimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?