Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Jurgis Didžiulis: „ŽIV problema yra arčiau, negu žmonės įsivaizduoja“

Šiandien Žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) infekcija gali būti gydoma vaistais ir nuolat juos vartodamas asmuo gali gyventi ilgą ir kokybišką gyvenimą. Tą patvirtina ir atlikėjas bei visuomenės veikėjas Jurgis Didžiulis, kurio dėdė, gydomas šiuolaikiškais vaistais, jau 17 metų gyvena su ŽIV. Deja, Lietuvoje ŽIV problemą dar gaubia daug baimių, kurios trukdo žmonėms gydytis ar net eiti pasitikrinti.
Temos: 3 Sveikata ŽIV AIDS

Ne vienerius metus ŽIV/AIDS renginių veidu esantis atlikėjas Jurgis Didžiulis įsitikinęs, kad šios problemos ignoravimas nepadaro mūsų saugesnių. Priešingai – jis padaro mus ir esančius šalia mūsų labiau pažeidžiamus.

„ŽIV nėra vien rizikos grupių problema, virusas plinta ir plačiojoje visuomenėje. Tačiau dar didelė žmonių dalis vadovaujasi mitais apie ŽIV, dar trūksta išsilavinimo elementariais klausimais. Pavyzdžiui, tik maža dalis žino, jog ŽIV neužsikrečiama buitiniu keliu. Gali ir apkabinti sergantį žmogų, ir pabučiuoti, gali šakute dalytis ir iš vieno vandens butelio gerti. O žmonės vis tiek galvoja, kad negalima liestis, bijo, kad infekuotasis nusičiaudės ir apkrės visus aplinkui. Toks neišmanymas ir netolerancija trukdo žmonėms atsiverti ir kreiptis pagalbos bei gydymo“, – įsitikinęs J.Didžiulis.

Tiesa, atlikėjas pripažįsta, kad sužinojus jog dėdė serga ŽIV, jo šeimai Kolumbijoje prireikė keleto metų įveikti baimei, išsklaidyti mitams: „Šeimoje iš pradžių galvojome, kad dėdė po metų ar trejų numirs. Tačiau gydomas šiuolaikiškais vaistais jis jau 17 metų gyvena ir tai įkvepia. Kai sužinau, kad kažkoks mano draugas susirgo ŽIV, patariu jam pasikalbėti su mano dėde, nes žinojimas, jog yra gydymas, jog galima gyventi kokybišką gyvenimą ir jaustis pilnaverčiu visuomenės dalyviu, suteikia vilties.“

Baimės ir uždarumo ratas

Iš Kolumbijos kilęs, vaikystę praleidęs Jungtinėse Amerikos Valstijose J. Didžiulis ir šiandien daug keliauja, daug bendrauja. Lygindamas Lietuvą su kitomis šalimis, jis įžvelgia vieną problemą – mūsų šalyje žmonės bijo atsiverti, nes bijo būti pasmerkti, atstumti.

„Mūsų visuomenėje žmonės negali būti atviri: negaliu pripažinti, kad esu gėjus, negaliu pripažinti, kad turiu problemą su alkoholiu arba su narkotikais, negaliu prisipažinti, kad sergu depresija. Negaliu to padaryti, nes aplinkiniai stigmatizuos. Ta pati atvirumo baimė liečia ir ŽIV, – sako J. Didžiulis ir pabrėžia, kad tokia situacija trukdo žmogui gydytis, trukdo jam gyventi, veikti visuomenėje. – Akivaizdu, jeigu tu galvoji, ką pasakys aplinkiniai, tada bijai tikrintis: o jeigu paaiškės teigiama ŽIV diagnozė, kaip reiks draugams pasakysi?“

Pasitikrink

Gyvenantys su ŽIV diagnoze ir nešnekantys apie tai stumia į pavojų aplinkinius ir save. Vengdami lankytis pas gydytojus jie negauna reikalingo gydymo, alina savo organizmą ir galiausiai patenka į ligoninę jau AIDS stadijoje.

„Turiu du draugus, kurie užsikrėtę ŽIV, ir asmeniškai matau, kad infekcija gali paliesti bet kurį iš mūsų – tai visos visuomenės, o ne jos paribių rūpestis. Abu mano draugai ŽIV diagnozę sužinojo pakankamai atsitiktinai, todėl vis kartoju, kad tikrintis yra svarbu“, – artėjant Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitei ragina J.Didžiulis.

Lietuvoje ŽIV daugėja. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai buvo diagnozuota 214 naujų atvejų ir tai net trečdaliu daugiau nei 2015 metais. Todėl įveikti baimes, mažinti stigmą bei laiku suteikti reikiamą gydymą yra labai svarbu.

Šviečiamojo projekto partneriai – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras ir sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline Lietuva“. Dėl asmeninės medicininės konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.

Projekto partnerio nuotr./GSK Ulac logo

LT/HIV/0058/17, paruošta 2017 m. lapkritį

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos