Naujovės gal reliatyvios – Vakaruose jos populiarios seniai, o ir mūsų klubai, žiūrėk, ima ką nors ir pasiūlo. Jei iki šiol jų neišmėginote, pasiryžkite.
Lietuviškas klimatas nesuteikia prabangos pramiegoti du trečdalius metų. Todėl veikite, ieškokite ir keiskite savo gyvenimą – nauja veikla žada naują pažįstamų ratą. Ką jau kalbėti apie tokias smulkmenas, kaip nauja apranga, judėjimo kryptis po darbo ir nauji įpročiai. Sausis – niekuo ne blogesnis laikas išmėginti naujoves nei, sakykim, rugsėjis, Naujieji metai ar pirmadienis. Žodžiu, mes informuojame. O jūs mėginate.
ORO JOGA
Kas tai?
Sistemą, apimančią klasikinę jogą, pilateso ir cirko akrobatikos judesius, 2006 m. sukūrė amerikietė Michelle Dortignac, kvalifikuota jogos instruktorė, šokėja ir akrobatė. Asanos tradicinės, tačiau dirbama naudojant gravitacijos jėgą. Didžioji dalis judesių atliekama įsitaisius su specialia jogos juosta, pakabinta prie lubų (neišsigąskite, iš pradžių dirbama ant žemės). Juostoje sėdima, stovima, gulima, ji prilaiko kūną darant pratimus kojomis į viršų ar horizontaliai. Tačiau, kaip ir bet kokia fizinio aktyvumo forma, oro joga reikalauja ištvermės, nors jogos juosta ir palengvina daugelį judesių. Patyrusios jogės dar gali remtis ir į grindis – tokia papildoma atrama labai praverčia.
Oro joga – puiki sporto forma žmonėms, turintiems problemų dėl stuburo, klubų ar kelių sąnarių. Jei skundžiatės širdies veikla, glaukoma ar neseniai patyrėte galvos traumą, sergate nervų sistemos ligomis, dažnai alpstate, vargina sinusitai ar osteoporozė, dėl treniruočių reikėtų pasitarti su gydytoju ar bent su jogos mokytoju.
Ką tai duoda?
Treniruotės tikslas – atpalaiduoti kūną, palengvinti įtampą įprastose vietose, sukoncentruoti protą, išlaisvinti dvasią.
Treniruotės tikslas – atpalaiduoti kūną, palengvinti įtampą įprastose vietose, sukoncentruoti protą, išlaisvinti dvasią. Amžiaus apribojimų nėra. Ypač tinka neturinčioms treniruočių patirties ir turinčioms antsvorio: pakibus jogos juostoje stuburui ir sąnariams tenka mažesnis krūvis.
Rezultatas – stiprėja raumenys, kūnas tampa lankstesnis. Kabant virš žemės lengviau ištempiamos visos kūno dalys, gerinama laikysena; tokia būsena padeda atsikratyti įtampos ir sustiprinti raumenis neapkraunant sąnarių. Sportuojant su jogos juosta galima išmokti tokių asanų, kurios neįveikiamos ant kieto paviršiaus. Kūnas (vadinasi, ir smegenys!) geriau aprūpinamas krauju ir deguonimi. Tokio metodo entuziastės tikina, kad dėl to pastebimai pagerėja dėmesio koncentracija ir judesių koordinacija.
Kaip atrodo treniruotė?
Pirmiausia apšildomi ir ištempiami raumenys – atliekami pasilenkimai, mostai kojomis, įvairūs torso posūkiai. Paskui žingsnis po žingsnio mokomasi atlikti tam tikrus pratimus – visas kūno svoris tenka jogos juostai. Patyrusios sportininkės treniruotėje mokosi judesių, primenančių akrobatiką, tačiau tam reikalinga itin gera fizinė forma ir gebėjimas valdyti kūną.
Kaip dažnai treniruotis?
2–3 kartus per savaitę – kiek leidžia norai ir finansinės galimybės.
KAPUEIRA
Kas tai?
XVIII–XIX a. atsiradęs brazilų kovos menas, apimantis ritualinių Afrikos šokių (pirmieji jo entuziastai buvo vergai), akrobatikos ir žaidimų elementus. Paprastai lydimas nacionalinės muzikos, būdingi judesiai – smūgiai kojomis iš žemos pozicijos, pakišamos kojos, daugybė akrobatikos elementų.
Kapueiros seansas atrodo kaip šokis ir dvikova vienu metu. Jokių statiškų pozicijų: regis, be perstojo smūgiuojama ir drauge stengiamasi išsisukti nuo smūgių. Privalomas kapueiros elementas – rodos ritualas (portugališkai roda – „ratas“), kai sesijos dalyviai sustoja uždaru ratu, o jo centrinis elementas – muzikantų orkestras, vadinamas bateria. Dalyviai poromis žengia į ratą ir ten pradeda žaidimą-kovą (portugališkai – jogo). Kiti dalyviai dainuoja ir groja – šitaip kviečiama vadinamoji axe energija.Šiandieninė kapueira retai taikoma būtent kaip grynoji, kontaktinė kova (nors jos pasaulio čempionatai ir egzistuoja), ji greičiau meno, sporto ir savigynos forma, o nuo 2014 m. įtraukta ir į UNESCO nematerialiojo paveldo sąrašą.
Ką tai duoda?
Psichologiškai – moko disciplinos, mažina stresą, suteikia pasitikėjimo savimi ir savo jėgomis. Lavina ištvermę, koordinaciją, gerina pusiausvyrą bei nuotaiką. Sąnariai tampa judresni ir lankstesni, sumažėja nugaros skausmai, atsiradę dėl judėjimo stokos. Sąžiningai treniruojantis, maždaug po pusmečio išryškėja raumenys, kūno linijos tampa dailesnės.
Kaip atrodo treniruotė?
Kaip ir dauguma treniruočių, ji prasideda nuo apšilimo. Paskui vyksta pats seansas ir roda. Pagrindinis kapueiros elementas – žingsnis, vadinamas ginga, atstojanti kitų kovos menų kovinę stovėseną. Ginga (nuolatiniu, ritmingu judėjimu) pradedami visi kapueiros judesiai – spyriai, smūgiai, akrobatikos elementai. Ji suteikia ir papildomos inercijos smūgiams ir kitiems judesiams atlikti.
Kapueira poetiškai vadinama „klausimų ir atsakymų seansu“:
Būdingi judesiai – aukšti ir žemi spyriai, posūkiai, stumtelėjimai. Kai kas primena jėgos treniruotes: šuoliai, atsispaudimai, pritūpimai, lavinantys įvairias kūno dalis. Nėra visiško fizinio kontakto su partneriu – judesių trajektorija griežtai apibrėžta, ne veltui kapueira poetiškai vadinama „klausimų ir atsakymų seansu“: vienas iš žaidėjų atlieka judesį – užduoda klausimą, o oponentas į jį atitinkamai reaguoja – pateikia atsakymą.
Kaip dažnai treniruotis?
Jei patiks, 2–3 kartus per savaitę. Uždeganti veikla padės atsipalaiduoti net labiausiai susikausčiusioms. Šiai treniruotei nereikia jokios specialios uniformos – pakaks patogių, judesių nevaržančių drabužių. Treniruojamasi basomis.