Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai perspėja, kad gyvsidabris yra nuodingas sunkusis metalas, galintis smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų veiklos sutrikimus. Tiesa, pats gyvsidabris, kaip metalas, nėra labai pavojingas, kur kas pavojingesni jo garai. Ypač dėl to, kad dažniausiai žmogus jų nejaučia – nemato, neužuodžia, nes gyvsidabrio garai neturi nei spalvos, nei kvapo.
Gyventojų klausimų dėl išsiliejusio gyvsidabrio vis dar sulaukiantys visuomenės sveikatos specialistai primena, ką daryti nutikus tokiai nelaimei. Taip pat paaiškina, kuo gali baigtis netinkami sprendimai.
Ko nedaryti?
Niekada išsiliejusio gyvsidabrio nesiurbkite dulkių siurbliu
Temperatūra dulkių siurblyje yra aukštesnė nei patalpose, todėl gyvsidabrio garavimas bus daug kartų intensyvesnis, o tai dar labiau užterš gyvenamąsias patalpas ir negrįžtamai užterš dulkių siurblį.
Nešluokite gyvsidabrio
Taip jį suskaidysite į dar mažesnius lašelius ir paskleisite dar plačiau
Nepilkite į nuotekų sistemą
Gyvsidabris gali patekti į paviršinius vandenis ir juos užteršti.
Jei gyvsidabrio užlašėjo ant rūbų, avalynės, neskalbkite jų
Gyvsidabris negrįžtamai užterš skalbimo mašiną – po tokio skalbimo jos nebegalėsite naudoti, nes kils pavojus užteršti visus kitus skalbinius.
Nemesti į ugnį
Aukštoje temperatūroje susidaro pavojingos gyvsidabrio garų koncentracijos.
Ką daryti?
Išsiliejus gyvsidabriui rekomenduojama nedelsiant kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistai saugiai surinks išsiliejusį gyvsidabrį ir atliks pirminę demerkurizaciją, t.y. pašalins gyvsidabrį iš aplinkos.
Jeigu namuose turima priemonių gyvsidabrio surinkimui, tuomet tai galima padaryti savarankiškai. Tačiau tai daryti taip pat reikia laikantis saugumo rekomendacijų.
Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link. Iš patalpos reikėtų išvesti vaikus.
NVSC specialistai pataria pasiruošti stiklinį indą su vandeniu ir sandariu kamščiu, turėti lazdelę (medinę arba stiklinę), guminę kriaušę, voką arba storesnio popieriaus lapą, lipnią juostą arba klijais pateptą popieriaus lapą.
Pačius didžiausius gyvsidabrio rutuliukus lazdele reikėtų sustumti į voką arba ant storesnio popieriaus ir supilti į butelį. Paskui gumine kriauše susiurbti mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkti su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi.
Visą surinktą gyvsidabrį supilame į stiklinį indą su vandeniu ir sandariai uždarome.
Svarbu nepamiršti, kad negalima išmesti jo į buitinių atliekų konteinerį! Indą su gyvsidabriu būtina pristatyti į savivaldybės atliekų priėmimo aikštelę arba kitą pavojingų atliekų surinkimo vietą.
Paviršių, ant kurio išsipylė gyvsidabris, reikėtų nuvalyti 0,2 proc. vandeniniu kalio permanganato tirpalu (2 g kalio permanganato 1 l vandens) arba muilo ir sodos tirpalu (52 g sodos ir 45 g muilo 1 litrui vandens). Po to rekomenduojama patalpas išplauti ir gerai išvėdinti.