JAV įsikūrusio odontologijos centro „The Silverstrom Group“ vienas iš vadovų, daktaras Davidas Silverstromas tikina, kad kiekvieno žmogaus burna odontologui yra tarsi „viso jo organizmo veidrodis“.
„Dažnai tokias ligas, kaip burnos vėžys, anemija ar diabetas visų pirma gali diagnozuoti profesionalus odontologas vien žvilgtelėjęs į paciento burną. Neretai tokia ankstyva diagnozė gali išties išgelbėti gyvybę“, – portalui prevention.com pasakoja odontologas.
D. Silverstromas atskleidžia, kad vien pažvelgęs į paciento burną, odontologas gali pamatyti ne tik kokiomis ligomis žmogus serga, bet ir daugelį blogų jo įpročių ar netgi mitybos sutrikimus. Profesionalas bei kiti odontologai vardija, ką dar jiems gali pasufleruoti vos vienas akylesnis žvilgsnis į paciento burną.
- Tarpdančius su siūlu išsivalėte tik prieš pat apsilankydami pas odontologą – ir tai vienintelis kartas
Štai, pavyzdžiui, bulimijos požymius kiekvienas odontologas pastebės, vos pažvelgęs į vidinę priekinių dantų pusę, mat šioje vietoje dantys būna tarsi paveikti erozijos ir gali būti kiek išretėję.
Nemanykite, kad kruopščiai išsivalę dantis ir tarpdančius prieš pat apsilankymą pas odontologą, jį galėsite apkvailinti, jog tai darote nuolat.
„Jei žmonės taip dantis išsivalo prieš pat apsilankymą pas odontologą, mums tai matosi iš karto, mat tada paciento dantenos atrodo kiek pažeistos ar netgi kraujuoja.
Sveikos dantenos turėtų būti švelniai rožinės spalvos ir be jokių įbrėžimų, kuriuos žmonės neretai padaro nemokėdami siūlu tinkamai valytis tarpdančių“, – tikina daktaras Timothy Stirnemanas, dirbantis Ilinojaus (JAV) valstijoje įsikūrusiame odontologijos centre „All Smiles Dental“.
- Esate nėščia
„Maždaug 40 proc. nėščių moterų gali išsivystyti gingvitas arba kitaip – dantenų uždegimas. Šį uždegimą gali sukelti suintensyvėjusi hormono progesterono gamyba organizme, nes būtent šis hormonas palengvina bakterijų augimą ir dėl to atsiranda dantenų uždegimas.
Taip pat skaitykite: Netaisyklingas sąkandis: uždelstas gydymas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų
Kai kurioms moterims ant dantenų atsiranda giluminis skausmingas guzelis, vadinamas „nėštumo augliu“, kuris nėra piktybinis ir po nėštumo visada pradingsta“, – pasakoja gydytojas T. Stirnemanas.
- Mėgstate kramtyti nagus
Šį įprotį odontologas atpažins net nepasižiūrėjęs į jūsų rankas.
„Įprotis kramtyti nagus puikiai matosi vien pažvelgus į dantis – jų paviršius būna kiek nusidėvėjęs ir su daug nelygumų bei įskilimų. Šis įprotis ilgainiui gali sukelti ir žandikaulio skausmus, nes būtent jis šiuo atveju patiria didžiausią įtampą“, – tikina Niujorke dirbanti odontologė Keith Arbeitman.
Kitas Beverly Hilse dirbantis odontologas Kyle Stanley dar prideda, kad labiausia nusidėvi nagus kramtyti mėgstančių žmonių priekiniai dantys ir tikina, jog didžiausią žalą čia kelia net ne patys nagai, tačiau pats viršutinių ir apatinių dantų kontaktas juos kramtant.
- Vaikystėje mėgdavote čiulpti pirštą
„Daugeliui vaikų, kurie vaikystėje mėgsta čiulpti savo pirštą, jokių ilgalaikių pasekmių sveikatai nebūna. Tačiau tiems, kurie šio įpročio neatsikrato net ir sulaukę 7–8 metų, ilgainiui gali atsirasti sąkandžio problemų ar dantų iškrypimų. Daugelį šių problemų gali išspręsti ortodontinis gydymas, tačiau tam tikrų požymių vis tiek liks“, – tikina JAV dirbantis odontologas Glenas Stephensonas.
- Blogas kvapas iš burnos praneša apie ligas
„Nemalonus kvapas iš burnos, arba halitozė, taip pat gali signalizuoti įvairias organizmo ligas. odontologai yra mokomi atpažinti „vaisių“ ar „žuvies“ kvapą iš burnos, ir abu šie kvapai praneša apie skirtingas diagnozes. „Vaisių“ kvapas gali rodyti, kad pacientas serga diabetu arba sutrikusi jo mityba, o „žuvies“ kvapas gali signalizuoti inkstų ar kepenų veiklos sutrikimus.
Jei kvapas iš burnos ypač nemalonus, jis gali pranešti apie tokius sveikatos sutrikimus kaip gastroezofaginis refliuksas (ūmus rėmuo), apie pūlinius plaučiuose, apie bronchitą arba apie tonzilių akmenis“, – pasakoja Niujorke dirbanti odontologė Keith Arbeitman.
- Turite mitybos sutrikimų
„Daugelis pacientų nustemba, kai stomotologas yra pats pirmasis gydytojas, pasidomėjęs apie mitybos sutrikimus. Štai, pavyzdžiui, bulimijos požymius kiekvienas odontologas pastebės, vos pažvelgęs į vidinę priekinių dantų pusę, mat šioje vietoje dantys būna tarsi paveikti erozijos ir gali būti kiek išretėję“, – tikina odontologas Glenas Stephensonas.
Taip pat skaitykite: Liaudiški būdai, malšinantys dantų skausmą
Vis tik gydytojas Davidas Silverstromas priduria, kad rūgštinė dantų erozija ne visuomet atsiranda dėl bulimijos. Ją gali sukelti ir skrandžio rėmuo ar antidepresantų vartojimas.
- Jums trūksta vitaminų
„Vitaminų trūkumas gali sukelti daug problemų ar nemalonių pojūčių ir burnoje, pradedant dantenų kraujavimu, liežuvio skausmais ir baigiant padažnėjusiomis infekcijomis“, – tikina odontologas Johnas P. Dougherty.
Daktaras Glenas Stephensonas priduria, kad ypač daug požymių burnoje atsiranda, kai pacienui trūksta geležies: tuomet gali atsirasti nedidelių, bet skausmingų opų burnoje, pakinta liežuvis, jį pradeda deginti. Gydytojas rekomenduoja tokiu atveju išsitirti kraują ir gerti geležies papildus, tuomet išsispręs ir visos problemos.
- Sergate diabetu
„Daugeliu atvejų cukraus lygio disbalansas organizme pasirodo ir ant žmogaus dantenų: jos pradeda tinti, kraujuoti ar tampa labai jautrios. Negana to, pakinta ir seilių konsistencija, o ant dantų gali atsirasti ėduonis. Visi šie ženklai praneša, kad organizme cukraus lygis jau yra nekontroliuojamas, ir tai pastebėjęs odontologas pacientui turėtų rekomenduoti išsitirti dėl diabeto“, – tikina G. Stephensonas.
- Sergate burnos vėžiu
„Pirmieji burnos vėžio simptomai, kuriuos gali pastebėti odontologas, yra tokie: dantenų kraujavimas, baltos, raudonos arba margos (baltai raudonos) žymės burnoje, pakitę tarpai tarp dantų, burnos gleivinės kraujavimai ir pan. Tokiu atveju pacientas turėtų būti siunčiamas išsamiam sveikatos ištyrimui“, – tikina Johnas P. Dougherty.