Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ką burna sako apie mūsų sveikatą?

Galbūt perskaitę pavadinimą pamanėte, kad rašysime apie blogą burnos kvapą, tačiau šįkart – ne apie tai. Norime pakalbėti, apie kokias sveikatos problemas mums gali signalizuoti burnos ertmė: dantys, dantenos ir liežuvis.
Moters veidas
Moters veidas / Vida Press nuotr.

Visais šiais atvejais reikia ne užsiimti savigyda, o kreiptis pas gydytoją arba stomatologą.

Dantyse staiga padaugėjo skylučių

Iki šiol skylutės dantyse jums nekeldavo didelių problemų. Pasitaikydavo viena kita, stomatologas įdėdavo nedideles plombas ir porai ar keleriems metams ramu. Ir staiga apsilankius pas dantistą paaiškėja, kad turite keturias ar penkias skylutes. O gal ir dar daugiau. Jei ranką prie širdies pridėję galite pasakyti, kad nesate nepataisomi limonado ar saldainių (kitaip tariant, cukraus, kuris skatina dantų ėduonį) gerbėjai, tai gali būti diabeto požymis. Jūsų organizmas susiduria su sunkumais apdorodamas gliukozę. Kai taip nutinka, cukrus kaupiasi seilėse ir skatina ėduonį sukeliančių bakterijų augimą burnoje.

Dar vienas iš diabeto požymių – nuolat džiūstanti burna (ir troškulys).

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Dantys nusidėvi

Rėmuo bent retkarčiais kankina kiekvieną žmogų. Bet yra tokių, kuriuos ėda rėmuo keliskart per savaitę arba kasdien. Tai sudėtingai skambanti gastroezofaginio refliukso liga (GERL), kai skrandžio rūgštis prateka į stemplę. Vieni jaučia deginimą arba skausmą krūtinėje ar gerklėje, gerklės graužimą, o kiti nejaučia beveik nieko.

Jeigu skrandžio rūgštis kyla aukštai ir pasiekia burną, tai pažeidžia dantų emalį vidinėje pusėje.

Jeigu skrandžio rūgštis kyla aukštai ir pasiekia burną, tai pažeidžia dantų emalį vidinėje pusėje. Jūs patys to galite ir nepastebėti, tačiau stomatologai eroziją tikrai atpažins.

Išgydyti GERL nėra taip paprasta, teks pakeisti gyvenimo būdą, atsisakyti tam tikrų produktų, valgyti mažesnėmis porcijomis, bet tą daryti būtina. Skrandžio turinys gali išdeginti žaizdas stemplėje, sukelti uždegimų, opų ir kt.

Ant liežuvio baltos apnašos

Baltos dėmelės arba apnašos ant liežuvio gali reikšti, kad jums burnos pienligė. Tai nusilpusios imuninės sistemos ženklas. Burnos pienligę sukelia Candida rūšies grybelis.

Didesnę riziką susirgti burnos pienlige turi diabetikai, taip pat tie, kuriems dažnai džiūsta burna. Dar keli gingivito požymiai – skonio nejautimas, skilinėjantys lūpų kampučiai, apnašų pojūtis burnoje, pasunkėjęs rijimas.

Tačiau baltos apnašos taip pat gali reikšti, kad virškinimo sistemos funkcijos sutrikusios.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Kraujuojančios dantenos

Iškart įspėjame, kad kalbame ne apie pavienius atvejus, kai tiesiog per smarkiai brūžinate dantis neminkštu šepetėliu arba pažeidžiate dantenas tarpdančių siūlu. Kraujuojančios dantenos, įprastai valant dantis, signalizuoja apie uždegimą jose ir greičiausiausiai tai bus gingivitas. Esant gingivitui, uždegimas plinta tik minkštuose audiniuose (dantenose), tačiau jo negydant, uždegimas gali išplisti ir į dantis.

Svarbiausias veiksnys, sukeliantis šią ligą, – minkštos bakterinės apnašos ir jose esantys mikroorganizmai. Ši liga nustatoma kliniškai, tad be specialisto neapsieisite.

Sutrumpėję dantys

Yra nemažai žmonių, kurie neigiamas emocijas „išventiliuoja“ grieždami dantimis.

Stresas ir nerimas yra šiuolaikinio žmogaus palydovai. Kiekvienas su tuo susidoroja savaip, tačiau yra nemažai žmonių, kurie neigiamas emocijas „išventiliuoja“ grieždami dantimis.

Ne visi žino apie šį savo įprotį, tačiau anksčiau ar vėliau tai sužino iš savo stomatologo arba su jais miegančio partnerio. Dantų griežimas (bruksizmas) dažniausiai vyksta naktį. Jo pasekmės labai nemalonios – nuo dantų nudilimo ir sutrumpėjimo, dantų nuskilimo, iki galvos ar žandikaulio skausmų, sąkandžio problemų ir t. t.

Išeitis – pasidaryti dantis apsaugančias kapas ir kasnakt jas įsidėti. Kai kuriems stomatologai pasiūlys jas dėvėti ir dieną, mat žmonės, patiriantys įtampą, linkę sukąsti dantis ir neatleisti žandikaulio net ir dienos metu. Blogesniais atvejais tenka kreiptis į ortodontą ir tvarkyti sąkandį.

„Shutterstock“ nuotr.
„Shutterstock“ nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?